Skocz do zawartości

Oczyszczalnia


Sylvia

Recommended Posts

Przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m³ na dobę nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia w starostwie zamiaru przeprowadzenia takich prac. Szczegółowe wymagania dotyczące potrzebnych dokumentów określa urząd powiatowy zależnie od warunków gruntowych i lokalizacji.

Z pewnością trzeba do zawiadomienia dołączyć podstawowe plany i projekt instalacji. Jednak zanim podejmiemy kroki zmierzające do budowy oczyszczalni, powinniśmy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu. Wiele gmin wprowadziło bowiem zakaz budowy takich oczyszczalni na niektórych terenach i w takim przypadku po złożeniu dokumentów otrzymamy decyzję zabraniającą takiej inwestycji.

Warto również ustalić, czy sąsiad nie wniesie sprzeciwu wobec budowy oczyszczalni, jeśli obszar jej oddziaływania wyjdzie poza granice naszej działki. Taka sytuacja związana jest m.in. z koniecznością zachowania wymaganych prawem odległości elementów oczyszczalni od innych urządzeń – głównie studni.

Jeśli więc decydujemy się na oczyszczalnię z drenażem rozsączającym, konieczne będzie zachowanie odległości drenów od studni co najmniej 30 m. Jeśli nawet studni nie ma, to i tak powinniśmy uzyskać zgodę sąsiada, jeśli dreny będą przechodzić bliżej niż 25 m od granicy działki. Jeśli bowiem na sąsiedniej działce właściciel zechce zbudować studnię, to będzie musiał odsunąć ją od granicy więcej niż wymagane przepisami 5 m, a więc zostanie ograniczona jego swoboda w zagospodarowaniu nieruchomości.

W przypadku budowy oczyszczalni z polem filtracyjnym konieczne będzie zachowanie odległości co najmniej 70 m od studni. Zgoda sąsiada może być wydana w formie oświadczenia złożonego w urzędzie lub w formie braku sprzeciwu po wysłaniu przez urząd zawiadomienia o planowanej inwestycji. Inny problem to sposób odprowadzenia wody po oczyszczeniu ścieków.

Jeśli w całości zostanie ona odprowadzona do studni chłonnej lub drenażu na terenie własne posesji, to niepotrzebne są dodatkowe pozwolenia. Jednak gdy musimy odprowadzić ją poza teren własnej posesji – konieczne będzie uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego na taki sposób jej zagospodarowania. Pozwolenia takie wydaje urząd powiatowy po złożeniu wniosku i dołączeniu wymaganych dokumentów.

Minimum dokumentów, jakie wymagane są przy składaniu zawiadomienia o zamiarze budowy przydomowej oczyszczalni ścieków:
oświadczenie o prawie dysponowania gruntem,
mapka geodezyjna z naniesioną lokalizacją oczyszczalni,
projekt techniczny urządzeń – może to być dokumentacja techniczna wydana przez producenta oczyszczalni.
Jeśli urząd uzna, że potrzebne są dodatkowe dokumenty, zwróci się do inwestora o ich dostarczenie. Jeśli w przeciągu 30 dni urząd nie zgłosi sprzeciwu w formie decyzji, można rozpocząć planowane prace. Ich rozpoczęcie powinno nastąpić w ciągu 2 lat od upływu terminu na wydanie sprzeciwu – w przeciwnym razie konieczne będzie ponowne złożenie zawiadomienia.

https://budujemydom.pl/porady/256_czy_musze_uzyskac_pozwolenie_na_budowe_oczyszczalni_sciekow_i_jakie_dokument_sa_potrzebne
Link do komentarza
Jeśli strefa oddziaływania oczyszczalni ścieków - wg odległości wymienionych w poprzedniej odpowiedzi - wchodzi na działkę sąsiada to również trzeba uzyskać jego zgodę na taką budowę. Powiadomienia sąsiada o planowanej inwestycji i ewentualnej możliwości wniesienia sprzeciwu dokonuje urząd po złożeniu przez Panią zawiadomienia o planowanej budowie oczyszczalni.
Link do komentarza
No to już wiem jak to wygląda od strony prawnej. Mnie interesowałaby mała oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Czy ktoś mógłby okeślić /w przybliżeniu/ jaki jest koszt takiej POŚ /4 os./. W którym etapie budowy domu najkorzystniej jest rozpocząć budowę oczyszczalni? Jakie firmy polecacie na terenie Pomorza? Z góry dziękuję za cenne wskazówki icon_smile.gif
Link do komentarza
Droga Redakcjo, informacja na temat konieczności uzyskania pozwolenia (zgody) od sąsiada jest nieprawdziwa. Żaden przepis nic na ten temat nie mówi, proszę zatem nie wprowadzać Forumowiczów w błąd.
Jeżeli spełnione są wszystkie warunki przewidziane prawem, to na jakim etapie postępowania sąsiad może wnieść sprzeciw??? bo przecież urząd nie informuje sąsiadów w sytuacji, kiedy nie staramy się o pozwolenie na budowę, tylko dokonujemy zgłoszenia.
Link do komentarza
Cytat

No to już wiem jak to wygląda od strony prawnej. Mnie interesowałaby mała oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Czy ktoś mógłby okeślić /w przybliżeniu/ jaki jest koszt takiej POŚ /4 os./. W którym etapie budowy domu najkorzystniej jest rozpocząć budowę oczyszczalni? Jakie firmy polecacie na terenie Pomorza? Z góry dziękuję za cenne wskazówki icon_smile.gif


Oczyszczalnię najlepiej jest zbudować po wykonaniu wszelkich prac budowlanych, kiedy praktycznie zaczyna się prządkować teren. Trzeba zwrócić uwagę na to kiedy uruchomić oczyszczalnię, żeby nie pracowało jeszcze zbyt dużo ludzi, którzy nie będą zwracać uwagi na to aby nie wrzucać odpadków typu pety, fusy z kawy i herbaty, resztki jedzenia itp. bo szybko zapełni się zbiornik.

może się przyda?
http://www.ekodren.pl/kontakt.htm
http://www.apsel.com.pl
http://www.aseco.prv.pl
http://www.budmech.com.pl
http://www.delfin.kielce.com.pl
http://www.ecomotyl.pl
http://www.ecopartner.com.pl
http://www.ekofinn-pol.com.pl
http://www.ekopan.pl
http://www.ekoserwis.waw.pl
http://www.jprsystem.pl
http://www.nevexpol.com.pl
http://www.pipelife.pl
http://www.pozplast.pl
http://www.sotralentz.com.pl
http://www.techneau.com.pl
http://www.wavin.pl
http://www.wid-bud.pl
http://www.wobet-hydret.pl
icon_lol.gif może wystarczy?
Ja mam firmy EKOSERWIS jest OK!
Co do cen to musisz się kontaktować osobiście z firmami, ceny podawane w internecie nie zawsze są aktualne.
Link do komentarza
Cytat

Droga Redakcjo, informacja na temat konieczności uzyskania pozwolenia (zgody) od sąsiada jest nieprawdziwa. Żaden przepis nic na ten temat nie mówi, proszę zatem nie wprowadzać Forumowiczów w błąd.
Jeżeli spełnione są wszystkie warunki przewidziane prawem, to na jakim etapie postępowania sąsiad może wnieść sprzeciw??? bo przecież urząd nie informuje sąsiadów w sytuacji, kiedy nie staramy się o pozwolenie na budowę, tylko dokonujemy zgłoszenia.



Zgłoszenie jest uproszczoną formą uzyskania pozwolenia na budowę, a nie tylko powiadomieniem urzędu o zamiarze wykonania inwestycji. Zgodnie z prawem budowlanym (art. 28) uczestnikami postępowania są również właściciele działek znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu - w tym przypadku oczyszczalni której budowa może ograniczyć możliwości zagospodarowania nieruchomości sąsiedniej.

W takich przypadkach zgodnie z art .30 pkt 2 urząd może żądać dołączenia m. in. zgody sąsiada na planowaną lokalizację inwestycji, pozwolenia wodno-prawnego jeśli oczyszczone ścieki będą odprowadzane poza obszar działki. Urząd może też wnieść sprzeciw jeśli w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza budowy takiej oczyszczalni.
Link do komentarza
Nadal Droga Redakcjo twierdzę, że urząd nie może żądać od nas, abyśmy dostarczyli zgodę sąsiada. Nie muszę znać sąsiada ani jego adresu, aby się z nim kontaktować. Urząd zna dane sąsiada, ale nie może mi ich podawać. Urząd tylko może wystąpić z informacją o toczącym się postępowaniu, a sąsiad ma 7 dni na ewentualny sprzeciw. Urząd może od nas żądać różnych dokumentów, zezwoleń itp., ale nie zgody sąsiada!!!! A co będzie w sytuacji, kiedy właściciel sąsiedniej działki się zmieni? Urząd musi postępować zgodnie z prawem, a nie na zasadzie "widzi mi się".
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

icon_confused.gif: Witam! Buduję dom o pow. 115m2 / 4 osoby/. Zamiast szamba chciałabym wybudować przydomową oczyszczalnię ale nie bardzo wiem jakie warunki trzeba spełniać aby z taką inwestycją ruszyć. Proszę o wskazówki i praktyczne porady. icon_smile.gif


Siemka .No tak prawo prawem a co z warunkami geologicznymi,jaka wysokość wód gruntowych ,czy będzie miało gdzie ........... wsiąkać.Całuski
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie jestem w stanie wskazać tych rzeczy prócz farby a była użyta Dekoral Clean&Color Ażurowa Czerń i FARBA DEKORAL CLEAN&COLOR TWEEDOWA ZIELEŃ Niestety nie byłem przy remoncie jak i nie byłem zleceniodawcą, po jakimś czasie wróciłem do mieszkania
    • Nie wiadomo. Bo to co piszesz niczego nie daje. Jakie tynki, jakie gładzie, jaki grunt, jaka farba... Teraz można tylko zgadywać.
    • Mam pewien problem, po pomalowaniu ściany farbą powychodził biały dziwny nalot, wcześniej na ścianie była szara farbą na której mógł występować lecz nie było tego widać. Wspomnę że pokój był w pełni remontowany, tynki, gładzie. Podejrzewam że jest to swojego rodzaju jakiś minerał z tynku lub gładzi bo niestety fachowej okazał się partaczem. Z początku myślałem że to pleśń, lecz po zachlapaniu ściany wodą w miejscu gdzie była wodą nie pojawiła się pleśń a powstał taki ładny zaciek. Jeśli ktoś ma pojęcie na ten temat, czy dobrze myślę że to wytrącenie jakiegoś minerału?
    • Cześć,   Jestem razem z żoną zainteresowany kupnem działki i budowa domu lub opcja kupna połowy bliźniaka. Jeszcze nie wiem na którą opcję ostatecznie zdecydujemy się, dlatego obserwuję i oglądam działki w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Wpadła mi w oko działka, która co prawda jest trochę droga, bo za 15 arów trzeba zabulic około 400k, ale chyba w tej okolicy to już zrobił się standard.   Działka wydaje się spoko, całkiem ustawna, w pełni uzbrojona, więc poprosiłem o kopie badań gruntu jakie zostały wykonane na tej działce (deweloper robil wiele odwiertów, bo w sumie na kilku działkach i drodze wewnętrznej, więc na każdej działce wypadły po 2 odwierty). Jako że w temacie jestem kompletnie zielony dlatego przychodzę z pytaniem czy takie parametry gruntu są dobre pod budowę domu czy wymagają jakiś szczególnych rozwiązań? Byłbym wdzięczny za poradę/opinię 
    • Nie będę nazywał serii Ospela, bo już jej nie widuję, ale była taka z długimi śrubkami do szyldów gniazdek (bardzo ładnych zresztą), że śrubki kaleczyły przewody w puszce i mogły zrobić zwarcie do PE. Usterka trudna w diagnozie, bo po zdjęciu szyldu (i odkręceniu śrubki) wszystko niby wracało do normy. Ale jak przy białym montażu jak się założyło czterdzieści gniazdek w kilku obwodach i RCD nie daje się załączyć, to proszę szukać usterki.   Teraz niech się ktoś kieruje kolorem. Jak ten głupi Michał od sera.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...