Skocz do zawartości

Okna z nawiewnikiem do poddasza


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Sugeruję zastosowanie nawiewnika we wszystkich oknach dachowych jeżeli w budynku będzie wentylacja grawitacyjna.

Polecam wykorzystanie okien wyposażonych w nawiewnik automatyczny V40p - konstrukcja tego nawiewnika zapewnia odpowiednią wentylację i zachowanie szczelności na wodę opadową nawet przy różnicy ciśnień wynoszącej 900[Pa] (co odpowiada wiatrowi o prędkości powyżej 134km/h), dla kąta montażu już od 15º – również w pozycji otwartej.

W okresie zimowym przy dużych różnicach temperatur i podmuchach wiatru napływ powietrza z zewnątrz przez standardowe nawiewniki może być zbyt duży jednak konstrukcja nawiewnika V40P (który jest stosowany w większości okien dachowych FAKRO) pozwala na zmniejszenie ilości przepływającego powietrza chroniąc przed nadmiernym wychłodzeniem pomieszczeń, co wydatnie zmniejsza koszty ogrzewania.

 

58a578b098cfa_Beztytuu.jpg.f64ea75e37c290ba8701eb8a977d2639.jpg

 

Z poważaniem

Konsultant FAKRO

Edytowano przez Eksperci Fakro (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Razmes

Mogą być nawet i formie zespolenia pionowego i poziomego (2+2), wtedy otrzymamy ciekawe rozwiązanie. Oczywiście wszystko kwestia konstrukcji dachu, planowanego wyglądu z zewnątrz.

Przy ewentualnej rekuperacji nawiewniki nie są konieczne.

Sam w pod względem relacji parametry/cena nie jestem w sumie zwolennikiem okien dachowych. Jeżeli jest możliwość na etapie projektu powiększenia okien elewacyjnych lub ich dodania to jestem za. Chyba, że to kopertówka bez lukarn...

Link do komentarza

Witam,

Według aktualnej wersji Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie ma takiego zapisu.

Tekst jednolity uwzględnia obowiązujące przepisy według stanu na dzień 1 stycznia 2014 r.

§ 155.
1. W budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, oświaty, wychowania,
opieki zdrowotnej i opieki społecznej, a także w pomieszczeniach biurowych
przeznaczonych na pobyt ludzi, niewyposażonych w wentylację mechaniczną lub
klimatyzację, okna, w celu okresowego przewietrzania, powinny mieć konstrukcję
umożliwiającą otwieranie co najmniej 50% powierzchni wymaganej zgodnie z § 57
dla danego pomieszczenia.

2. Skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do
przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone
w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia
z poziomu podłogi lub pomostu, także przez osoby niepełnosprawne, jeżeli nie
przewiduje się korzystania z pomocy innych współużytkowników.

3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż
wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza
zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić
przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub
w innych częściach przegród zewnętrznych.

4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie
z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach
mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.


Nawiewniki stosowane w oknach FAKRO spełniają wytyczne pkt. 2 "...powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia...".

 

Z poważaniem

Konsultant FAKRO

Link do komentarza

Tiaaa.

36 minut temu, Eksperci Fakro napisał:

Nawiewniki stosowane w oknach FAKRO spełniają wytyczne pkt. 2 "...powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia...".

Spełniają tylko jeden z warunków - nie spełniają wymogu z przywołanej (w § 155.4. - patrz Zał.nr.1. poz.33.) i obowiązującej normy : PN-B-03430:1983/Az3:2000, a ściślej pkt.2.1.5. (wymagania przytoczone w poście #7).

Link do komentarza

Witam,

Nawiewniki są standardowym elementem wyposażeniem okien Fakro serii Profi, nie są sprzedawane jako osobne elementy. Parametry nawiewników zostały dostosowane do oczekiwań klientów oraz konstrukcji okien.

Ponieważ okna dachowe FAKRO z nawiewnikami są modelami uniwersalnymi oferowanymi w wielu krajach dlatego posiadają funkcję zamknięcia. Z uwagi na stosowanie okien dachowych w budynkach z rekuperacją całkowite zamknięcie nawiewnika jest funkcją którą oczekują klienci również w Polsce.

Konstrukcja nawiewników w oknach FAKRO pozwala na pozostawienie zalecanego, minimalnego przepływu powietrza.
Ustawienie nawiewnika w pozycji 20% otwarcia pozwala na zapewnienie wymaganego przepływu.

 

Z poważaniem

Konsultant FAKRO

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Trzeba było od razu napisać, że to pod dachem... 
    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...