Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Ring: 5 różnic między kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi

Recommended Posts

Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. Tym razem w naszym ringu zestawiamy dwa sposoby pozyskiwania energii odnawialnej – kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Różni je wiele, to zupełnie inne systemy. Łączy je jednak uzależnienie ilości uzyskiwanej energii od intensywności promieniowania słonecznego.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/23509-ring-5-roznic-miedzy-kolektorami-slonecznymi-a-panelami-fotowoltaicznymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość gnago
A co z kolektorem solarnym powietrznym?Nawet zimą ma zadanie ogrzać powietrze do tych max 25 stopni.A jeśli powietrze grzane jest w układzie zamkniętym to wystarczy aby dogrzewał o kilka stopni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Jakub Wiśniewski Solwis.pl
Odnośnie fotowoltaiki, najważniejsze to: - statystycznie instalacja o mocy ok. 3,75 kWp zaspokoi roczne zapotrzebowanie domu jednorodzinnego (wymagana powierzchnia: ok. 25m2) i sprowadzi rachunki za prąd do poziomu 0 zł (plus opłaty stałe, które trzeba płacić za sam fakt podłączenia do sieci) - cena 8 tys. pln to kosmos i firma z takimi cenami to naciągacze. Normalne ceny to nie więcej jak 5,5 tys. / kWp brutto dla takiej małej instalacji - informacja o "przegrzewaniu" to bzdura. Moduły PV się nie przegrzewają ! To jest jedna z większych zalet fotowoltaiki w stosunku do kolektorów (BEZOBSŁUGOWOŚĆ). Redaktor źle pojmuje liniowy spadek napięcia wraz ze wzrostem temperatury (ok. 0,4%/st. Celc.). Jednocześnie nie ma to większego znaczenia poza tym, że podczas montażu pozostawia się pewien odstęp w celu umożliwienia wentylacji. Jest to zabieg optymalizacyjny. Jeśli nie zostanie zachowany odstęp to też będzie działać. - informacja o sprzedaży w taryfie gwarantowanej to powtarzanie czegoś co de facto nigdy nie weszło w życie i jest to straszna bzdura ! Proszę usunąć cały ten ustęp. - Instalacja bez dotacji zwraca się w okresie do 10 lat przy gwarancji na sprzęt min. na 10 lat i żywotności powyżej 20 lat (moduły mają spadek sprawności na poziomie 0,7% / rok), w falownikach schną kondensatory i będą wymagały serwisu po ok. 10~15 latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taryfy gwarantowane wciąż są zapisane w ustawie OZE, nie skasowano ich w ramach nowelizacji, wbrew temu jakie informacje pojawiły się przy tej okazji w prasie. . W praktyce w ogóle system wsparcia dla fotowoltaiki nie bardzo działa, jednak mamy pełne prawo domagać się odkupu energii w ramach taryf gwarantowanych.

Moc elektryczna paneli niestety spada wraz ze wzrostem temperatury. W przybliżeniu to około 0,4% mocy nominalnej na 1°C powyżej temperatury dla której wyznaczono moc. A to zwykle temp. 25°C. W praktyce trzeba się liczyć z jej przekroczeniem w lecie nawet o 50 K. Mamy wiec spadek mocy nawet o 20%. To prawda, że powinno się zapewnić możliwość cyrkulacji powietrza, jednak to nie rozwiąże całkowicie problemu. Nie schłodzimy dzięki temu paneli do 30°C.

Z uwagi na charakter tekstu tylko zasygnalizowałem problem. Dla zainteresowanych więcej informacji np. tu:

http://sinovoltaics.com/solar-basics/measuring-the-temperature-coefficients-of-a-pv-module/

Co do cen wyraźnie napisałem, że rozpiętość jest duża 6000-8000 zł/kWp. Jest to cena orientacyjna i będzie tym wyższa im mniejsza instalacja.

  • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość AndrzejSAT
Skąd takie ceny fotowoltaiki? To było jakieś 2 lata temu. Aktualnie małe elektrownie buduje się za 4 tys. za kW + 8%VAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.04.2017 o 13:52, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Taryfy gwarantowane wciąż są zapisane w ustawie OZE.

Witam ! 

Z tego co się orientuję to taryfy gwarantowane były zapisane w jednym z projektów ustawy o OZE, ale przed wejściem przepisów w życie 1 stycznia 2016, zostały one zmienione na system bilansowania (opusty) i wdrożone z początkiem lipca. W obowiązującej Ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii nie znajdziemy zatem żadnego zapisu o taryfach gwarantowanych dla prosumentów.

Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość CZARNY

Jak słońce może podawać na absorber SŁOŃCE Co za ... to pisał..........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...