Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Pompa ciepła w istniejącym budynku

Recommended Posts

Pompy ciepła coraz częściej trafiają do remontowanych domów. I nic dziwnego, bo są to urządzenia nie wymagające obsługi i tanie w eksploatacji. Ponadto ich ceny są zdecydowanie niższe, niż jeszcze kilka lat temu. A wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu, pompa może skutecznie ogrzać także dom z grzejnikami ściennymi, nie tylko z podłogówką.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/24727-pompa-ciepla-w-istniejacym-budynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jurek_Z
W artykule wskazano, że w starych budynkach, których instalacji wewnętrznej nie projektowano pod kątem optymalizacji dla pomp ciepła koszt ogrzewania wynosi 0,15 zł/kWh w przypadku pomp grunt/woda przy cenie energii 0,60-0,65 zł/kWh. Wskazuje to na COP około 4,3. Jakie pompy osiągają takie COP przy grzaniu wysokotemperaturowym? Według mnie jest to do osiągnięcia przy ogrzewaniu niskotemperaturowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę przeczytać cały artykuł. Wyraźnie napisałem, że nawet w starszych budynkach, których instalacji grzewczych nie projektowano pod kątem zastosowania pomp ciepła (nie ma ogrzewania płaszczyznowego), w praktyce możliwa jest często praca instalacji c.o. na dość niskich parametrach wody grzewczej. Jednak pod warunkiem termomodernizacji budynku i ewentualnie zmianie grzejników na większe lub innego rodzaju.

Podając przybliżone koszty ciepła zastrzegłem dlatego, że mogą się znacznie różnić w konkretnej sytuacji. Tu trzeba zawsze robić indywidualny rachunek ekonomiczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytam zazwyczaj dokładnie. Oto cytat z artykułu:

"W starych budynkach, których instalacji wewnętrznej nie projektowano pod kątem optymalizacji dla pomp ciepła, w związku z tym są np. wyposażone w zwykłe grzejniki ścienne a nie ogrzewanie płaszczyznowe, realne koszty uzyskania ciepła z pompy wynoszą około:

0,25 zł/kWh w przypadku pomp typu powietrze/ woda;

0,15 zł/kWh w przypadku pomp grunt/ woda lub woda/woda.

Zakładamy przy tym, że prąd kosztuje 0,60-0,65 zł/kWh. Trzeba jednak od razu zastrzec, że w praktyce koszty ciepła mogą się znacznie różnić i wynika to nie tylko z parametrów samych pomp ciepła ale też parametrów źródeł dolnych, charakterystyk pomp obiegowych, nawyków użytkowników itd."

 Wyraźnie jest napisane "wyposażone w zwykłe grzejniki ścienne". Jaką temperaturę czynnika do zasilenia tych grzejników Pan przewiduje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AnTom
Cytat: "Dwustrefowe rozliczanie za energię, z tańszym prądem w nocy, ale za to droższym w dzień, niekoniecznie ma tu sens. Tania nocna taryfa obowiązuje przecież wtedy, gdy jest najzimniej, a więc i sprawność urządzeń spada". No właśnie o to chodzi. Ponieważ w nocy jest zimniej, potrzeba więcej prądu i WŁAŚNIE JEST TAŃSZY! Druga taryfa ma tu jak najbardziej sens!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Alicja
Witam, w ostatnim zdaniu jest zapis, że pompa powietrze-woda generuje podobne koszty jak gaz ziemny. W większości artykułów jest wskazywana różnica na korzyść pompy. Jak to jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...