Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
retrofood

Od 1 kwietnia istotne zmiany w przyłączeniach mikroinstalacji!

Recommended Posts

Jak zwykle, rząd pójdzie obywatelom na rękę. Znaczy stanie na niej podkutymi buciorami. Kto planował montaż ogniw fotowoltaicznych niech robi to już, bo za trzy tygodnie będzie się mocno skrobał po kieszeni.

Od 1 kwietnia 2018 roku, planowane jest wejście w życie zmian w Instrukcjach Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej.

Z dokumentów jakie przedstawili Operatorzy sieci wynika, że na mikroinstalacje fotowoltaiczne zostaną nałożone nowe wymagania w kwestii ich przyłączenia do sieci.

tabela-wymagania-OSD.jpg

 

Powołując się powyżej wspomniane Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej od 1 kwietnia instalacje powyżej 3 kWp muszą być przyłączane trójfazowo. Kolejną istotną zmianą jest to, że systemy o mocy w zakresie 3-10 kWp muszą mieć możliwość odłączenia od sieci przez Operatora. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne o mocy ponad 10 kWp muszą umożliwiać Operatorom sieci sterowanie mocą czynną.

Zmieniają się także wymagania techniczne dotyczące zabezpieczeń (nie należących do tanich).

 

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV krytycznie odnosi się do zaproponowanych zmian w IRiESD, w szczególności stoi na stanowisku, że zmniejszenie mocy instalacji z 4,6 do 3 kW dla instalacji jednofazowych jest zbyt radykalne i wprowadzane zbyt szybko. Stawia także pod znakiem zapytania wiele realizowanych projektów.

W zakresie wprowadzenia wymogów sterowania mocą instalacji i możliwością jej odłączenia w zależności od mocy, SBF zwrócił się do OSD o szczegóły funkcjonowania tego rozwiązania. Na tym polu obawy stowarzyszenia budzą min: możliwości nadużyć (nieuzasadnione odłączenia w oparciu o uznaniowość OSD), dodatkowe koszty układu telemechaniki, brak wskazania standardu komunikacji i realizacji tej funkcji. Bez tych szczegółów trudno jednoznacznie określić konsekwencji tych zmian dla rynku PV w Polsce.
 Bardzo negatywnie stowarzyszenie ocenia także tryb wprowadzania zmian, czas ich wprowadzania oraz brak informowania zainteresowanych środowisk, w tym także stowarzyszenia o zakresie wprowadzanych zmian.

 

http://polskapv.pl/1-kwietnia-istotne-zmiany-przylaczeniach-mikroinstalacji/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, retrofood napisał:

Od 1 kwietnia 2018 roku, planowane jest wejście w życie zmian

A jeśli ktoś nie chce przyłączyć takiej instalacji do sieci - korzysta tylko dla siebie????

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, zenek napisał:

A jeśli ktoś nie chce przyłączyć takiej instalacji do sieci - korzysta tylko dla siebie????

 

Niby jak, skoro inwertery są synchronizowane częstotliwością sieci?

Ale wszystko da się zrobić, łącznie z przebudową części a nawet całości instalacji na zasilanie prądem stałym o napięciu nieznanym i zmieniającym się od zera do kilkudziesięciu lub kilkuset woltów.

Pytanie tylko kto za to zapłaci i kto przystosuje domowe urządzenia elektryczne do pracy z takim zasilaniem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, retrofood napisał:

Niby jak, skoro inwertery są synchronizowane częstotliwością sieci?

Czy jest taka możliwość - że są dwa podłączenia alternatywne - jedno z sieci, drugie z własnych paneli +baterie. Pobierasz prąd z jednego lub z drugiego - za pośrednictwem przełącznika. Obie instalacje nie mają opcji wspólnego połączenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można zrobić, nawet zasilanie przez Szwecję. Pytam tylko po raz kolejny kto za to wszystko zapłaci? Własne panele + baterie to prąd ok. 3 razy droższy niż ten z sieci. Dodaj do tego koszty zatrudnienia parobka, który będzie przełączał system gdy słońce zajdzie za chmurę.

Baterie to najdroższy element tego systemu. Zapoznaj się z ich cenami oraz trwałością. Ach, jeszcze jedno. Koszty ochrony instalacji przed uszkodzeniem, gdy nie masz zapotrzebowania na moc. Mówiąc jaśniej, słońce w lipcu świeci na full, panele produkują prąd że aż miło, ale nie masz co z nim zrobić, bo ani ogrzewania, ani oswietlenia nie potrzebujesz. Gdyby było połączenie z siecią, wepchałbyś go w sieć, a w zimie miał prawo do odbioru 80% tej energii. Pozostałe 20% to koszty "przechowywania" energii przez sieć, znacznie tańsze niż zakup i eksploatacja własnej baterii. A Ty właśnie baterię masz naładowaną też na full, bo od tygodnia nie było chmurki i co? Ano ogniwa i instalację trafia szlag i będzie trzeba kupić nowe panele.

Aż się miło robi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak myślałem - będzie się raczej utrącało własną produkcję elektryki na rzecz opłacalności (czyt. wyższych cen) węgla. No cóż - pozostaje sie tylko do tego jakoś ustawić - czyli oszczędzać energię i nie wchodzić w koszty - tymczasem panele baterie i reszta powinny stanieć. I otoczenie prawne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Będzie się utrącało sprzedaż energii poza własne gospodarstwo. Tego nikt nie oczekuje, bo na to potrzebne są nowe sieci, na które nikt nie ma ani pieniędzy, ani pomysłu jak rozwiązać kwestie prawne. Zresztą, gdyby nie komuna, która nikogo o zgodę nie pytała, to do dziś bylibyśmy z elektryfikacją w kraju najwyżej w połowie. I nawet spec ustawa jak pod autostrady by nie pomogła. Chłopy z bronami stanęliby w szeregu i niech tylko jaki elektryk wlezie na ich pole. Praliby aż by echo grało! Mało na forum tematów, że sasiad nie da sąsiadowi skorzystać z możliwości podłączenia się do kanalizacji? A już druty nad podwórkiem poprowadzić...  Chyba że za milion!

 

Ale wystarczy. Mamy propagować, że wszyscy Polacy to jedna, bohaterska rodzina, co to Niemca nie chciała i wolała się utopić w Wiśle. Czy jakoś tak podobnie...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapraszamy do obejrzenia nowego cyklu TV Budujemydom na temat opłacalności, montażu, wydajności fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego. Pierwszy odcinek:

 

Kolejne odcinki wkrótce:

Czy na energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych można zarabiać? Jak duża instalacja?

Ile paneli fotowoltaicznych zainstalować? Ile to będzie kosztowało? Czy są dopłaty?

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych? W jakim kierunku skierować panele? Czy trzeba je czyścić?

Panele fotowoltaiczne - czy są wydajne zimą? Czy zacienione przestają pracować?

Jak montowane są panele fotowoltaiczne? Czy są odporne na anomalia pogody?

Czy instalacja fotowoltaiczna na domu wymaga pozwolenia? Jaka jest gwarancja na panele i montaż?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witajcie, przekopałem już chyba cały internet, z głowy mi się dymi a nie mam jasności w temacie i bardzo proszę o pomoc. Mieszkanie w stanie deweloperskim, zrobione gładzie, ściany pomalowane emulsją śnieżką grunt. Po takim wykonaniu były robione jeszcze drobne poprawki w niektórych miejscach, szlifowania, ponowne malowanie poprawianych miejsc emulsją śnieżki. Nie jestem pewny czy całość jest teraz jednolicie pokrywa gruntem i właściwa farba będzie się dobrze trzymać, postanowiłem dla pewności pomalować wszystkie ściany białą farbą akrylową Dekoral i dopiero potem właściwą farbą kolorową. Czy mogę zrobić taki zabieg? Czytałem, że malowanie drugi raz podkładem czy też gruntem nie będzie dobrym rozwiązaniem bo ściana może się "zeszklić" i malowanie będzie utrudnione. Prosiłbym o poradę.  
  • Gość Basia
   Nie ma co samemu planować, bo zwykle wychodzą z tego cuda i dziwy, bo nie mamy pojęcia o ogrodach. Są firmy, które za projekty naprawdę dużo nie biorą. Korzystałam z serwisu Planujemy ogród i tam też znalazłam projektanta i wykonawcę.
  • Takie podejście to ja rozumiem. Dlatego stwierdzenia "Nie bo nie"  albo skrajnie odwrotnie: jak można tego nie mieć skoro sąsiad ma i cała ulica już ma, wykracza poza mój światopogląd
  • Dokladnie tak. Tu mają takie rzeczy i dlatego tak kombinuje.   Nie, nie było tu żadnych sklepów. Nowe domy zaczynają robić z bardziej standardowymi lecz nadal dużymi oknami.    Nie mogę murować. Podzielenie okna będzie też wyglądać dziwnie ze względu, że jest tu takich szeregowców wiele. A na koniec bank nie wyda mi pozwolenia.    Czyli rozumiem, że wstawienie nowego okna w drewno to głupi pomysł, ale najlżejszy przy tych wymyślnych domach? 
  • Mam kuzyna, takiego elektronicznego gadżeciarza.  Kupił sobie nawet czajnik sterowany smartfonem. Tylko co z tego, że nadal trzeba iść do kuchni wlać do niego wodę a potem znów iść i zalać herbatę   Gdybym miała żaluzje przeciwsłoneczne (nie rolety antywłamaniowe!) to automatyczne sterowanie nimi w zależności od nasłonecznienia byłoby miłym bajerem. Do tego czujniki zamknięcia okien, drzwi i sprawdzające wyłączenie sprzętów w gniazdkach - to byłoby przydatne, zwłaszcza wyjeżdżając na wakacje.    Ale sterowanie scenami świetlnymi dla mojego domu już byłoby mało przydatne - nie mam setek pasków LED w dyskotekowych kolorach a pomieszczenia są na tyle niewielkie, że bez wielkiego chodzenia jestem w zasięgu większości włączników. Podobnie sterowanie ogrzewaniem w małym domu, przy bezwładnej podłogówce i mieszaniu powietrza WM - nie bardzo umiem sobie wyobrazić, jak miałoby to działać. Chyba, że przepustnice WM byłyby sterowane i można byłoby zmniejszać wymianę powietrza w pomieszczeniach mało używanych?   Oczywiście w dużych, kilkusetmetrowych rezydencjach to takie inteligentne zarządzanie zaczyna nabierać sensu. Samo zasłonięcie zasłon, w oknie wysokim na dwie kondygnacje, bez elektrycznego wspomagania byłoby niemożliwe. Albo sprawdzanie przed wyjściem czy wszystkie okna a pozamykane.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...