Skocz do zawartości

Prawidłowa wentylacja grawitacyjna


Recommended Posts

Witam.

 

Jest nowy dom w wentylacją grawitacyjną. Aktualnie stoję przed wyborem okien. NIe wiem czy za bardzo nie popłynąłem z fantazją - wstępna selekcja i wybrałem Oknoplast Winergetic Premium.

No ale jak wiadomo, szczelne okna więc zaczną się kłopoty z wentylacją. Z tego powodu proszę o wasze opinie na poniższe pytania:

- czy dokładać do okien nawiewniki (nawiewniki w ścianie nie wchodzą w grę) ?

- jeżeli dołożę nawiewniki to ma sens kupowanie energooszczędnych okien winergetic, może wziąć coś z niższej półki?

- przeliczyłem ile powietrza musi opuścić dom i tym samym ile musi wejść i wyliczyłem ilość nawiewników, tylko nie wiem czy dobrze to zrobiłem dlatego załączam zdjęcia. Zielona strzałka jest to wywiew a czerwona nawiew= 1 szt. nawiewnika. Okna dachowe niestety standardowo nają już nawiewniki. Ogólnie to jest na parterze kuchnia z kuchenką gazową,  łazienka i kotłownia z kotłem kondensacyjnym. Na poddaszu jest łazienka. Czy dobrze przeliczyłem ilość nawiewników i dobrze je rozmieściłem?

- na poddaszu w korytarzu zostanie mi wolny jeden kanał powietrzny, dać na tym korytarzu jeszcze wywiew?

IMG_20170207_110537.jpg

IMG_20170207_110528.jpg

Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, przemty napisał:

- czy dokładać do okien nawiewniki (nawiewniki w ścianie nie wchodzą w grę) ?

- jeżeli dołożę nawiewniki to ma sens kupowanie energooszczędnych okien winergetic, może wziąć coś z niższej półki?

co innego przepuszczanie zimna - a dokadniej przepuszczanie ciepla przez okna ( w sumie niemala powierzchnia) - a co innego wentylowanie pomieszczeń, czyli dostarczanie tlenu niezbędnego do przeżycia. Równorzędnie - wentylowanie pomieszczeń pomaga usuwać nadmiar pary, co zapobiega zawilfgoceniu pomieszczeń (o skutkach nadmiernej wilgoci pewnie wiesz, więc nie rozwijam wątku).

Reasumując: ciepłe okna pozwalają ci oszczędzać energię potrzebną do ogrzania wnętrza, wywietrzniki doprowadzają powietrze potrzebne do życia oraz pozwalające na wentylowanie wnętrza (wspołdziałajac z wentylacją grawitacyjną - a jednocześnie umożliwiając jej działanie, jeśli nie ma dodatkowych nawiewów). 

Dodatkowo kuchnia z kuchnią gazową musi mieć nawiew powietrza (brak nawiewu grozi cofką z wentylacji wywiewnej i zatruciem), to samo łazienka - poza normalną wymianą powietrza chodzi o prawidłowe działanie went. grawitacyjnej i wyrownanie ciśnienia wewnątrz domu.

 

Oczywiście zimne powietrze z wywietrznikow pogarsza bilans cieplny budynku - ale jesli nie zastosujesz tzw rekuperatora, który trochę odzyskuje ciepła z opuszczającego budynek ciepła i np. spalin , musisz sie z tym pogodzić.

 

Ile potrzebujesz tych nawiewów? - są tu specjalizujący się we wzorach, pewnie dostaniesz to w następnych postach. Ale ważne znać i rozumieć podstawową zasadę :  Jak jest wywiew - musi być nawiew - i to większy, niż ten wywiew (dokładnie chodzi o ilość dostarczonego powietrza) - a zależy on też od ilości osob i zwierząt zamieszkujących kubaturę.

 

Widzę tam też  duży komin --  do kominka? - jeśli tak, to kominek powinien mieć osobny nawiew z czerpnią na ścianie zewnętrznej, najlepiej kanalem pod podłogą pod kominek (lub do kominka). 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Karolczyk98 Czy dobrze przyjąłem takie parametry więźby? Szerokość 8cm Wysokość 14cm Odległość pomiędzy krokwiami 70cm Murłata 8cmx14cm
    • Chodzi o ocieplenie całej wnęki, bądź wykorzystanie poszerzen systemowych (wtedy ocieplaja obszar do którego dolega ościeżnica).  Mógłbym wykleić cała wneke jakimś ciepłym styropianem z tym że nie wiem czy pozwoli na to firma montujaca okna bo kiedyś o to pytałem i powiedzieli ze musiałby to być materiał twardy gdyż w innym przypadku zwiększy to odległość kotew montażowych do sztywnej ściany przez co montaz może okazac się mniej stabilny (miękki XPS może podczas pracy się odkształcać.) A purenit jest tutaj twardszym materiałem. No i wydawało mi się że cieplejszym niż XPS. A na pewno droższym. Zastanawia mnie też czy jest sens izolować przed wilgocią wneke do której miałby być ten XPS przymocowany gdyż jeśli pociągnie wilgoć z muru to straci właściwości termiczne    Chodzi o ocieplenie całej wnęki, bądź wykorzystanie poszerzen systemowych (wtedy ocieplaja obszar do którego dolega ościeżnica).  Mógłbym wykleić cała wneke jakimś ciepłym styropianem z tym że nie wiem czy pozwoli na to firma montujaca okna bo kiedyś o to pytałem i powiedzieli ze musiałby to być materiał twardy gdyż w innym przypadku zwiększy to odległość kotew montażowych do sztywnej ściany przez co montaz może okazac się mniej stabilny (miękki XPS może podczas pracy się odkształcać.) A purenit jest tutaj twardszym materiałem. No i wydawało mi się że cieplejszym niż XPS. A na pewno droższym. Zastanawia mnie też czy jest sens izolować przed wilgocią wneke do której miałby być ten XPS przymocowany gdyż jeśli pociągnie wilgoć z muru to straci właściwości termiczne   
    • Wspólnota, budynek z 2010 roku, gazowa kuchenka, podgrzewacz znajduje się na klatce, ale czy jest gazowy 🤷‍♂️.
    • I sprawa załatwiona. Kupiłem po prostu pierwsze lepsze u producenta profili razem z profilami, także nie pomyślałem, żeby kupić płaskie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • A ja to bardzo polubiłem, odstresowuję się przy takiej robocie, macham sobie kielnią, a że mam dobre proporcje zaprawy, to i 5cm nieraz narzucę. Sufit już gorzej, dlatego szukam jakiegoś dobrego siuwaksu. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...