Skocz do zawartości

Pompa ciepła w istniejącym budynku


Recommended Posts

Pompy ciepła coraz częściej trafiają do remontowanych domów. I nic dziwnego, bo są to urządzenia nie wymagające obsługi i tanie w eksploatacji. Ponadto ich ceny są zdecydowanie niższe, niż jeszcze kilka lat temu. A wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, pompa może skutecznie ogrzać także dom z grzejnikami ściennymi, nie tylko z podłogówką.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/24727-pompa-ciepla-w-istniejacym-budynku

Link do komentarza
Gość Jurek_Z
W artykule wskazano, że w starych budynkach, których instalacji wewnętrznej nie projektowano pod kątem optymalizacji dla pomp ciepła koszt ogrzewania wynosi 0,15 zł/kWh w przypadku pomp grunt/woda przy cenie energii 0,60-0,65 zł/kWh. Wskazuje to na COP około 4,3. Jakie pompy osiągają takie COP przy grzaniu wysokotemperaturowym? Według mnie jest to do osiągnięcia przy ogrzewaniu niskotemperaturowym.
Link do komentarza

Proszę przeczytać cały artykuł. Wyraźnie napisałem, że nawet w starszych budynkach, których instalacji grzewczych nie projektowano pod kątem zastosowania pomp ciepła (nie ma ogrzewania płaszczyznowego), w praktyce możliwa jest często praca instalacji c.o. na dość niskich parametrach wody grzewczej. Jednak pod warunkiem termomodernizacji budynku i ewentualnie zmianie grzejników na większe lub innego rodzaju.

Podając przybliżone koszty ciepła zastrzegłem dlatego, że mogą się znacznie różnić w konkretnej sytuacji. Tu trzeba zawsze robić indywidualny rachunek ekonomiczny.

Link do komentarza

Czytam zazwyczaj dokładnie. Oto cytat z artykułu:

"W starych budynkach, których instalacji wewnętrznej nie projektowano pod kątem optymalizacji dla pomp ciepła, w związku z tym są np. wyposażone w zwykłe grzejniki ścienne a nie ogrzewanie płaszczyznowe, realne koszty uzyskania ciepła z pompy wynoszą około:

0,25 zł/kWh w przypadku pomp typu powietrze/ woda;

0,15 zł/kWh w przypadku pomp grunt/ woda lub woda/woda.

Zakładamy przy tym, że prąd kosztuje 0,60-0,65 zł/kWh. Trzeba jednak od razu zastrzec, że w praktyce koszty ciepła mogą się znacznie różnić i wynika to nie tylko z parametrów samych pomp ciepła ale też parametrów źródeł dolnych, charakterystyk pomp obiegowych, nawyków użytkowników itd."

 Wyraźnie jest napisane "wyposażone w zwykłe grzejniki ścienne". Jaką temperaturę czynnika do zasilenia tych grzejników Pan przewiduje? 

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat: "Dwustrefowe rozliczanie za energię, z tańszym prądem w nocy, ale za to droższym w dzień, niekoniecznie ma tu sens. Tania nocna taryfa obowiązuje przecież wtedy, gdy jest najzimniej, a więc i sprawność urządzeń spada". No właśnie o to chodzi. Ponieważ w nocy jest zimniej, potrzeba więcej prądu i WŁAŚNIE JEST TAŃSZY! Druga taryfa ma tu jak najbardziej sens!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Alicja
Witam, w ostatnim zdaniu jest zapis, że pompa powietrze-woda generuje podobne koszty jak gaz ziemny. W większości artykułów jest wskazywana różnica na korzyść pompy. Jak to jest?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...