Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Ocieplenie podłogi na gruncie


Recommended Posts

Temat jest taki:

wykonać podłogę na parterze

-  na gruncie (glinie) istnieje płyta z cegły kratówki na sztorc (12 cm) i betonu - ok 18 cm - płyta leży już ok 10 lat. Na resztę warstw jest 15.5 cm i ani mm więcej niestety!

Wstępny plan:

1. wykonać izolację przeciwwilgociową (2xpapa na lepiku?),

2. następnie styropian xps albo pir 10 cm (chodzi o najlepszą izolację możliwą.

Dalej dylemat - zostaje tylko 5 cm !!! - czy cienką warstwę dociskową betonową i płytki na kleju oraz klepka drewniana (częściami), czy też płyta OSB (1 cm) i na niej klej z  siatką zbrojącą+ płytki (i klepka) (razem 4 cm)  --- w sumie 5 cm.

Wiem że ciasno, ale zakładam dokładne dopasowanie warstw - a natomiast - czy docisk w postaci płyt OSB, kleju i płytek wystarczy?

A może inne sugestie?

 

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że 15,5 cm i ani mm więcej, to może jeszcze podaj wysokość jaką będzie miało pomieszczenie finalnie i jaką ma teraz od płyty betonowej. 

8 godzin temu, zenek napisał:

mam jednak dylemat, czy 1cm wylewki ma sens - a tyle by było OSB?

:icon_eek: Po co Ci płyta osb jak będziesz robił wylewkę? Albo dajesz płytę albo robisz wylewkę tak jak napisał Parkiet Komplex.

 Powiedz czy czasami n ie przewidujesz podłogówki?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, mhtyl napisał:

Piszesz, że 15,5 cm i ani mm więcej, to może jeszcze podaj wysokość jaką będzie miało pomieszczenie finalnie i jaką ma teraz od płyty betonowej. 

:icon_eek: Po co Ci płyta osb jak będziesz robił wylewkę? Albo dajesz płytę albo robisz wylewkę tak jak napisał Parkiet Komplex.

 Powiedz czy czasami n ie przewidujesz podłogówki?

Wysokość teraz od wierzchu płyty do sufitu - 2.57m. Finalnie - 2.42m . Zostawiam sobie tolerancję ok. 1cm.

przedtem zostawiono na warstwy podłogi 12.5  cm - 10 lat , czy nawet więcej lat temu wydawało się wystarczające, teraz dodam jeszcze 3cm.  

Wyżej nie podniosę poziomu, bo są drzwi osadzone - i to wiele (i nadproża). Teraz wysokość wejścia w świetle = 197cm. dodam do progów (jest ich na poziomie 7) 3 cm, drzwi utnę - tyle da się zrobić bez psucia wyglądu, a są ładne,płycinowe.

Potem będzie 194cm  - wg mnie już ryzykownie mało, ale przejdę - mam 188, a jak będę starszy, to zmaleję :icon_biggrin:

Oczywiście to mus. Dodatkowo parter otoczony jest ocieplonym kanalem z rurami CO (wzięte z Nojferta - piszę jak się czyta, bo nie pamiętam oryginalnej pisowni tego podrecznika niemieckiego)

Ważniejsze, że już jest też pomieszczenie, gdzie jest od początku podłoga, ocieplona , nie tak dobrze, jak bym chciał (deski na legarach z wełną mineralną 10cm) , ale nie będę już tego ruszał, bo w b. dobrym stanie. (dodam klepkę twardą , by wyrownać te 3 dodane centymetry.

I na koniec dwie kwestie.

1. Z OSB  - wiem, że potrzebna jest warstwa dociskowa na XPS (nie powinno być chyba kłopotu z ciężarem na cm - wgniecenie, bo XPS jest b. twardy), więc myślałem nawet o dwoch warstwach przesuniętych (sklejonych) osb (gdzieś nawet widziałem takie firmowe rozwiązanie) , aby  stworzyły z klejem elastycznym zbrojonym siatką i wykończeniem taką warstwową płytę na XPSie. Może to nadwyżka formy nad treścią, a może dobry pomysł.

Dodatkowo - ten kanał z CO - ma plusy i minusy - jednym z minusow jest nakrycie go  - i tu też wkomponowanie tej warstwowej płyty jest możliwe.  

2. Podłogówka? - rozumiesz przez to podłogę drewnianą?

Plan jest taki, by tam ,gdzie jest kominek i kanał CO były płytki (czyli de facto wzdłuż ścian i szerzej koło kominka) , natomiast w przesuniętym środku klepka drewniana (do linii płytek i kanału CO) z miejscem na siedzenie .

Uffff......myslę że jest szczegołowo :icon_biggrin:

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wysokość pomieszczenia na styk. Wysokość wejścia 197 cm to rozumiem wysokość otworu drzwiowego, a to o wiele za mało, nie jeden z gości łbem będzie walił po futrynie,  a i drzwi tez wątpię abyś tyle był w stanie podciąć bez uszczerbku na ich wygląd i konstrukcję.

Ten kanał to wątpię aby coś dawał, biorąc pod uwagę, że będzie on przykryty. Lepiej te rury dobrze ocieplić, wtedy straty będą mniejsze a i korzyść większa.

Płyta osb położona na samego xps-a to się raczej  nie uda. Płyta powinna być przymocowana do legarów a TY ich nie masz, więc pozostaje tylko wylewka anhydrytowa lub cementowa zbrojona, ja bym jeszcze ja dozbroił włóknami PP + siatka metalowa. I teraz zasadnicze pytanie czy raczej stwierdzenie:icon_biggrin: robiąc wylewkę będziesz miał gwarancję równego poziomu podłogi, Kładąc płytę osb  wątpię abyś uzyskał równiutki poziom podłogi. A wnioskuje to z tego, że wylewka zrobiona 10 lat temu może być nierówna. Na Twoim miejscu wziąłbym kogoś z laserowym niwelatorem i zmierzył posadzkę, będziesz wiedział jakie ona ma nierówności, bo od tego powinieneś zacząć.

Podłogówka to nie posadzka tylko rodzaj ogrzewania:icon_mrgreen:

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mhtyl napisał:

Podłogówka to nie posadzka tylko rodzaj ogrzewania

Aaaa - są kaloryfery i kominek.

1 godzinę temu, mhtyl napisał:

wysokość otworu drzwiowego

Otwór drzwiowy ? rozumiesz bez drzwi? Nie - z drzwiami - napisałem że mam tam 7 drzwi zamontowanych i :

- szczegółowo- rozumiem światło. Oryginalny wymiar. 3 cm mogę obciąć bez kłopotu dla konstrukcji i wyglądu - zos 197 cm  - wysokość od podłogi do framugi istniejących drzwi tanie w świetle 194 do przechodzenia. Mówię - że minimum niestety.

cyt:"Ten kanał to wątpię aby coś dawał, biorąc pod uwagę, że będzie on przykryty"

Kanał nie ma ocieplać pomieszczenia tylko ocieplać glowne ciągi (rury) do pionow 

Kanal (jest ocieplony) daje dużo - bo najgorętsze i najgrubsze  rury (ocieplone) są oddzielone i odizolowane od fundamentu i podloża (a tam jak wiesz lambda jest największa) - zresztą wierzę Niemcom w zakresie budownictwa a Nojfert to jedn z najlepszych poradnikow dla architektowi i majstrów. 

I OSB - wiem, że OSB na legarach to standard - ale tu myślałem o sklejeniu tego osb z warstwą kleju (dobry pomysł z tymi włoknami) i siatką (wcześniej myślałem o szklanej) i w tej warstwie dostosowanie się do poziomu (w zakresie myślę + - 1 cm. 

Wiem, że to trudne do dokladnego wykonania - ale beton jest rowny (przy odchyłkach jak niżej) , więc jeśli uda mi się położyć idealnie papę na lep. potem dokladnie spasować XPS, żeby nie odchylał się (może podkleję punktowo lepikiem na gorąco) - to może spasuję potem usb z klejem - robię u siebie, więc czas nie jest problemem. Kleić bym OSB czy nawet betonu nie chciał do XPS (a może PIR) bo jak by trzeba było kiedyś zrywać warstwę , to zniszczę drogi PIR.

Ale szczerze mowię - to eksperyment, w ciasnocie, nigdy tak nie robiłem  - więc może się mylę. I nikomu z czystym sumieniem bym twardo nie radził - no chyba że się mi uda ....:icon_exclaim:

A laserowy niwelator - myślę nawet sobie kupić - dotąd mierzyłem 2.5m poziomicą aluminiową lub waserwagą (przy większych odleglosciach). Obecnie wygląda na ok. 1.5 cm odchylki.

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

 

Pomyśl jeszcze o płycie MFP P5

 

to dobry pomysł - czy te płyty nadają się też na legary jako podkład? (bo na piętrze jeszcze brakuje mi podłoga, mam klepkę drewnianą 15 mm i chcę ją dać na kleju (pod spodem wełna min.

Wracając do tematu:

1. zapomniałem o wytłumieniu (wyciszeniu) kroków w środku.

2. chodzi mi też , by płyta w razie zalania podłogi (awaryjnego) mi nie spuchła - to parter i takie i przejściowe pomieszczenie (być może że tak samo zrobię w kuchni).

Znalazłem wczoraj takie płyty jastrychowe gipsowo włokninowe - nienasiąkliwe - z warstwą twardej welny min wytłumiającej - to by chyba było niezłe - razem 3 cm - na to klej z siatką  i płytki , co by stworzyło warstwę dociskową, tylko czy to zadziała.

Albo kombinacja płyty jastrychowej plus płyta podpodłogowa z włokna drzewnego (też podobno dobrze wytumia - tylko czy na nią mogę dać klej pod plytki (klepkę)?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.01.2017 o 15:46, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Na płytę drewno pochodną????

No właśnie pytam! Można czy nie? Chodzilo mi o sklejenie na płytę jastrychową podkładu Steico http://www.steico.com/index.php?id=112&L=3  (przeczytaj specyfikację) i potem znowu klej i płytki lub klepka...

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest taka, że podłoże drewniane trzeba oddzielić od kolejnej warstwy czyli wylewki minimum 3.5 cm.

Czyli np. jastrych (był) + podkład+płyta OSB, folia, wylewka 3.5 cm i na to płytki.

Ale żeby było ciepło to taki podkład 3-5 mm nie wystarczy -  jest warstwą niwelującą a nie izolacyjną.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dziękuję za wszystkie wskazówki. Jeśli moderatorzy pozwolą za jakiś czas odświeże temat i napisze co z tego wyszło. Może komuś to w przyszłości pomoże. Zdrowia i powodzenia. 
  • Ostatecznie decyzję podejmie i tak konstruktor robiący projekt. Ale takie bezpośrednie związanie konstrukcji murowanej i drewnianej też się praktykuje. Same konstrukcje drewniane są odporne na skutki osiadania. Połączenie musi zapewnia możliwość drobnych ruchów (np. liczne , ale dość cienkie kotwy z płaskownika, miejsce połączenia osłonięte deską maskującą umocowaną tylko do konstrukcji drewnianej).
  • Dzień dobry. Po sillikonowaniu plytek w miejscu styku silikonu z fugą pojawilo się na niej ciemniejsze przebarwienie. Wyglada to tak jak by zostala cieniutka warstwa silikonu ktory miał tam dostep podczas sciągania nadmiaru. Czy macie sposob jak mogę się tego przebarwienia pozbyć? Pozdrawiam
  • Znalazłem ostatnio artykuł: https://www.psychologia.org/moja-opinia-na-temat-artykulu-inz-gracjana-kuzniaka-pt-bezplodnosc-a-polaryzacja-magnetyczna/ Pod spodem fragment. Co o tym myślicie?  fragment pracy inż. Gracjana Kuźniaka zasługujący na głębszą analizę: Zjawisko zapłodnienia komórki jajowej pod kątem energetycznym było badane przez ostatnie pół wieku. Badania były przeprowadzane w zakresie ładunków elektrycznych i wykazały, że plemniki, w zależności od tego czy zawierały chromosom X czy Y , były przyciągane przez różny ładunek elektryczny. Kolejne odkrycie wykazało, że błona komórki jajowej w przewidywalnych cyklach ma zmienny ładunek elektryczny, który przyciąga albo odrzuca plemniki z chromosomem X albo Y. Zmienna polaryzacja elektryczna błony komórki jajowej to naturalny sposób na regulację zmienności płci. Przypuszczalnie podobne zjawisko wywołuje polaryzacja magnetyczna komórki jajowej i plemników. Tak możemy wyjaśnić np. dlaczego nie dochodzi do zapłodnienia, jeżeli obaj partnerzy mają jednakową polaryzację lub zanik polaryzacji. Przy polaryzacji męskiej główka plemnika ma polaryzację plusową. W przypadku niewłaściwej polaryzacji kobiety zmienia się polaryzacja biegunowa komórki jajowej. Może to powodować, że plemnik o polaryzacji „męskiej” nie może wykonać reakcji akrosomalnej z komórką jajową o zmienionej polaryzacji. Układ polaryzacji męskiej i żeńskiej ma szczególne zacznie w chwili zaplemnienia i w pierwszych godzinach po zapłodnieniu tj. przy reakcji akrosomalnej plemnika, przy zespalaniu się obu komórek i na początku rozwoju płodu. W stosunkowo prosty sposób można dokonać przywrócenia prawidłowej polaryzacji osoby. Zmiana lub ugruntowanie polaryzacji może pozostać na stałe lub zmienić się po kilku godzinach lub dniach. Wtedy regulacje należy powtórzyć. Ważnym jest by odmienna polaryzacja u obu partnerów występowała w chwili poczęcia. Po tym okresie nie powinien następować zanik polaryzacji magnetycznej u kobiety. Omówione zmiany polaryzacji magnetycznej mają również znaczny wpływ przy zabiegach inseminacji czy In Vitro (część zabiegów kończy się niepowodzeniem). W przypadkach 3 i 4 zabieg inseminacji nie przynosi oczekiwanego efektu – poczęcia. W przypadku 4 zabieg In Vitro nie doprowadza do ciąży w przypadku zaniku polaryzacji u jednego z partnerów. Poziom ryzyka szczególnie wzrasta jeżeli zanik polaryzacji dotyczy kobiety. Przy tej metodzie mamy skuteczność na poziomie 40-50 %. Na zakończenie artykułu Autor pisze: Jako wiceprezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Radiestezji w Warszawie, proponuję współpracę ze specjalistycznymi gabinetami i klinikami leczenia bezpłodności. Podjęcie współpracy w celu przeprowadzenia badań pod kątem wpływu polaryzacji magnetycznej na bezpłodność. Nasze spostrzeżenia w połączeniu z osiągnięciami medycyny pozwolą na dalsze zmniejszenie liczby par oczekujących, często bezskutecznie, na własne dzieci. Zdaję sobie sprawę, że przy ciągle jeszcze istniejącym w polskiej medycynie sceptycznym stosunku do procesów energetycznych organizmu takie podejście do spraw bezpłodności wydaje się nie do przyjęcia. Ale w medycynie i biologii ważniejsze od koncepcji teoretycznych są fakty, a te przemawiają na korzyść najnowszej radiestezji, wspieranej fizyką kwantową i nową biologią submolekularną. Czas najwyższy aby polscy decydenci polityczni i medyczni przełamali bariery psychologicznie i zaczęli się otwierać na szeroko pojętą integrację w medycynie, wbrew pozorom korzystną dla wszystkich, a niezbędną dla polskich pacjentów. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...