Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze - woda.


Recommended Posts

Witam, czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy jest sens (głównie finansowy) instalacji pompy ciepła powietrze - woda?

Link do budynku:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amarylisach-4-m4ec26c2846baf

Podłogówka będzie w całym domu oprócz garażu i kotłowni. To daje ok 185 m po podłodze. W projekcie jest napisane  że zapotrzebowanie na energię cieplną to przy centralnym ogrzewaniu 12,1 kW. Kocioł gazowy dobrany jest na 24 kW. Do tego dochodzi zapotrzebowanie na cwu. (4 osoby). Do tej pory myślałem że pójdę w ekogroszek ale nie wiem czy nie zdrożeje, do tego swoje też kosztuje, do tego koszty komina, czyszczenie, miejsce na składowanie jest potrzebne i tak mnie naszło czy nie lepiej trochę dorzucić i pójść w ta pompę ciepła.  W projekcie jest gaz i kotlownia niewielka bo ma 330x150 (tę ściankę mogę przesunąć o jakieś 30-40 cm) także na pompę ciepła idealna ale podobno i ekogroszek się zmieści.  Czy ktoś potrafi mi mniej więcej (+/- 2000 PLN) podac jakis model ww. pompy która bedzie ok dla mnie?

Link do komentarza

diabeł tkwi w szczegółach...przede wszystkim zacznę od tego, że te 14cm styropianu co jest w projekcie, to takie absolutne minimum. Jak takie samo minimum jest w dachu, to nie dziwi mnie takie wysokie zapotrzebowanie. Pomyśl nad zwiększeniem grubości tych izolacji (to niewielki dodatkowy koszt) a zapotrzebowanie spadnie znacząco...

takie domy nawet z wentylacją grawitacyjną potrzebują urządzenia grzewczego o mocy 8-9kw (projektowe obciążenie cieplne).
Na tej stronie http://cieplowlasciwie.pl/
możesz sobie oszacować, jaka moc jest potrzebna - z grubsza będziesz też wiedzieć ile kosztować będzie ogrzewanie takiego domu gazem i czy warto iść w pompę ciepla

Do domów o tej wielkości, dobrym rozwiązaniem może być Panasonic TCAP 9kw - ceny znajdziesz w necie, nawet z montażem na gotowo. Napisałe - "może" - bo każda wprowadzona przez ciebie zmiana, ma na to wpływ (ewentualna wentylacja mechaniczna, pogrubienie izolacji itd, itd.)

 

Link do komentarza
  • Pomocnik locked i unlocked this W temacie

Witaj, Co do Twoich obaw, czy pompa ciepła powietrze woda - tak, w zupełności. 

Co do samego modelu to możesz napisać jakie masz zapotrzebowanie na ciepło? Jesteś dopiero na etapie projektu? Czy już budynek stoi?

Jeśli na etapie projektu to słusznie, że już teraz zabierasz się za dobór systemu, warto byłoby więc zgłosić się do specjalisty by podpowiedział, z jakich elementów możesz przy pompie ciepła zrezygnować w budowie domu, na co szczególnie zwrócić uwagę - co do firm z kujawsko-pomorskiego, mamy ich tam sporo - zapraszam na stronę główną Viessmann.pl w zakładkę SIEĆ SPRZEDAŻY. Tam znajdziesz wyszukiwarkę firm z Twojej okolicy. 

 

Jeśli chcesz się na dzień dzisiejszy jedynie zorientować w cenach i dostępnych modelach, to powiedz jakiej mocy urządzenia potrzebujesz,a postaram się coś zaproponować. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • U mnie też taki w piwnicy na krzywej podłodze stoi, ale wypoziomowane od wagi i też już parę lat jest ok. Też miałem problem z tymi blaszko-języczkami, ale o dziwo się trzyma kupy, ale nie pomyślałem żeby je zagiąć. Choć 120kg to raczej bałbym się tam położyć. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...