Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, planuje remont więc proszę o poradę w zakresie instalacji C.O. Stara instalacja nie nadaje się do użytku więc zaplanowana jest nowa składająca się z trzech grzejników 600x1000 oraz podłogówki na RTL-u na 6m2. Instalacja będzie rozdzielaczowa na AL-PEX-e. Jaką średnicą pociągnąć od kotła do rozdzielacza i na obwody grzejników? Odległości od pieca około 7m podejście do grzejników 4-6m. Czy z kotła do rozdzielacza starczy 20 a na obwody 16? Oglądałem rozdzielacze to mają 1cal przyłącza więc jakby rurka 25.  W lato planuję wymianę kotła więc rurek raczej nie zagotuję.

Edytowano przez arturobr (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl

Z małą uwagą że od pieca nie można dać bezpośrednio alupexa, musi być zrobiony pewien odcinek/odejście z miedzi a dopiero potem alupex.

Średnica może być tak jak napisał joks ale i jak będzie cała instalacja zrobiona na 16 też będzie działać. Nie większego znaczenia jakie wyjścia czy przyłącza ma rozdzielacz bo zawsze możesz dać redukcję np z 1"/ 16 mm alupexa czy odwrotnie.

Link do komentarza
Gość mhtyl
1 godzinę temu, arturobr napisał:

Tak, tak. Koło pieca będę robił na miedzi cały układ z zaworem 4d i pompami do CO i CWU dopiero kawałek za polecę na alupexie. Widziałem zawory grzejnikowe na pexa 16, montowałeś takie czy nypla na 1/2 i zwykły zawór?

Zawór 4D bym sobie darował. Co do pompki na co i cwu opiekała by to jedna pompka z tym że musiałbyś zrobić zawór na zasilaniu co aby latem gdy napalisz w piecu nie grzać grzejników tylko samo cwu. Grzejniki mam na miedzi, ale spokojnie możesz robić tak jak piszesz z tym, że na powrocie mam zawór kątowy a na zasilaniu zawór termo z głowicą termostatyczną.

Tak  prawdę mówiąc to nie widziałem typowo zaworów grzejnikowych na alupexy.

Link do komentarza

Jeżeli bez zaworu 4D jakie jest jeszcze rozwiązanie? Producenci kotłów których przeglądałem, zalecają minimalną temperaturę powrotu ok. 40oC, więc muszę jakoś pomieszać powrót a jednocześnie piec pracowałby na nastawie ok. 55-60oC i jak dam taką temperaturę na stałe na grzejniki to zagotuje domowników :)

Link do komentarza
Gość mhtyl
3 godziny temu, arturobr napisał:

Jeżeli bez zaworu 4D jakie jest jeszcze rozwiązanie? Producenci kotłów których przeglądałem, zalecają minimalną temperaturę powrotu ok. 40oC, więc muszę jakoś pomieszać powrót a jednocześnie piec pracowałby na nastawie ok. 55-60oC i jak dam taką temperaturę na stałe na grzejniki to zagotuje domowników :)

Na piecu wystarczy 55 stopni jak ustawisz, o powrót się nie martw bo przy tak małej liczbie odbiorników ciepła po osiągnięciu temperatury zadanej powrót będziesz miał w granicach 40-50 stopni. Jeżeli piec będziesz miał ze sterownikiem i dmuchawą to nie ma obawy że przegrzejesz, a o domowników się nie martw bo przecież od tego aby nie przegrzać pomieszczeń zamontujesz zawory grzejnikowe termo z głowicą. Jaki kociołek masz czy masz zamiar kupić?

Link do komentarza
Gość mhtyl
2 godziny temu, arturobr napisał:

Odbiorów będzie więcej, nie doprecyzowałem tego ale ta instalacja na AL-PEX to tylko ta w remontowanej części. Reszta już jest na miedzi i razem jest 150m2 do ogrzania. Właśnie na cały dom ten kocioł. Wstępny wybór to Sargas kotły Leszka 19kW.

Ja mam prawie 140 m2 z czego około 60 m2 podłogówka , reszta to grzejniki, bojler 150 l i wszystko mi hula bez żadnego zaworu 3D czy 4D  z kociołkiem Defro Komfort Optima Plus.

Link do komentarza

Dziękuję za poradę temat warty przemyślenia. Nurtuje mnie jeszcze pytanie do osób które maja zamontowane zawory RTL. Zawór ogranicza temperaturę powrotu, a co z zasilaniem jak na piecu jest np. 55oC. Czy początek obwodu nie jest bardzo gorący. Może lepiej przedzielić belkę zasilania zaworem termostatycznym i za zaworem podłączyć podłogę.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
    • Ten przykład nie jest najlepszy. Do rębaka nie należy wkładać mokrych gałęzi, bo wilgoć sprzyja korozji mechanizmu.     Wybrałaś nie najgorzej, najważniejsze, że rębak jest frezowy. Nie polecam natomiast tarczowych. Tarczowe uderzają nożem o gałąź i to uderzenie jest przenoszone na dłoń operatora. Bolą dłonie potem jak cholera. We frezowych tego nie ma.      Wciąganie jest grawitacyjne i wcale nie najgorsze. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...