Skocz do zawartości

Kanał wentylacyjny/Klapa zwrotna/montowanie okapu


karoli30

Recommended Posts

Dzień Dobry,

Chciałem się poradzić Państwa opinii.  Kupiłem okap nadkuchenny do aneksu kuchennego który będzie wyciągnięty rurą 125 cm średnicy do kanału wentylacyjnego. W kanale wentylacyjnym jest zamontowany zawór (patrz zdjęcie w załączniku ze strzałką). Już udało mi się ustalić że jest to klapa zwrotna. Czy ja ją mam wyjąć czy ją się zostawia? 

Mieszkanie jest w nowym bloku od developera na ostatnim 5 piętrze. Mieszkania niżej mają taki sam układ mieszkania i maja w tym samym miejscu kanał wentylacyjny. Więc mamy pewnie wspólny. 

Słyszałem już kilka opinii żeby to wyjąć bo będzie się tam osadzać tłuszcz, i może być przez to głośna praca okapu. Drudzy mówią żeby zostawiać bo dzięki temu nie będę czuć zapachów jak sąsiad będzie gotować ( a to jest bardzo ważne!) 

W załączniku zdjęcia. 

 

IMG_8504.jpg

IMG_8505.JPG

IMG_8506.JPG

IMG_8507.JPG

IMG_8508.JPG

Link do komentarza

Nie po to wstawili zawór zwrotny żeby ktoś go wymontowywał. W tym przypadku zawór zwrotny musi być. Chodzi o okap z wentylacją mechaniczną.

Jaką kuchenkę planujesz? gazową czy indukcję? Podejrzewam, że będzie indukcja.

Link do komentarza
1 godzinę temu, gawel napisał:

Ja żadnego zaworu i tym bardziej klapy nie widzę , jedynie jakąś gwiaździsty plastikowy kształt , tu sa przykłady przedmiotów o nazwie klapa :

 

 

4 godziny temu, karoli30 napisał:

W kanale wentylacyjnym jest zamontowany zawór (patrz zdjęcie w załączniku ze strzałką). Już udało mi się ustalić że jest to klapa zwrotna. Czy ja ją mam wyjąć czy ją się zostawia? 

Piotr, nie klapa bo klap jest mnogo tylko jak autor pisze, klapa zwrotna, a to już jest różnica  bo wpisując w Google "klapa zwrotna" pojawi sie takie coś na ten przykład.

zip-700x700.png

klapa_ms_1.jpg

 

b852f13647ad8d64cd0c174b0e6d

 

Link do komentarza

Dopowiem to jest jeden z obowiązujących elementów/urządzeń wentylacji grawitacyjnej.

W opisywanym przypadku, najprawdopodobniej jest wentylacja mechaniczna wywiewna + kanał dla okapu kuchennego.

Przepisy i logika zabraniają, w jednym pomieszczeniu, stosowania wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej, a taka sytuacja jest kiedy nie pracuje wyciąg okapu kuchennego.

Taka klapa/zawór zwrotny odcina działanie wentylacji grawitacyjnej - nie ma zjawiska cofki z tego kanału.

Link do komentarza

Tu klapa zwrotna (zawór zwrotny) powinna zostać. A z tym, że będą się na niej osadzać zanieczyszczenia trzeba się niestety liczyć. Dlatego trzeba pozostawić możliwość dostania się do niej i wyczyszczenia co parę miesięcy. Inaczej będą problemy z jej zamykaniem i otwieraniem się.

Link do komentarza
24 minuty temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

A z tym, że będą się na niej osadzać zanieczyszczenia trzeba się niestety liczyć. Dlatego trzeba pozostawić możliwość dostania się do niej i wyczyszczenia co parę miesięcy. Inaczej będą problemy z jej zamykaniem i otwieraniem się.

Tiaaaa.

Proszę podać sposób czyszczenia tego rodzaju /takiej klapy (ZIP).

 

Pomijam to, że okap (z reguły) posiada filtry/separatory .......

 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...