Skocz do zawartości

Przekształcenie działki


ewaneska

Recommended Posts

Witam, powiedzcie mi od czego zacząć?

 

Teściowa ma działkę, którą chce przepisać na męża. Działka jest o powierzchni 8707 m2. Teściowa dostała tą działkę od swojej mamy. Na akcie notarialnym widnieje jako Grunty orne zadrzewione i zakrzewione, pastwiska trwałe i grunty pod wodą i powierzchniami płynącymi. Natomiast w księdze wieczystej jest wpis PS - Pastwiska trwałe. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Planujemy przekształcić polowe działki na budowlaną, podzielić na 4 działki i drogę. Sprzedać 3 działki a na jednej się wybudować.

 

Gdzie mogę się dowiedzieć jakiej klasy jest ziemia? Na jakie koszty mam się przygotować? i jak krok po kroku wykonać nasz plan? Będą wdzięczna za każdą wskazówkę.

 

Acha, działka jest między innymi domami, jest dojazd do drogi asfaltowej i podprowadzone są wszystkie media.

Edytowano przez ewaneska (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A kiedy ona jest tylko mała? Na wiosnę rozlewa? Teren jest podmokły? Może na te działki gmina nie wyda warunków zabudowy - bo chyba nie powinna...

25 minut temu, ewaneska napisał:

działka jest między innymi domami, jest dojazd do drogi asfaltowej i podprowadzone są wszystkie media.

Tego nie odczytałem po edytowaniu pierwszego postu...

 

Co do szczegółów - popytaj sąsiadów tej działki i w gminie...

Link do komentarza
1 godzinę temu, ewaneska napisał:

Gdzie mogę się dowiedzieć jakiej klasy jest ziemia? Na jakie koszty mam się przygotować? i jak krok po kroku wykonać nasz plan? Będą wdzięczna za każdą wskazówkę.

Najpierw udaj się do gminy i tam wszystkiego sie dowiesz. Gdy będziesz wiedziała na czym stoisz, napisz u powiemy jakie kroki następne masz poczynić. Bo jak na razie to doradzanie jest po próżnicy, za dużo niewiadomych.

Jedyna rzecz pewna to jeżeli jest MPZP to aby tą działkę zakwalifikowano pod zabudowę jednorodzinną może trochę wody w tej rzeczce upłynąć zanim zostanie ona przekształcona.

Link do komentarza
1 minutę temu, uroboros napisał:

Jakoś na te domy właściciele sąsiednich działek musieli dostać warunki zabudowy, no chyba, że są samowolkami budowlanymi...

Prawdopodobnie gdy był uchwalany MPZP właściciele zgłosili te działki do planu, a mama autorki tematu przespała temat albo z powodu jakiś tam warunków nie została ta działka ujęta w planie pod zabudowę.

Link do komentarza

Do urzędu miasta, bo to tereny miejskie. I nie ma tam MPZP. 

Z tego co się zdążyłam zorientować to muszę wystąpic o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. A potem o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej. Tylko zastanawiam się kiedy podzielić ta działkę, bo nie chcemy całej przekształcać, bo mnie podatek od nieruchomości uderzy po kieszeni. 

 

Czy ma znaczenie, czy to są pastwiska czy grunty rolne?

Link do komentarza
28 minut temu, ewaneska napisał:

I nie ma tam MPZP. 

Nie ma w ogóle czy ten teren gdzie chciałabyś sie wybudować nie jest ujęty w planie, bo to kolosalna różnica. Bo pisałaś wcześniej

5 godzin temu, ewaneska napisał:

. Działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Jeżeli dla tego terenu nie ma MPZP to występujesz o WZiZT

O odrolnienie wystąpisz gdy będziesz miała już PnB, kwestia odrolnienia wiąże się jaka klasa ziemi jest na tej działce, np powyżej klasy IV odrolnienie następuje że tak się wyrażę z urzędu.

Co do podziału działek to musisz sie już określić przy wystąpieniu o WZ. O podatek od nieruchomości nie musisz sie martwić bo uzależniony jest on od klasy ziemi i o ile będziesz płacić podatek to będzie to podatek rolny, od nieruchomości będziesz płacić jak się wybudujesz.

Nie ma znaczenia czy to pastwiska czy gruntu orne, ważne jest jaka klasa ziemi znajduje sie na tej działce.

Link do komentarza
10 godzin temu, mhtyl napisał:

 O podatek od nieruchomości nie musisz sie martwić bo uzależniony jest on od klasy ziemi i o ile będziesz płacić podatek to będzie to podatek rolny, od nieruchomości będziesz płacić jak się wybudujesz.

 

Hmm nie jestem przekonana, inna stawka jest dla gruntów leśnych, ornych a inna na grunty pozostałe.

Link do komentarza

Proszę zacząć od wystąpienia o z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Tam trzeba będzie uwzględnić plan podziału na mniejsze działki i rodzaj przyszłej zabudowy. Jeżeli Decyzja o warunkach zabudowy będzie po Pani myśli można podejmować dalsze kroki. Samo uzyskanie tej decyzji jeszcze do niczego Pani nie obliguje i statusu prawnego działki nie zmienia. Ale z decyzjami w sprawie warunków zabudowy bywa różnie. Ostatnio potrafią być bardzo dziwne, gdy urzędnicy powołują się na konieczność zachowania ładu przestrzennego i kontynuacji sąsiedniej zabudowy. Może Pani np. dostać zgodę na zabudowę ale znacznie większych działek i z planów podziału nici.

Tak więc, najpierw kwestia uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

Link do komentarza
8 godzin temu, ewaneska napisał:

Hmm nie jestem przekonana, inna stawka jest dla gruntów leśnych, ornych a inna na grunty pozostałe.

Teraz jaki podatek mama płaci za ten grunt?

W podatku będzie napisane jakiej klasy jest ziemia.

Dopóki się nie wybudujesz i nie będziesz miała odbioru budynku będziesz płacić podatek rolny albo nie, zależy to od klasy ziemi.

Link do komentarza
2 godziny temu, mhtyl napisał:

Teraz jaki podatek mama płaci za ten grunt?

W podatku będzie napisane jakiej klasy jest ziemia.

Dopóki się nie wybudujesz i nie będziesz miała odbioru budynku będziesz płacić podatek rolny albo nie, zależy to od klasy ziemi.

Dzięki, sprawdzę decyzję o podatku jak pojedziemy na niedzielny obiadek:)

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Witam Jestem laikiem w takich sprawach 😔 Liczę na wyrozumiałość 😉

Pisze z takim problemem Mianowicie kupiłam działkę 1200m2 która widnieje jako pastwiska trwałe VI brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego a obszar nie jest objety rewitalizacja I teraz tak Chciałabym na tej działce się wybudowac Czy tj wogole możliwe? Czy muszę ta działkę przekształcić w budowlana Jak do tego wszystkiego się zabrać? Gdzie mam się udać Bardzo proszę o jakieś wskazowki

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję że to tylko brak przecinka, bo Termet a Bosch to dwie różne firmy. Jak chcesz iść teoretycznie w coś lepszego, to zapłacisz po prostu więcej za to samo, tylko bardziej markowego. Ja byłem o krok od Wiessmana, ale właśnie dostęp do ustawień serwisowych i kilka tysięcy zł przekonało mnie do Termeta. Vitodens jest według najmniej awaryjnym kotłem gazowym, choć nie wiem czy wartym tych kilku tysięcy więcej. Co do LPG to chyba tylko dysza jest inna i być może ustawienia typu skład mieszanki, a tak to chyba każdy kocioł z zamkniętą komorą jest do tego i tego gazu przystosowany. Ja w swoim Termecie miałem jedną usterkę, co może już świadczyć o jakości części czy wykonaniu. Naczynie przeponowe miało fabrycznie nabite za duże ciśnienie i jakaś rurka była przytkana, ale kocioł cały czas chodził, także nie było tak, że zdechł. Na gwarancji serwisant przyjechał i wymienił naczynie, a tak to śmiga bezawaryjnie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam co do ociepleń mowa tu o zewnętrznym styropianie 15 okna kilkuletnie ale na dole bedzie wymiana tam gdzie jest ich najwiecej na nowe itd .Dach jest z blachodachówki jest tam wata szklana itd. Poddasze jest użytkowe ok 50 m na dole ok 100. Grzejniki Grzejnik stalowe Purmo.Dotychczas jest to ogrzewane ekogroszkiem plus zasobnik na wode 120 l. Co do kotła to myslałem o Termecie Boschu choc nei wiem czy lata na lpg czy tylko na gazie ziemnym oraz np VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF jedynie zasobnik na wode myslałem by podbiąć z ACV SMART 210 litrów np.
    • Jakbyś chciał odrolnić to możesz sprawdzić koszta w kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/
    • Możesz sprawdzić to w 15 sekund w darmowym kalkulatorze https://kalkulator-dzialki.pl/ 
    • Dzień dobry,  W urzędzie marszałkowskim złożyliśmy pismo i wniosek o zmianę uchwały w sprawie zmniejszenia ze 100 m. Do 50 m. możliwość zabudowy działek od linii brzegowej jeziora. Działki są praktycznie obok siebie, grunty rolne klasa VI z. Obecnie uprawiane, orane i talerzowanie. Brak jakiejkolwiek zabudowy. Urząd Marszałkowski wysłał prośbę do PINB celem skontrolowania tych działek pod kątem samowoli. Dostaliśmy pismo z PINB zawiadamiający o takiej kontroli. Czy PINB może kontrolować działkę, na której nic nie ma? Ani budynku, ani stodoły, nic.  Działka nie ma warunków zabudowy nawet! Jakież było moje zdziwienie gdy przyjechali dzisiaj skontrolować jedną! Działkę. Wyglądało tak: to tą działka? Tak. Nie jest zabudowana. Nie jest jak widać. Zrobienie 2 czy 3 zdjęć i odjazd. Całość trwała 3 minuty. Pozostałe działki są w ciągu nad jeziorem. Kolejna działka kontrola za miesiąc. I tak kilkanaście razy. Trzeba być na takiej kontroli. Wolne w pracy trzeba brać. Jaki jest problem aby zrobić sobie spacer 15 minutowy nad jeziorem i za jednym przyjazdem zrobić zdjęcia pól? Podkreślam. Nie ma na nich nic. Nawet pola nie mają jeszcze WZ Co robić? Jeśli nadal będą tak działać jak inspektor zapowiedział to informacja zwrotna do urzędu Marszałkowskiego że nie ma samowoli nadejdzie w połowie przyszłego roku.l kalendarzowego. Co robić? Dodam jeszcze że w piśmie zawiadamiających z PINB o kontroli powołują się na paragrafy które odnoszą się do budowli, placów budowy i zgodności z planami budowy. Kontrola też jest nazwana kontrola budynków (kiedy takich budynków tam nie ma)
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...