Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Joanna30

ściana oddzielenia przeciwpożarowego

Recommended Posts

Drodzy forumowicze, proszę o pomoc. Dom jednorodzinny drewniany miał dwóch właścicieli,został zrobiony podział geodezyjny domu i działki. Powstały dwie odrębne działki.Teraz chcę rozbudować swoją część, jednak w urzędzie mówią mi, że teraz dom jest zakwalifikowany jako bliźniak i aby sie rozbudować, muszę postawić ścianę przeciwpożarową. Czy rzeczywiście tak jest, czy przepisy zostały źle zinterpretowane? gdzie szukać podstawy prawnej dla mojego przypadku? jeżeli juz musiałabym stawiać tą ścianę, jak sie do tego zabrać? musi to byc murowana ściana czy może byc z płyt kg przeciwogniowych.Bardzo proszę o porady.

20180221_123822.jpg

Edytowano przez Joanna30 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Takie rozdzielenie traktowane jest jako przebudowa budynku, zatem prace powinny być prowadzone na podstawie zgłoszenia.Do zgłoszenia prawdopodobnie potrzebny będzie projekt opracowany przez osobę uprawnioną, w którym zostanie określony sposób budowy takiej ściany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie architekt uświadomił nas, że to chcąc się rozbudować, potrzebne będzie pozwolenie na budowę, nie samo zgłoszenie. Ale co ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego? jak to rozwiązać? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

22 minuty temu, Joanna30 napisał:

Ale co ze ścianą oddzielenia przeciwpożarowego? jak to rozwiązać? 

Będzie to elementem projektu budowlanego - to sprawa architekta/projektanta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Wszystko można, trzeba wiedzieć tylko jak. Po pierwsze - można stosować regulatory otwórz/zamknij i może to dobrze działać, zapewniając wymagany komfort. Po drugie - to że ma miejsce taktowanie, to nie problem sterowania samego w sobie, tylko źle dobranego kotła. Gdyby kocioł miał mniejszą moc startową (i całkowitą), to nie byłoby problemu z taktowaniem. Nowy dom o około 150m2 pow. użytkowej z wentylacją grawitacyjną ma projektowe obciążenie cieplne nie większe niż 8-9kw. Jak kocioł ma 24kw i moc startową do tego większą niż dom potrzebuje przy takich temperaturach, to nic dziwnego, że będzie taktować...
  • Wszystko ok, jest sprzęgło, za sprzęgłem zawór 3D i dwie pompy, jedna do podłogówki, druga do trzech małych grzejników. Przy założonych i działających siłownikach na rozdzielaczu podłogówki typu on/off nie było dyskomfortu cieplnego bo histereza sterownika to 0,2. Niestety po odłączeniu sterowania czyli rozdzielacz otwarty non stop, problem taktowania pozostał.
  • Witam,  po pierwsze do ogrzewania podłogowego nie stosuje się regulatorów otwórz/zamknij. Ze względu na bardzo dużą bezwładność takie sterowanie jest bardzo niekomfortowe. Po osiągnięciu wymaganej temperatury zawory odcinają pętle podłogówki. Niestety rozgrzana podłoga nadal podnosi temperaturę w pomieszczeniu doprowadząjac do znacznego przegrzania.  Następnie w końcu gdy temperatura zacznie spadać w końcu sterownik ponownie otworzy zawór ale zanim podłoga się rozgrzeje to pomieszczeniu już zostanie przechłodzone.   Drugi problem wynikający z takiego sterowania to własnie taktowanie kotła. Kocioł aby mógł przekazać ciepło musi mieć zapewniony jego odbiór przez przepływającą wodę instalacyjną. Zamykając zawory powodujemy, że gdy spadnie temperatura na kotle to automatyka zmusi go oczywiście do pracy. Niestety zbyt mały przepływ powoduje, że mimo pracy na mocy minimalnej kocioł i tak szybko osiąga górną odchyłkę i się wyłącza. Kotły Vitodens 100W projektowane są do pracy z dt ok 20K co przy przepływie maksymalnym pompy w kotle daje nam maksymalną moc przenoszoną przez czynnik grzewczy 24kW (a moc kotła 19kW). Niestety ogrzewanie podłogowe pracuje na dt ok 7K co oznacza że przy przepływie 1000l czynnik grzewczy przeniesie już tylko raptem 8kW. Aby wyrównać przenoszoną moc po stronie ogrzewania podłogowego należy zastosować drugą pompę która będzie miała większy przepływ (skoro dt jest 3x mniejsza to aby przekazać tę samą moc przepływ musi być 3x większy). Oczywiście w przypadku gdy łączymy w układzie 2 lub więcej pomp musimy zastosować sprzęgło hydrauliczne by pompy "się nie zakłócały".
  • Witam, Sterownik Vitoconnect 100 OPTO1 można podłączyć do kotłów Vitodens 200-W wyposażonych w jeden z regulatorów pogodowych: HO1A  - czarny regulator z menu głównym tekstowym HO1B - czarny regulator z menu głównym z "domkiem" HO2B - regulator kolorowy, dotykowy
  • Po przeczytaniu tego wszystkiego, nawet nie zamierzam tam jechać kupować telewizora. Nie doświadczyłem żadnej przykrości z ich strony, a już w polowie zaczeła mnie żółć zalewać. 
 • Popularne tematy

×