Skocz do zawartości

Strop Drewniany - wytrzymałość


Recommended Posts

Napisano

Dzień dobry,

zwracam się do Państwa z pytaniem, mam w domu strop drewniany z opisem (a jestem totalnie zielony i nigdy w domu nie mieszkałem wcześniej):

Obciążenie stałe 0,71 (1,3) kN/m2,
Obciążenie użytkowe 0,5 (1,4) kN/m2.

przerwy między belkami (chyba 7x18 cm) od 52 cm do 90 cm (90 tylko w jednym miejscu), wysokość szczytowa pomieszczenia 2,9 m. Na belkach jest płyta OSB. 

Pytanie: co można bezpiecznie urządzić na takim poddaszu? Siłownie? Bibliotekę? Nic?

Napisano

 

14 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Parametry nośności odpowiadają typowym obciążeniom dla pomieszczeń mieszkalnych, zatem nie ma specjalnych ograniczeń w normalnym użytkowaniu. 

Nie popadajmy w euforię, normalne użytkowanie owszem ale siłownia to nie normalne pomieszczenie, na takim stropie nie odważyłbym się zrobić siłowni.

Napisano (edytowany)
10 godzin temu, nie_wybralem_skody napisał:

Maksymalnie w jedym miejscu obciążenie będzie maksymalnie do 300 kg (ćwiczący + ciężar)

Nie będzie max 300 kg w podanym przykładzie - bo jest jeszcze kwestia wstrząsów przy większych ciężarach. A więc może być w pewnych momentach o wiele więcej.

 

Ale - można umieścić np Atlas przy ścianie, można go ustawić na niskim podwyższeniu, które może rozłożyć ciężar na kilka belek a zarazem amortyzować uderzenia.

 

Ale już zwykłe rzucanie sztangą na podłoże na pewno odpada.

 

Biblioteka - jak najbardziej - szczególnie przy ścianie, ale nie wzdłuż belki, tylko w poprzek belek.

 

na co jeszcze zwrócić uwagę ? - na akustyczność tego stropu, skłonność do uginania.

 

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Napisano
12 godzin temu, nie_wybralem_skody napisał:

Maksymalnie w jedym miejscu obciążenie będzie maksymalnie do 300 kg (ćwiczący + ciężar)

To zakładając, że warzysz 100 kg nie chcesz powiedzieć, że będziesz targał  200 kg :) 

Po co sobie życie komplikujesz? Pomijając, że jak bym tego nie robił to po co wciągać żelastwo do góry i tam katować siebie i strop.

Siłownię robi się w garażu, w piwnicy czy w gospodarczym albo oczywiście na piętrze ze stropem betonowym.

 

Napisano

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi :)  

 

Targać 200 kg jeszcze nie będę :) ale... mamy 105 kg (moja waga) + ławka/stojak około 20-30 kg + średnio 120 kg obciążenia. 

 

Poddasze  jest małe idealne na siłowanie- w garażu brak miejsca, na parterze brak miejsca, na 1 pietrze brak miejsca ;( 0 dlatego taki wybór. Dopiero później znajomy mi zwrócił uwagę, że tu nie ma jak na 1 pietrze stropu żelbetowego tylko drewniany i żebym asekuracyjnie to sprawdził :( 

 

na poddasze wchodziło nie raz rosłych 3-4 facetów i nic się nie stało.... 

 

 

 

 

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...