Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze - woda.


Recommended Posts

Witam, czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy jest sens (głównie finansowy) instalacji pompy ciepła powietrze - woda?

Link do budynku:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-amarylisach-4-m4ec26c2846baf

Podłogówka będzie w całym domu oprócz garażu i kotłowni. To daje ok 185 m po podłodze. W projekcie jest napisane  że zapotrzebowanie na energię cieplną to przy centralnym ogrzewaniu 12,1 kW. Kocioł gazowy dobrany jest na 24 kW. Do tego dochodzi zapotrzebowanie na cwu. (4 osoby). Do tej pory myślałem że pójdę w ekogroszek ale nie wiem czy nie zdrożeje, do tego swoje też kosztuje, do tego koszty komina, czyszczenie, miejsce na składowanie jest potrzebne i tak mnie naszło czy nie lepiej trochę dorzucić i pójść w ta pompę ciepła.  W projekcie jest gaz i kotlownia niewielka bo ma 330x150 (tę ściankę mogę przesunąć o jakieś 30-40 cm) także na pompę ciepła idealna ale podobno i ekogroszek się zmieści.  Czy ktoś potrafi mi mniej więcej (+/- 2000 PLN) podac jakis model ww. pompy która bedzie ok dla mnie?

Link do komentarza

diabeł tkwi w szczegółach...przede wszystkim zacznę od tego, że te 14cm styropianu co jest w projekcie, to takie absolutne minimum. Jak takie samo minimum jest w dachu, to nie dziwi mnie takie wysokie zapotrzebowanie. Pomyśl nad zwiększeniem grubości tych izolacji (to niewielki dodatkowy koszt) a zapotrzebowanie spadnie znacząco...

takie domy nawet z wentylacją grawitacyjną potrzebują urządzenia grzewczego o mocy 8-9kw (projektowe obciążenie cieplne).
Na tej stronie http://cieplowlasciwie.pl/
możesz sobie oszacować, jaka moc jest potrzebna - z grubsza będziesz też wiedzieć ile kosztować będzie ogrzewanie takiego domu gazem i czy warto iść w pompę ciepla

Do domów o tej wielkości, dobrym rozwiązaniem może być Panasonic TCAP 9kw - ceny znajdziesz w necie, nawet z montażem na gotowo. Napisałe - "może" - bo każda wprowadzona przez ciebie zmiana, ma na to wpływ (ewentualna wentylacja mechaniczna, pogrubienie izolacji itd, itd.)

 

Link do komentarza
  • Pomocnik locked i unlocked this W temacie

Witaj, Co do Twoich obaw, czy pompa ciepła powietrze woda - tak, w zupełności. 

Co do samego modelu to możesz napisać jakie masz zapotrzebowanie na ciepło? Jesteś dopiero na etapie projektu? Czy już budynek stoi?

Jeśli na etapie projektu to słusznie, że już teraz zabierasz się za dobór systemu, warto byłoby więc zgłosić się do specjalisty by podpowiedział, z jakich elementów możesz przy pompie ciepła zrezygnować w budowie domu, na co szczególnie zwrócić uwagę - co do firm z kujawsko-pomorskiego, mamy ich tam sporo - zapraszam na stronę główną Viessmann.pl w zakładkę SIEĆ SPRZEDAŻY. Tam znajdziesz wyszukiwarkę firm z Twojej okolicy. 

 

Jeśli chcesz się na dzień dzisiejszy jedynie zorientować w cenach i dostępnych modelach, to powiedz jakiej mocy urządzenia potrzebujesz,a postaram się coś zaproponować. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...