Skocz do zawartości

Styropian EPS XPS fundamenty piwnicy


Recommended Posts

Witam
Jestem na etapie zabezpieczenia fundamentów piwnicy i chciałbym prosić o poradę w wyborze styropianu.
Podłoże - piasek gliniasty, wilgoć. Wód gruntowych brak.
Który styropian będzie lepszy to wiem, styrodur XPS, tylko czy nie wystarczy EPS 100, 150, 200?
Grubość, którą zamierzam wybrać to 10cm lub 8cm.

Proszę o poradę :)

Link do komentarza

Proponuję skorzystać z oferty dedykowanej do tego rodzaju aplikacji. Podpowiem, że w nazwie płyt styropianowych jest słowo fundament.

Przykładowo - w ofercie firmy Termo Organika - do izolacji fundamentów służy dedykowana grupa produktów.

Poza oczywistymi właściwościami termoizolacyjnymi płyty z tej grupy mają Nasiąkliwość wodą przy długotrwałym całkowitym zanurzeniu: ≤ 3 lub 4%.

 

XPS jest rozwiązaniem alternatywnym i nasiąkliwość wodą wynosi od 0.7 do max 3 procent.

 

Myślę, że przy tych subtelnych różnicach w warunkach ekstremalnych, które pewno sporadycznie wystąpią w tzw. realu, dla inwestora prywatnego główną rolę odegra cena.

Link do komentarza

Najważniejsze to zastosować odpowiednie materiały izolacyjne dedykowane w ekstremalne warunki pracy (wilgotność, parcie gruntu, korzenie, itp.). W budowie domu, remoncie i innych pracach budowlanych bardzo ważnym czynnikiem jest optymalizacja pod względem projektowanych materiałów(relacja ceny do właściwości). W przypadku zastosowania do izolacji ścian fundamentowych (piwnicy) płyt XPS, które są bardzo dobrym materiałem izolacyjnym o dużej wytrzymałości  optymalizacja jest skrajna. Aż tak wysokie parametry użytkowe nie są potrzebne do izolacji fundamentów. Sprawa ma się inaczej gdy izolacja ma być zastosowana pod płytę fundamentową, gdzie cały ciężar budynku spoczywa na izolacji. Ściany fundamentowe śmiało można ocieplać styropianem; jaki styropian wybrać? z kategorii "FUNDAMENT", który posiada dużą odporność na ściskanie, świetnie radzi sobie w warunkach całkowitego i długotrwałego zanurzenia w wodzie i  na dodatek posiada lepsze właściwości izolacyjne. Współczynnik lambda dla płyt TERMONIUM fundament=0,031 W/mK Sprawdź ofertę Termo Organika. Jeszcze kilka słów o kolejności prac: Płyty można mocować do ścian fundamentów/piwnicy przy pomocy kleju poliuretanowego , który bardzo szybko wiąże i praktycznie po zamocowaniu płyt można obłożyć  folią kubełkową  i zasypać ziemią. Ściany przed przyklejeniem płyt powinny być oczyszczone z ziemi, kurzu i zabezpieczone warstwą hydroizolacji (masa bitumiczna wodorozcieńczalna). Płyty powyżej gruntu można dodatkowo zakołkować i zabezpieczyć warstwą zbrojoną (siatka z włókna szklanego zatopiona w warstwie kleju), a następnie wykończyć np. tynkiem mozaikowym

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Lepiej unikać cięcia płyt, bo w takim przypadku dochodzi do otwarcia granulek i styropian w tym miejscu ma zwiększoną nasiąkliwość. Lepiej w takiej sytuacji sprawdzają się wyroby produkowane metodą formowania ciśnieniowego, o strukturze złożonej z ciasno upakowanych granulek. Co prawda również w tej sytuacji dochodzi do przerwania struktury granulek, ale ich zwarta struktura lepiej chroni przed nasiąkaniem. Z takich wyrobów można wymienić np. www.knauf-industries.pl/products

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...