Skocz do zawartości

Kanał wentylacyjny/Klapa zwrotna/montowanie okapu


karoli30

Recommended Posts

Napisano

Dzień Dobry,

Chciałem się poradzić Państwa opinii.  Kupiłem okap nadkuchenny do aneksu kuchennego który będzie wyciągnięty rurą 125 cm średnicy do kanału wentylacyjnego. W kanale wentylacyjnym jest zamontowany zawór (patrz zdjęcie w załączniku ze strzałką). Już udało mi się ustalić że jest to klapa zwrotna. Czy ja ją mam wyjąć czy ją się zostawia? 

Mieszkanie jest w nowym bloku od developera na ostatnim 5 piętrze. Mieszkania niżej mają taki sam układ mieszkania i maja w tym samym miejscu kanał wentylacyjny. Więc mamy pewnie wspólny. 

Słyszałem już kilka opinii żeby to wyjąć bo będzie się tam osadzać tłuszcz, i może być przez to głośna praca okapu. Drudzy mówią żeby zostawiać bo dzięki temu nie będę czuć zapachów jak sąsiad będzie gotować ( a to jest bardzo ważne!) 

W załączniku zdjęcia. 

 

IMG_8504.jpg

IMG_8505.JPG

IMG_8506.JPG

IMG_8507.JPG

IMG_8508.JPG

Napisano

Nie po to wstawili zawór zwrotny żeby ktoś go wymontowywał. W tym przypadku zawór zwrotny musi być. Chodzi o okap z wentylacją mechaniczną.

Jaką kuchenkę planujesz? gazową czy indukcję? Podejrzewam, że będzie indukcja.

Napisano
1 godzinę temu, gawel napisał:

Ja żadnego zaworu i tym bardziej klapy nie widzę , jedynie jakąś gwiaździsty plastikowy kształt , tu sa przykłady przedmiotów o nazwie klapa :

 

 

4 godziny temu, karoli30 napisał:

W kanale wentylacyjnym jest zamontowany zawór (patrz zdjęcie w załączniku ze strzałką). Już udało mi się ustalić że jest to klapa zwrotna. Czy ja ją mam wyjąć czy ją się zostawia? 

Piotr, nie klapa bo klap jest mnogo tylko jak autor pisze, klapa zwrotna, a to już jest różnica  bo wpisując w Google "klapa zwrotna" pojawi sie takie coś na ten przykład.

zip-700x700.png

klapa_ms_1.jpg

 

b852f13647ad8d64cd0c174b0e6d

 

Napisano

Dopowiem to jest jeden z obowiązujących elementów/urządzeń wentylacji grawitacyjnej.

W opisywanym przypadku, najprawdopodobniej jest wentylacja mechaniczna wywiewna + kanał dla okapu kuchennego.

Przepisy i logika zabraniają, w jednym pomieszczeniu, stosowania wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej, a taka sytuacja jest kiedy nie pracuje wyciąg okapu kuchennego.

Taka klapa/zawór zwrotny odcina działanie wentylacji grawitacyjnej - nie ma zjawiska cofki z tego kanału.

Napisano
24 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

A z tym, że będą się na niej osadzać zanieczyszczenia trzeba się niestety liczyć. Dlatego trzeba pozostawić możliwość dostania się do niej i wyczyszczenia co parę miesięcy. Inaczej będą problemy z jej zamykaniem i otwieraniem się.

Tiaaaa.

Proszę podać sposób czyszczenia tego rodzaju /takiej klapy (ZIP).

 

Pomijam to, że okap (z reguły) posiada filtry/separatory .......

 

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Szlifować czy nie szlifować? To pytanie pojawia się regularnie u właścicieli drewnianych podłóg, którzy planują ich odświeżenie olejem. Prawda jest taka: wszystko zależy od stanu powierzchni.  Kiedy szlifowanie jest konieczne? Gdy warstwa starego wykończenia (np. lakier) całkowicie zamknęła pory drewna. Gdy podłoga ma głębokie zarysowania, przebarwienia lub ślady po wodzie. Gdy chcemy zmienić kolor wykończenia na zupełnie inny.  Kiedy można sobie darować szlifowanie? Gdy podłoga była wcześniej olejowana Osmo i po prostu wymaga odświeżenia. Gdy powierzchnia nie ma poważnych uszkodzeń, tylko straciła blask. W takim przypadku wystarczy dobrze umyć podłogę preparatem Osmo 8019 ( środek do intensywnego mycia ) i nanieść cienką warstwę Osmo Wosk Twardy Olejny lub Osmo Środek do regeneracji.  Wskazówka eksperta: Zawsze warto zrobić próbę w mało widocznym miejscu – czasem wystarczy minimalna interwencja, by drewno znowu wyglądało świetnie! Masz pytania? A może szukasz konkretnego produktu do swojej podłogi? Pisz śmiało w komentarzach, chętnie pomożemy dobrać najlepsze rozwiązanie!
    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...