Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Pomocnik

Czy pompę ciepła można montować w starych budynkach?

Recommended Posts

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie jak w starym domu zainstalować pompę ciepła.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/pompy-ciepla/a/21168-czy-pompe-ciepla-mozna-montowac-w-starych-budynkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Przemek

Wydaje mi się, że w remontowanym domu który został dobrze ocieplony można pójść w ogrzewanie elektryczne. Koszt instalacji jest niższy niż w pompę ciepła i sama instalacja wydaje się dużo prostsza. Miałem okazję oglądać panele na podczerwień, które wyglądały jak obrazy (wisiały w salonie) lub lustra (w łazience). Na pierwszy rzut oka nie były w ogóle widoczne. A sama instalacja to doprowadzenie prądu, który i tak już jest w danym pomieszczeniu, do panelu i koniec. Prosta instalacja i proste wykonanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Termomodernizacja to podstawa do zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego budynku, a co za tym idzie doboru źródła ciepła o mniejszej mocy zainstalowanej. W przypadku wyboru pompy ciepła niezbędnym będzie dodatkowa wymiana systemu ogrzewania na płaszczyznowy w cele ekonomicznego funkcjonowania całości systemu.  

Samo docieplenie budynku może często nie wystarczyć do osiągnięcia założonych celów, ponieważ duża część ciepła będzie wciąż uciekała wentylacją. Ciekawym rozwiązaniem są zdecentralizowany system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła taki jak Vitovent 200-D

Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście się zgodzę, ponieważ proces odzysku ciepła może prowadzić do powstania kondensatu w przeciwprądowym wymienniku ciepła, dlatego kondensat odprowadzany jest przez profil okapnikowy na osłonie ściany zewnętrznej. Jeśli przewidywana jest duża ilość kondensatu, to na osłonie w ścianie zewnętrznej można zamontować dodatkową rynienkę ściekową.

Aby kondensat mógł swobodnie spływać na zewnątrz, należy przestrzegać następujących punktów:
– Tuleja ścienna musi być ustawiona w ścianie poziomo.
– Rura spustu kondensatu z urządzenia wentylacyjnego musi się- gać do profilu okapnikowego ściany zewnętrznej.

W celu zapobiegnięciu zamarzaniu kondensatu w ujemnych temperaturach zewnętrznych, urządzenie wentylacyjne jest wyposażone w dodatkowe, elektryczne ogrzewanie odpływu kondensatu. Ogrzewanie to włącza się automatycznie w zależności od temperatury zewnętrznej.

Pozdrawiam !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...