Skocz do zawartości

Ograniczniki przepięć. Co to jest? Czy są niezbędne w każdym domu?


Recommended Posts

Napisano
1 godzinę temu, Swierol napisał:

Mieszkanie w bloku to tez obiekt budowlany prawda?

Uparciuszek :zalamka:

 

Nie!

Blok to obiekt budowlany... Idź do zarządcy bloku i jego spytaj o przeglądy - zobaczysz czy można je odpuścić...

 

Jaka była przyczyna zalania?

Kilka tysięcy dla ubezpieczyciela u którego nie miałeś innych szkód, to nie jest problem... A jak dostałeś te kilka tysięcy, to na pewno należało się o parę więcej...

Napisano

 Mnie nie obchodzi czy wypłaci firma ubezpieczeniowa czy nie. W przeciągu kilku lat miałem kilka szkód i nigdy ubezpieczyciel nie pytał o przeglądy. Więc jeżeli macie krztę rozumu to albo odpowiedzcie albo zamilknijcie bo powoli ta dyskusja z Wami zaczyna mnie delikatnie mówiąc bulwersować. Co do przykładu jaki opisuje tu @Swierol to ubezpieczyciel gdyby chciał protokołów z okresowych przeglądów to zwrócił by się o nie do właściciela mieszkania, a on musiałby udać się do zarządcy aby uzyskać odpis owych protokółów o ile jest bo nie wiadomo jakie status posiada omawiane mieszkanie.

Napisano

@rertrofood, chyba o tobie tu pisali w sensie pustostanu bo woda w domu to nie instalacja??? Wiadrami nosisz ją do domu czy płynie rureczkami panie teoretyku-analityku. A odpowiedzi nadal nul na proste, logiczne pytanie, sorki chyba nie logiczne i nie proste skoro po raz czwarty albo piąty zadaje to samo pytanie a pustostany jakie były puste takie są nadal.

 

Kolego Jas, analizując prawo budowlane a w szczególności sporny rozdział 6 Art.62 to nie jest użyte słowo "obowiązkowo" czy "należy" tylko cytuję "Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane ..." 2) okresowej, co najmniej raz na 5 lat, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej " Słowo powinno a musi lub obowiązkowo to raczej są dwa odmienne inne słowa mające inny wydźwięk ich znaczenia. Jak już pisałem wielokrotnie, mnie interesuje kto sprawdza czy są wykonane okresowe przeglądy i dla pustostanów apeluje że nie interesują mnie odpowiedzi typu że są sprawdzane gdy nastąpi nieszczęśliwy wypadek tylko tak ogólnie co najmniej raz na 5 lat należy dokonywać przeglądów i kto to kontroluje i kto kara za nie dokonanie tych przeglądów.

Napisano

Gościu szybki, nie bądź taki szybki...

I nie próbuj być dowcipny, bo Ci to nie wychodzi...

Uwierz mi, że są kontrolujący, są egzekwujący, są przepisy ustawowe, a interpretacja słowa "powinny" będzie zależała od okoliczności, a nie od tego co Ci się wydaje...

 

1 godzinę temu, Gość Jas napisał:

To jest obowiązkowy czy nie

Jest.

Napisano

Odpowiadając dla @Jas - Twierdzisz że TAK, są obowiązkowe a jakaś teza na poparcie tej jak bardzo głębokiej odpowiedzi??

Napisano

Zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy – Prawo budowlane z obowiązku corocznego sprawdzenia stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska (sprawdzeń, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy – Prawo budowlane) zwolnieni zostali właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego oraz całej grupy obiektów budowlanych wymienionych w art. 29 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane. Obiekty te podlegają jednak kontroli rocznej w pozostałym zakresie, jeśli oczywiście posiadają elementy podlegające sprawdzeniom, o których mowa w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. b i c ustawy – Prawo budowlane, oraz podlegają kontroli pięcioletniej, o której mowa w art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy.

 

Dodam jeszcze, że są ubezpieczalnie, które szukają sposobów uchylania się od płacenia odszkodowania i żądają protokołów pokontrolnych, a są takie których to nie interesuje. Dodatkowo w blokach mieszkalnych przeglądy robi zarządca, a właściciel nie musi się tym interesować, ma to w czynszu, jedynie musi wpuszczać do domu osoby z uprawnieniami na kontrole, w odpowiednich terminach wywieszanych na klatkach.

Napisano (edytowany)
41 minut temu, Gość oineh napisał:

są ubezpieczalnie, które szukają sposobów uchylania się od płacenia odszkodowania i żądają protokołów pokontrolnych

Ja bym tego tak nie interpretował... raczej powiedziałbym, że naklaniają, a nawet wręcz przymuszają właścicieli i zarządców budynków do brania odpowiedzialności za stan obiektów, którymi władają...

 

41 minut temu, Gość oineh napisał:

w blokach mieszkalnych przeglądy robi zarządca

O tym akurat doskonale wiem z racji mojej funkcji w życiu prywatnym...

 

41 minut temu, Gość oineh napisał:

jedynie musi wpuszczać do domu osoby z uprawnieniami na kontrole,

A z tym nie jest, niestety najlepiej, bo jest wielka ilość mieszkańców, których podejście jest identyczne jakie reprezentują @Swierol, czy szybki @Gość szybki...

A i jeszcze @Gość Rychu...

 

18 godzin temu, Gość Rychu napisał:

Jakiś tam podczytywacz nie ma o tym pojęcia, z elektryką ma tule wspólnego co wól z karetą, poczytaj jego posty on cale życie kleił płytki do scen i malował mieszkania.

Nigdy mi się to nie zdarzyło... na żadnej scenie...

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Napisano

 I nie piszcie juz o wypłacie odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe bo to już stało się nudne. jako przykład z branży motoryzacyjnej podam taki przykład. Ubezpieczenie OC jak wiadomo jest obowiązkowe ale zdarzają się ludzie co OC nie opłacają i jest taki organ jak Fundusz Gwarancyjny który wyłapuje takich delikwentów i sowicie ich "nagradza" za brak OC. Kto i w jaki sposób kontroluje okresowe przeglądy instalacji w domach jednorodzinnych na przykładzie wyżej wspomnianego OC. I zwracam się po raz kolejny do osób które mają ku temu wiedze aby odpowiedzieć merytorycznie a nie wypisywać bajki o mchu i paproci.

Napisano (edytowany)

@Swierol oraz szybki @Gość szybki, jeśli Wam nie wystarczają nasze wyjaśnienia i argumenty, to napiszcie pismo do lokalnego Powiatowego  Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z zapytaniem o sposób egzekwowania ustawowych kontroli, podajcie swój adres, a na pewno dostaniecie "kornetową" odpowiedź, może nawet z ćwiczeniami kontrolnymi, jak znajdzie się ciekawy inspektor...

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Napisano
@Swierol oraz szybki @Gość szybki, jeśli Wam nie wystarczają nasze wyjaśnienia i argumenty, to napiszcie pismo do lokalnego Powiatowego  Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z zapytaniem o sposób egzekwowania ustawowych kontroli, podajcie swój adres, a na pewno dostaniecie "kornetową" odpowiedź, może nawet z ćwiczeniami kontrolnymi, jak znajdzie się ciekawy inspektor...
 
 
 
Nie kuś losu, bo jeszcze spróbują.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Napisano

Zawsze mi się przypomina historia, jak chłopu pierdyknął piorun w komin, komin się rozleciał, a chyba Aviva mu przyznała 70zł, tak! Siedemdziesiąt polskich złotych!!!

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć wszystkim Zastanawiam się nad klimatyzacją do mieszkania i trochę się gubię w tych wszystkich modelach, mocach, funkcjach itd. Mieszkanie ma około 50 m², ale wiadomo — są ściany, różne pokoje, kuchnia otwarta na salon itd.   Macie może jakieś doświadczenia z doborem klimatyzacji? Czy np. lepiej dać jedną mocniejszą jednostkę w salonie, czy osobno do każdego pomieszczenia? No i czy warto dopłacać do jakichś „bajerów” typu WiFi, jonizacja, itp., czy to tylko marketing?   Znalazłem też stronę z paroma fajnie opisanymi rzeczami (jak dobrać moc do metrażu itd.), może komuś się przyda: https://airflowklima.pl   Chętnie poznam Wasze opinie, bo temat niby prosty, ale im więcej czytam, tym bardziej się zastanawiam
    • Poziomy rzek tak się zmieniają, że dzisiaj 1,5m od brzegu za tydzień może się stać już 3 metrami a wtedy już kara się należy:) Niestety kolego. Smutna prawda. Gówna się nie rusza bo można się upaćkać.
    • Najlepiej byłoby skuć przylegające ściany tarasu jak najniżej, możliwie całkowicie. Przed położeniem na ściany jakiejkolwiek izolacji musisz jak dobrze oczyścić i organoleptycznie wysuszyć. Zaizoluj jakąś masa KMB, dysperbity mogą po czasie zniknąć. Jeśli chodzi o grubość izolacji to użyj takiej ale ten kawałek ściany nie odstawał za bardzo od reszty i żeby to miało "ręce i nogi". Zazwyczaj na ściany fundamentowe nie przesadza się z grubością styropiany czy XPS'a.   P.S. A dlaczego go skuwasz? 
    • Mam pytanie bo  wyburzam taras przylegający do ściany domu. Jest on wysoki na .5 m. Chciałabym go zrównać z ziemią. Mam pytanie jak zabezpieczyć ścianę i czym ocieplić oraz do jakiego momentu skuwać taras przylegający do ściany? Ściany wokół mam ocieplone styropianem ok 20 cm. Chciałabym aby część ściany, która zostanie odkryta nie wystawała a była ocieplona i zabezpieczona przed wilgocią. 
    • Dzień dobry,  Sprawa dotyczy odrzucenia wniosku o pozwolenie na budowę domku jednorodzinnego. W opinii starostwa powiatowego, zjazd z działki na drogę gminną przebiega przez działkę BBB (pas wydzielony pod poszerzenie drogi), która w księdze wieczystej ma przypisanego właściciela - prywatna osobę. Uzyskaliśmy stanowisko urzędu w gminie, iż działka BBB została wywłaszczona w 2005r. na drogę i formalnie należy do tejże gminy. Brak wpisu w księdze wieczystej wynika z niedopatrzenia notariusza-gminy.  Starostwo powiatowe nie przyjmuje dokumentu sporządzonego przez gminę i potwierdzającego gminną własność działki i tym samym uniemożliwia inwestorowi uzyskanie pozwolenia na budowę.   Prośba o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii. Jakim innym dokumentem z gminy przedstawić starostwu , jaki art. prawny możemy przytoczyć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...