Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazowe - prośba o poradę, sugestię


Recommended Posts

Cześć,

 

1. Jakiego typu rozwiązania jeżeli chodzi o ogrzewanie gazowe proponowalibyście w generalnie wyremontowanym domu typu kostka.

Czy ogrzewanie podłogowe w całym domu, to dobry pomysł?

 

Parter + piętro, powierzchnia użytkowa ok. 110m2, powierzchnia zabudowy ok. 75m2,  w 3/4 podpiwniczony. Stoi na fundamencie poniemieckiego budynku. Grubość ścian zewnętrznych ok. 46cm. W opinii człowieka z biura projektowego, mury i fundament w dobrym stanie.

Dach płaski, wentylowany. Strop drewniany. 

 

Remont zakłada; nowy dach, nowy strop (również drewniany), ocieplenie całego budynku, piwnicy, nowe drzwi i okna, nowe instalacje, wyburzenie kilku ścian (całkowicie lub częściowo) i stworzenie otwartej przestrzeni na parterze.

 

Dodatkowo planuje dokleić do budynku garaż dwustanowiskowy według projektu:

PROJEKT-rzut-z-g-ry-parter-i-pi-tro.jpg

 

Będę wdzięczny za sugestie, uwagi, opinie na temat dostępnych urządzeń, które mogłyby się sprawdzić w moim przypadku.

 

 

Budżet średni.

 

Pozdrawiam,

 

 

 

Link do komentarza

Odpowiednio dobrany do zapotrzebowania na ciepło kocioł dwufunkcyjny + ogrzewanie niskotemperaturowe. Podłogówka lub grzejniki niskotemperaturowe. Nowoczesny kocioł kondensacyjny z odpowiednią modulacją powinien znakomicie z grzejnikami niskotemperaturowymi współpracować.

Wybór urządzenia czyli kotła zależy od zapotrzebowania na co po termomodernizacji i zapotrzebowania na cwu - liczebność rodziny.

Przykładowo - BOSCH CONDENS - kocioł dwufunkcyjny, który może modulować już od 3 kW na potrzeby CO. Cena myślę, że do przyjęcia za samo urządzenie w granicach 3500 PLN.

De Dietrich MCR Home 20/24 - cena podobna.

Inna półka cenowa.

Viessmann Vitodens 222-F zbiornik c.w.u. ładowany przez wężownicę (130l) + Vitotronic 100, typ HC1B 19Kw kondensat B2SB029. Modulacja palnika od 1.9 kW .

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...


Witam, 

Jeżeli ma Pan możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego w całym budynku, będzie to najlepsze rozwiązaniem przy zastosowaniu gazowego kotła kondensacyjnego. Kotły gazowe przy współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym, osiągają najwyższą sprawność co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Przed wyborem kotła warto wykonać obliczenia zapotrzebowania na energię budynku. Pozwoli to na dobór kotła o optymalnej mocy cieplnej. 
W wyborze gazowego kotła kondensacyjnego może pomóc Panu także jeden z Autoryzowanych Instalatorów marki Buderus. W swojej ofercie posiadamy sprawdzone kotły kondensacyjne z rodziny Logamax, które posiadają szeroki zakres modulacji mocy palnika w zakresie 12-100% oraz łatwy w obsłudze zintegrowany panel sterowania z ekranem LCD. Przy wyborze producenta kotła kondensacyjnego należy również mieć na uwadze jego renomę oraz sprawdzić, czy posiada fachowy i rozbudowany serwis. Autoryzowani Instalatorzy marki Buderus gwarantują dobór i montaż kotła, przeprowadzenie pierwszego uruchomienia oraz w przyszłości pomagają przy wykonaniu okresowych przeglądów technicznych i ewentualnych napraw po okresie gwarancyjnym. Wyszukiwarkę instalatorów możne Pan znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008. 
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o naszych kotłach gazowych zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/kotly-gazowe/
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Buderus 
 

Link do komentarza
Dnia 28.11.2018 o 17:42, elpapiotr napisał:

I proszę nie zapomnieć o wydłużonej gwarancji, bo za kilka lat z kotła będzie złom w myśl zasady celowego postarzania produktu.

A serwisanci tylko czekają ...

Mogę zrobić zdjęcie piecyka gazowego Junkers z płomieniem kontrolnym, który pracuje już kilkanaście lat i nie ma zamiaru się zepsuć. Także bym tu nie przesadzał z tą teorią o z góry określonym bezawaryjnym okresie pracy urządzenia grzewczego. Takie urządzenie to komputer z wymiennikiem ciepła także awarie się mogą przytrafić - jak w przypadku każdego zaawansowanego urządzenia. Ale każdy kij ma dwa końce i cieszymy się wydajnością, bezobsługową eksploatacją i relatywnie niskim zużyciem gazu.

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, elpapiotr napisał:

Mogę zrobić zdjęcie serwomotora od piecyka Vaillant atmMAG mini 11, który nawet 5 lat nie wytrzymał  :icon_cry:

Nie wytrzymał 5 lat bo zapewne obsługiwał go i serwisował murarz/tynkarz.

Link do komentarza

Nie musisz, wierzę Ci na słowo, że za wszelkie zło na tym świecie winni są murarze/tynkarze.

Ja mam zmywarkę Bosch i funguje już ponad 6 lat, no ale ja nie jestem murarz/tynkarz :) 

Link do komentarza
Dnia 28.11.2018 o 17:42, elpapiotr napisał:

I proszę nie zapomnieć o wydłużonej gwarancji, bo za kilka lat z kotła będzie złom w myśl zasady celowego postarzania produktu.

A serwisanci tylko czekają ...

Witam,

Kotły marki Buderus wykonane są z materiałów wysokiej jakości, więc żywotność kotła wyniesie znacznie dłużej niż okres gwarancyjny. Do dziś bez problemu pracuje wiele naszych kotłów, które były instalowane ponad 20 lat temu. Aby uzyskać jak najdłuższą żywotność, warto zlecać przeglądy techniczne urządzenia przez autoryzowany serwis przed sezonem grzewczym, nie tylko w okresie gwarancyjnym. Pozwoli to na pewną i bezawaryjną pracę kotła przez wiele lat
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Buderus 
 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...