Skocz do zawartości

Wybieramy i kupujemy rekuperator - porównanie 44 central wentylacyjnych


Recommended Posts

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, bo tradycyjna grawitacyjna jest w wielu domach po prostu nieskuteczna, a do tego energochłonna. W nowych budynkach wymiana powietrza powoduje nawet połowę całkowitych strat ciepła. Żeby je ograniczyć, najlepiej zdecydować się na rekuperator.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/22838-wybieramy-i-kupujemy-rekuperator-porownanie-40-central-wentylacyjnych

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Michał
Dlaczego nawet redaktorzy popełniają ciągle ten sam błąd tzn. piszą o sprawności "nawet do 90%" dla przeciwprądowych wymienników, zapominając dodać że jest to wartość chwilowa. To tak jakby podawać najniższe spalanie i max. prędkość samochodu. To niemożliwe!!! Średnia - roczna sprawnośc jest dużo niższa. to dlatego obrotowe zyskują, bo tam jest to średnia roczna sprawność.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 6 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Bardzo nierzetelne porównanie, robione chyba wyłącznie na podstawie internetu, robił je ktoś, kto nie ma pojęcia o branży. Porównanie 40 central, a większość to jakieś randomy, których w praktyce nikt nie kupuje.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Damian
Tak, jak napisano powyżej bardzo słabiutki ranking prawdopodobnie zrobiony jedynie na bazie twórczości Działów Marketingu. Brak kilku liczących się producentów (Daikin, Thessla, Tywent etc), błędy (producentem centrali Heru jest Ostberg, nie Neovent), pomylone parametry techniczne, błędna interpretacja jednostek (wspomniany decybel dotyczy skali logarytmicznej, nie liniowej) itd. itp. Jednym słowem szkoda czasu.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Paweł
Producent ma znaczenie. Ktoś napisał, żeby trzymać się z daleko od polskiego producenta... Ja 10 lat temu kupiłem rekuperator holenderskiej firmy NedAir do projektu domu. Niestety ostatnio strzeliło sterowanie i niestety pozamiatane. Firma z Polski się zwinęła. Holenderski oddział przekierował mnie do zewnętrznego serwisu, który mojej jednostki nie potrafi naprawić. Jedyna forma naprawy - nowa centrala. Tutaj się trochę załamałem, bo po niecałych 10 latach taka wymiana to dość spory koszt - jak nie patrzeć, trzeba szykować ok 10 tys. , albo zrobić własne sterowanie. Wentylatory jeszcze działają.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
Gość ja@wp.pl
Porównywarka jest nic nie warta niema podstawowego parametru MOC co jak by nie patrząc po za cena samego reku jest drugim w kolejności kosztem a tu utajone po co klient ma wiedzieć ile będzie go to rocznie kosztowało jeszcze klient wyliczy ze lepiej kupić reku za 4000 i mieć na prąd niż ze 10000 i płacić raz tyle
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Ja zawsze myślałem, że rekuperatory trzeba dobierać na ilość wymian powietrza w jednostce czasu. Nie o tym chciałem jednak wspomnieć. Nawiążę do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ale w wersji zdecentralizowanej. Będziemy mogli w ten sposób zmodernizować w prosty sposób wentylację w starym domu bez "demolowania" ścian. Mogę po zapoznaniu się z materiałem filmowym stwierdzić, że nad rozwiązaniem warto się chociaż chwilę zastanowić.

 

 

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Mam u siebie, wymiana powietrza bardzo zdrowa, korzystna dla domowników i akurat w tej centrali wentylacyjnej z rekuperacją masz nano-srebro, czyli automatycznie zwiększa się skuteczność walki z drobnoustrojami, wirusami, brak ryzyka wystąpienia pleśni.

Link do komentarza

I super, ale może warto podać kilka szczegółów - wydajność, rodzaj i model. Markę po modelu każdy znajdzie sam. I jeszcze kilka słów na temat wymiany filtrów i ogólnie o korzyściach. Tu jest nowszy artykuł "z tej samej bajki". https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/22838-wybieramy-i-kupujemy-rekuperator-porownanie-40-central-wentylacyjnych

Rekuperacja, obok OZE, WT2021 i fotowoltaiki jest teraz topowym tematem z uwagi na dążenie inwestora do ograniczenia strat ciepła. WT2021 nie pozostawiają złudzeń. Zwiększanie grubości izolacji termicznej ma swoje ograniczenia logiczne i technologiczne. Dalsze zyski, a raczej ograniczenie strat załatwimy przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (często w parze z pompą ciepła)

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość JoasiaN
Super sprawa - ja właśnie badam temat - bo szykuje mi się remont w domu i zamarzyła mi się rekuperacja - na razie przeraża mnie kwestia montażu tego i zastanawiam się czy w starszym budownictwie (dom ok. 35 lat ma sens inwestycja w ten system. Dodam, że jestem alergikiem i bardzo ważną kwestią jest dla mnie ta wymiana powietrza i pozbycie się wilgoci z domu
Link do komentarza
20 minut temu, Gość JoasiaN napisał:

Super sprawa - ja właśnie badam temat - bo szykuje mi się remont w domu i zamarzyła mi się rekuperacja - na razie przeraża mnie kwestia montażu tego i zastanawiam się czy w starszym budownictwie (dom ok. 35 lat ma sens inwestycja w ten system. Dodam, że jestem alergikiem i bardzo ważną kwestią jest dla mnie ta wymiana powietrza i pozbycie się wilgoci z domu

Zawsze można przemyśleć temat rekuperacji decentralnej. Wspominałem już o tym w odrębnym poście.

 

Do prowadzenia wylotów i wlotów rekuperacji centralnej można (tak mniemam) wykorzystać wolne kanały wentylacyjne lub/i przemyśleć otwory w ścianach.

 

Link do komentarza
szymonlewandowski1987 - z tego co rozmawiałam z mądrzejszymi ode mnie w temacie rekuperacji to połączenie z pompą to wogóle super eko sprawa - jeżeli miałbyś jeszcze fotowoltaikę to koszty działania pompy redukujesz mocno do tego bez konieczności otwierania okien czyli bez wychładzania pomieszczeń masz świeże i przefiltrowane powietrze dzięki rekuperacji. Oba urządzenia praktycznie bezobsługowe - dla mnie doskonałe rozwiązanie!
Link do komentarza
Ania - to raczej nie tak, że jak pompa to tylko z fotowoltaiką - można ją montować i bez fotowoltaiki - głównie tutaj chodzi o kwestię zużycia prądu, który jak wszystko cały czas idzie w górę - dzięki fotowoltaice produkujesz sama prąd, który albo w całości albo częściowo pokryje zużycie prądu czyli fajnie mieć fotowoltaikę, ale nie jest to must have przy pompie :):):) tak czy siak jak się ma budżet to warto zainwestować i w pompę i fotowoltaikę i rekuperację hahahaha :)
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 6 miesiące temu...

Widzę tu całkiem ciekawy temat, to i ja dorzucę swoje dwa grosze ;) Przy alergiach to dużo zależy od filtrów, które zastosuje się w ramach rekuperacji (najbardziej dokładne są te klasy F7, także warto o tym pamiętać). A jeśli chodzi o połączenie pomp ciepła z fotowoltaiką, to tak czy siak trzeba porządnie podliczyć sobie na ile się to opłaca (zależnie od ilości światła w danym miejscu w skali roku). Natomiast tak jak wspomniano wcześniej przy starym budownictwie modele decentralne są idealne (tylko trzeba je dobrać zależnie od metrażu, można tu skorzystać z kalkulatora).

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...