Skocz do zawartości

Jak wybrać okna do domów pasywnych?


Recommended Posts

Współczynnikiem U dla całego okna (a nie pakietu szybowego) + jakość montażu.

Oczywiście aby wyliczenie U okna było wiarygodne, to nie można zamawiać w jakiejś garażowej firmie.  

Duzi, wiodący producenci w zasadzie pilnują się nawzajem, bo przyłapać konkurencję na błędzie, to zysk dla siebie.

 

ja szukałam wśród Hekaplast, Oknoplast, Amberline, Veka (i chyba Aluplast i MS, nie pamiętam już)

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

W domach pasywnych okna odgrywają niezwykle istotną rolę. Z jednej strony mają za zadanie ograniczenie strat ciepła, a z drugiej pozyskiwanie energii słonecznej do ogrzania pomieszczeń. Aby spełnić restrykcyjne wymagania stawiane w tego rodzaju budownictwie okna muszą mieć najwyższe parametry termoizolacyjne.

Przy wyborze okien do domów pasywnych warto zwrócić uwagę na klika parametrów. Pierwszym z nich jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw. Musi on wynosić poniżej 0,8 W/m²K. Kolejny istotny parametr to Uf, określający izolacyjność cieplną ramy. Nie może on być gorszy niż 0,8 W/m²K. Ponadto w oknach pasywnych powinien być zastosowany pakiet trójszybowy o Ug = 0,7 W/m²K bądź niższym. Bardzo istotny jest także system uszczelek, który musi zapewniać właściwe parametry styku skrzydła otwieranego z ramą lub drugim skrzydłem. Wszystkie te parametry muszą zostać potwierdzone certyfikatem renomowanego instytutu badawczego. Tylko taki dokument gwarantuje, że stolarka okienna nadaje się do zastosowania w budynku pasywnym.

Okna drewniano-aluminiowe serii Puro Passive Sokółka Okna i Drzwi charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami niż te, które są wymagane dla domów pasywnych. Współczynnik Uw wynosi 0,66 W/m²K. Okna standardowo wyposażone są w pakiet trójszybowy o współczynniku Ug = 0,5 W/m²K. Natomiast wartość Uf to 0,8 W/m²K. Rama skrzydła ma grubość 116,5 mm, a ościeżnica 108 mm. Dzięki temu, że wykonane są z drewna – które jest naturalnym izolatorem, doskonale chronią przed zimnem. Najwyższy standard termoizolacyjności okien Puro Passive został potwierdzony certyfikatem Passive House Institut w Darmstadt.

Minimalistyczny design okien Puro Passive doskonale komponuje się z nowoczesną formą architektoniczną, charakterystyczną dla budynków pasywnych.

Równie ważne jest, aby okna pasywne zostały prawidłowo zamontowane. Tylko wówczas zapewnią właściwą izolację termiczną. W budynkach pasywnych powinno się stosować tzw. „ciepły montaż”. Polega on na osadzeniu okna poza murem, w warstwie ocieplenia, przy wykorzystaniu odpowiednich systemów montażowych. By mieć pewność, że montaż zostanie wykonany prawidłowo najlepiej zlecić go doświadczonej ekipie, posiadającej autoryzację producenta.

Pozdrawiamy!
 

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Ostatnio coraz więcej firm prześciga się z reklamowaniem okien pasywnych, ale tak jak ktoś wspomniał wcześniej, wyliczenia niekiedy mogą nie odpowiadać rzeczywistości. Sam fakt, że producent podaje ogólny parametr np. U=0,7 wiosny nie czyni. Niektórzy producenci nadal podają współczynnik samej szyby, dlatego trzeba za każdym razem pytać o szczegóły i odpowiednie badania. Pytałem o takie okna u kilku lokalnych producentów i takich informacji udzieliła mi zaledwie jedna czy dwie, bodajże Awilux i Empol. Wiem, że nie wszystkie firmy mają własne laboratoria, ale taka rzetelna informacja powinna być na porządku dziennym.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...