Skocz do zawartości

Dom bez dziennika i kierownika


Recommended Posts

Witam. Jestem na etapie rozpoznania sposobu załatwienia formalności dotyczących zakupu domu jednorodzinnego z rynku wtórnego finansowanego z kredytu hipotecznego. Jest to dom którego budowa rozpoczęła się pozwoleniem na budowę z 2001 r . Dom jest do zamieszkania tzn. ma wszystkie niezbędne media i instalacje poza wyposażeniem kotłowni- ale to nie w tym problem. Sprzedający posiada pozwolenie na budowę, projekt budynku i wszystkich przyłączy które już zostały zweryfikowane przez ''zastępczego'' kierownika budowy i są one zgodne z projektem. Sprzedający nie posiada dziennika budowy i co gorsza okazuje się że kierownik prowadzący budowę umarł (kilka lat temu ) tym samym ślad po dzienniku zaginął. Sprzedający proponuje atrakcyjną cenę pod warunkiem że kupujący czyli ja na swój koszt ureguluje stan prawny ponieważ właściciel mieszka w zupełnie innym miejscu niż sprzedawana nieruchomość. Kierownik z którym rozmawiałam proponuje zakupić budynek w takim stanie prawnym jaki jest, a później wszcząć postępowanie naprawcze w Nadzorze Budowlanym wykonując projekt powykonawczy - zamienny już na nowego właściciela czyli mnie. Dodam że pozwolenie na budowę wydane jest na kobietę- matkę która przekazała nieruchomość w stanie surowym zamkniętym swojemu synowi od którego to byłaby odsprzedaż, pozwolenie i wszystkie inne dokumenty na budowę widnieją na matkę. Sprawa jest skomplikowana ale chyba do załatwienia. Nadmienię, że posiadam notarialne pełnomocnictwo do załatwienia wszelkich spraw związanych z uregulowaniem tego stanu. Pytanie tylko jakie mogą być tego koszta i od czego zacząć mając na uwadze fakt że nieruchomość finansowana byłaby z kredytu i wolałabym najpierw stać się jej właścicielem i to wszystko wyprostować już na swoje nazwisko - czekam również na informację z banku czy wogóle jest możliwość zakupu tej nieruchomości z tak zawikłanym stanem prawnym .  Proszę o poradę.

Link do komentarza
2 godziny temu, magdusia585 napisał:

finansowanego z kredytu hipotecznego

Jeśli budynek jest ujawniony w księdze wieczystej - to pozostaje tylko sprawa wyceny (dla potrzeb hipoteki).

Jeśli nie jest ujawniony - nie dostaniesz kredytu.

 

Reszta do załatwienia.

 

Ps. 

2 godziny temu, magdusia585 napisał:

Kierownik z którym rozmawiałam proponuje zakupić budynek w takim stanie prawnym jaki jest, a później wszcząć postępowanie naprawcze w Nadzorze Budowlanym wykonując projekt powykonawczy - zamienny już na nowego właściciela czyli mnie.

Dobrze prawi - zlec mu załatwienie tej sprawy.

 

Ps.2.

Sprawdź też w KW kto jest obecnym właścicielem tej nieruchomości - to jest podstawa.

Link do komentarza

Bardzo dziękuję za komentarz w mojej sprawie.

Rozmawiałam również z biegłym rzeczoznawcą którego zdaniem po zapoznaniu się z dokumentacja można ubiegać się o kredyt. Sprawdził księgi oraz wyrys i wypis z rejestru gruntów informując mnie że budynek jest ujawniony i jest wolny od obciążeń. Pytanie tylko czy bank w toku postępowania i analizy nie będzie żądał pozwolenia na użytkowanie?(dla mnie jest to nie logiczne ponieważ brakuje kotłowni która jest niezbędna do zgłoszenia zakończenia robót).  Niestety na to pytanie nie umiem uzyskać jak do tej pory konkretnej informacji- czy bank zaspokoi się jedynie operatem szacunkowym, umową przedwstępną oraz wypisem i wyrysem z rejestru gruntów. Istotne jest też to że będę występować również o sfinansowanie dokończenia/remontu tego budynku. Czekam na ostateczną informację od rzeczoznawcy dotyczącą wniosku kredytowego- czy będzie to wniosek na zakup domu i jego remont czy może dokończenie rozpoczętej budowy. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to żeby nie ujawnić się z faktem nie posiadania dziennika a zakupić nieruchomość.

Link do komentarza

Krok który powinnaś uczynić jak najszybciej, to cesja pozwolenia na budowę, dokonana przez matkę (?) na Ciebie.

 

Brak PnB na kupującego bardziej skomplikuje sprawy w banku.

 

Rozumiem, że pozostałe "kwity" np. projekt, WZiZT (jak nie było MPZP), itp. są "dostępne".

 

Ps. Z różnych powodów i moim zdaniem,  powinnaś starać się o kredyt na zakup budynku w trakcie budowy i jej zakończenie.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Czyli tak naprawdę do końca nic nie wiadomo. Dzwoniłem do konstruktora i za 1.5 tygodnia dam znać co wyszło z konsultacji tej ściany 
    • Retro! Taż właśnie o tych trzyszybowych mam podobne zdanie, ale ja laik jestem, wolałam dopytać. I co ja zrobię z tymi zakupionymi używanymi oknami? Same se wstawię? Wywalę se stare okna, zamontuję nowe, tak? Sama se to zrobię, tak?  Czy może wezmę jakąś firmę i będę wysłuchiwać jakie g... kupiłam... Nie, takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Muszę mieć kogoś, kto mi zdemontuje i zutylizuje stare okna, zamontuje nowe i machnie szpalety.
    • Witam,   Zwracam się z prośbą o pomoc w nakierowaniu mnie na ścieżke postępowania w kwestii budowy na działce, która na MPZP gminy ma wydzielony obszar zabudowy z przeznaczeniem na zabudowę jednorodzinną i rolnictwo.  Wrzucam screen z opisem MPZP dla działki:   Działka obecnie należy do moich rodziców, którzy prowadzą gospodarstwo rolne. Działka ma zaokrąglając 1,5 ha. Co należy zrobić aby móc uzyskać pozwolenie na budowie na takiej działce? Czy najpierw fragment działki należy wydzielić i odrolnić? Czy próbować to wybudować jako siedlisko (tutaj rozumiem, ze musiałbym miec przepisane conajmniej 1 ha gruntów gminie oraz zdobyć wykształcenie rolnicze w międzyczasie? Jesli to istotne dodam tylko, ze wymeldowałem się z rodzinnego domu ponad rok temu, pisze to w kontekscie tego ze wczesniej pomagalem przy gospodarstwie więc rozumiem, ze pkt a propo stażu w rolnictwie dałoby się tym ogarnąć. A moze jesli działka ma taki MPZP, wystarczy być właścicielem i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę?  Działka przylega do drogi asfaltowej, kwestie podłączenia mediów (czyli pewnie wniosek do przedsiebiorstwa wodociagowego, elektrowni) sklada się przed czy po wniosku o pozwolenie na budowe?  Dodam tylko, ze nie w bezpośrednim sąsiedztwie, ale kilka działek obok jest zabudowa.   Będę wdzięczny za wszelkie porady, lub odesłanie do jakiegoś artykułu bo pewnie podobne pytania padają często, Michał      
    • A po co, skoro materiały ścian nie mają nawet zbliżonych współczynników? Nie masz gdzie wyrzucać kasy? W ogóle, to o ile administracja nie dofinansowuje wymiany, to radziłbym nakręcenie się wokół okien używanych, dwuszybowych. One i tak będą lepsze od reszty dróg ucieczki ciepła. Firma Kacprzak na alledrogo ma do wyboru i koloru.
    • Muszę wymienić okna w mieszkaniu mamy - 3 szt. w tym jedno balkonowe (podwójne). Jakie sensowne okna wybrać? Nie za miliony monet, bo emerytura wiadomo jaka...  Wiem, że teraz są okna trzyszybowe - czy jest sens w to wchodzić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? O ilościach komór jeszcze pamiętam z czasów mojej budowy, i o współczynniku przenikania ciepła też. Czy coś istotnego się jeszcze urodziło przez te 20 lat? ;-) Blok z lat 60-tych, z cegły, mieszkanie na 2 piętrze, więc żadne tam antywłamaniowe nie są mi potrzebne.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...