Skocz do zawartości

Prawidłowa wentylacja grawitacyjna


Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Witam.

 

Jest nowy dom w wentylacją grawitacyjną. Aktualnie stoję przed wyborem okien. NIe wiem czy za bardzo nie popłynąłem z fantazją - wstępna selekcja i wybrałem Oknoplast Winergetic Premium.

No ale jak wiadomo, szczelne okna więc zaczną się kłopoty z wentylacją. Z tego powodu proszę o wasze opinie na poniższe pytania:

- czy dokładać do okien nawiewniki (nawiewniki w ścianie nie wchodzą w grę) ?

- jeżeli dołożę nawiewniki to ma sens kupowanie energooszczędnych okien winergetic, może wziąć coś z niższej półki?

- przeliczyłem ile powietrza musi opuścić dom i tym samym ile musi wejść i wyliczyłem ilość nawiewników, tylko nie wiem czy dobrze to zrobiłem dlatego załączam zdjęcia. Zielona strzałka jest to wywiew a czerwona nawiew= 1 szt. nawiewnika. Okna dachowe niestety standardowo nają już nawiewniki. Ogólnie to jest na parterze kuchnia z kuchenką gazową,  łazienka i kotłownia z kotłem kondensacyjnym. Na poddaszu jest łazienka. Czy dobrze przeliczyłem ilość nawiewników i dobrze je rozmieściłem?

- na poddaszu w korytarzu zostanie mi wolny jeden kanał powietrzny, dać na tym korytarzu jeszcze wywiew?

IMG_20170207_110537.jpg

IMG_20170207_110528.jpg

Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Napisano
  Dnia 14.01.2018 o 17:05, przemty napisał:

- czy dokładać do okien nawiewniki (nawiewniki w ścianie nie wchodzą w grę) ?

- jeżeli dołożę nawiewniki to ma sens kupowanie energooszczędnych okien winergetic, może wziąć coś z niższej półki?

Rozwiń  

co innego przepuszczanie zimna - a dokadniej przepuszczanie ciepla przez okna ( w sumie niemala powierzchnia) - a co innego wentylowanie pomieszczeń, czyli dostarczanie tlenu niezbędnego do przeżycia. Równorzędnie - wentylowanie pomieszczeń pomaga usuwać nadmiar pary, co zapobiega zawilfgoceniu pomieszczeń (o skutkach nadmiernej wilgoci pewnie wiesz, więc nie rozwijam wątku).

Reasumując: ciepłe okna pozwalają ci oszczędzać energię potrzebną do ogrzania wnętrza, wywietrzniki doprowadzają powietrze potrzebne do życia oraz pozwalające na wentylowanie wnętrza (wspołdziałajac z wentylacją grawitacyjną - a jednocześnie umożliwiając jej działanie, jeśli nie ma dodatkowych nawiewów). 

Dodatkowo kuchnia z kuchnią gazową musi mieć nawiew powietrza (brak nawiewu grozi cofką z wentylacji wywiewnej i zatruciem), to samo łazienka - poza normalną wymianą powietrza chodzi o prawidłowe działanie went. grawitacyjnej i wyrownanie ciśnienia wewnątrz domu.

 

Oczywiście zimne powietrze z wywietrznikow pogarsza bilans cieplny budynku - ale jesli nie zastosujesz tzw rekuperatora, który trochę odzyskuje ciepła z opuszczającego budynek ciepła i np. spalin , musisz sie z tym pogodzić.

 

Ile potrzebujesz tych nawiewów? - są tu specjalizujący się we wzorach, pewnie dostaniesz to w następnych postach. Ale ważne znać i rozumieć podstawową zasadę :  Jak jest wywiew - musi być nawiew - i to większy, niż ten wywiew (dokładnie chodzi o ilość dostarczonego powietrza) - a zależy on też od ilości osob i zwierząt zamieszkujących kubaturę.

 

Widzę tam też  duży komin --  do kominka? - jeśli tak, to kominek powinien mieć osobny nawiew z czerpnią na ścianie zewnętrznej, najlepiej kanalem pod podłogą pod kominek (lub do kominka). 

Napisano

Tak kominek ma swój kanał powietrzny z czerpnią na zewnątrz - rura 160 mm.

Powiem Ci szczerze, że przeczytałem Twoją wypowiedź i dalej jestem w punkcie wyjścia ;)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Budowa jest w toku, przynajmniej na papierach. Zostało wydane pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego, został założony dziennik budowy, na bramie wisi nawet tablica informacyjna oznajmiająca budowę domu, zostały zainstalowane skrzynki: elektryczna z prądem budowlanym, na geoportalu wszystko pięknie wrysowane... Papier przyjmie wszystko, a ciężki sprzęt jeździ sobie bezkarnie po drodze o ograniczonym tonażu, gdyż inwestor ma pozwolenie na przejazd ciężkim sprzętem ze względu na rozpoczętą inwestycję. 
    • A to Polska właśnie.      Wszystko się zgadza i powołujesz się na odpowiednie przepisy. Taka sytuacja jednak w tej chwili nie leży w kompetencjach PINB. Dopóki nie ma nic wybudowanego nie PINB a Wydział Budownictwa jest właściwym organem mającym obowiązek zająć się tą sprawą. Choć wydaje się to nieco dziwne, ale tak jest i musisz się zwrócić do właściwego organu. Do pisma warto dołączyć jakieś wyroki sądowe w podobnych sprawach, które znajdziesz bez problemu w necie, a także jakąś opinię prawną np. takie coś: https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowolna-zmiana-zagospodarowania-terenu/ dlatego że Wydziały Budownictwa interpretują zapisy na które się wyżej powołujesz, bardzo dowolnie. Więc warto naprowadzić ich na właściwy tor rozumowania. Dla normalnie działającego Wydziału Budownictwa już samo utwardzenie całej działki powinno być dowodem na zmianę sposobu zagospodarowania niezgodnego z WZ i oczywiście do tego datowane zdjęcia, bo przed kontrolą zapewne ucieknie z pojazdami.   To co piszę nie jest teorią bo miałem dwa podobne do Twojego przypadki na dwóch niemal sąsiadujących ze sobą działkach. Jedna sprawa została definitywnie załatwiona, druga jest jeszcze w toku z dobrymi rokowaniami.    
    • W każdym piśmie cytuję art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym : Samowolna zmiana zagospodarowania terenu to pojęcie ukształtowane przez doktrynę i orzecznictwo, do którego stosuje się przepis art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest to faktyczna, funkcjonalna zmiana wykorzystywania terenu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.   ŻADEN URZĄD NIE ODNIÓSŁ SIĘ DO TEGO ARTYKUŁU 
    • Mam kopię pism do powiatowego, do Wojewódzkiego, do gminy... Nieoficjalnie powiedziano mi że nic nie zrobię bo facet ma dobre znajomości. Tak, mam całą teczkę pism. Dla nich nie ma problemu, inwestor jest uprzedzany o terminie wizyty, inwestor wywozi ciężki sprzęt z placu dzień wcześniej więc problemu nie ma. Dziwi mnie to, że nikt nie zwraca uwagi na maile ze zdjęciami, które przedstawiają inny obraz sytuacji. Wojewódzki inspektorat twierdzi, że powiatowy wykonuje czynności zgodnie z procedurami, zachowując terminy na odpowiedź na pisma, mimo iż od roku nie została podjęta w tej sprawie żadna decyzja. 
    • Ten inspektorat to masz na myśli PINB? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...