Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna nie działa, a winnego nie ma!


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam, mieszkam w budynku, gdzie posiadamy wentylację grawitacyjną, w dodatku wentylacyjna jest wspólna z sąsiadami. Ostatnio w mieszkaniu pod meblami, łóżkami pojawiła się nam pleśń. Zaczęliśmy szukać przyczyny, nasz inspektor (INB) stwierdził, że mamy słabą wentylację, poprosił nam o wizytę kominiarzy. Pomimo tego, że byli u nas początkiem września. Stwierdził, że może ktoś wpiął się z okapem. Miał rację.

Mamy wpiętych w naszym pionie dwóch sąsiadów na 1 i 2 piętrze. My mieszkamy na parterze. Dodatkowo na pierwszym piętrze na wysokości 1,70 m komin jest zamurowany cegłą i pianką montażową. Kominiarze, którzy byli u nas początkiem września nie stwierdzili nieprawidłowości.

Dzisiaj na miejsce przyjechał ich szef, który wykrył nieprawidłowości i brak wentylacji u nas w mieszkaniu. Niestety protokołu jeszcze nie mamy. Boję się, że teraz dokonają pewnych zmian, w protokole. Na pytanie kiedy dostanę jeden i drugi protokół odpowiedzieli za tydzień. Jak od nich wymóc protokół. Ponieśliśmy straty w kwocie 8000 zł.

Nic nie zawiniliśmy. Każdy teraz umywa ręce. Gdzie na swój własny koszt możemy uzyskać ekspertyzę kominiarską, czy takie działanie możemy zgłosić do prokuratury ( na sąsiadów i kominiarzy)?
Link do komentarza
Cytat

Ekspertyzę kominiarska musi wykonać/podpisać mistrz kominiarski, albo inna osoba - budowlaniec z uprawnieniami.



Oczywiście ale dziwi mnie sam fakt, że kominiarze początkowo nie dostrzegli nieprawidłowości.
Zakłócenie cyrkulacji wymiany powietrza to poważna sprawa. Można sprawdzić nawet najtańszym czujnikiem czadu, czy coś przy okazji nie wlatuje do pomieszczenia. Wtedy dodatkowo może się okazać, że kanały nie sa szczelne.

To oczywiście na własną rękę ale ekspertyza, jak słusznie twierdzisz, jest jak najbardziej wskazana.

Krajowa Izba Kominiarzy - to Twoje pierwsze źródło kontaktów.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście ale dziwi mnie sam fakt, że kominiarze początkowo nie dostrzegli nieprawidłowości.
Zakłócenie cyrkulacji wymiany powietrza to poważna sprawa. Można sprawdzić nawet najtańszym czujnikiem czadu, czy coś przy okazji nie wlatuje do pomieszczenia. Wtedy dodatkowo może się okazać, że kanały nie sa szczelne.

To oczywiście na własną rękę ale ekspertyza, jak słusznie twierdzisz, jest jak najbardziej wskazana.

Krajowa Izba Kominiarzy - to Twoje pierwsze źródło kontaktów.


Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. W sprawie doboru polecam skontaktować się na przykłąd z https://www.saunierduval.pl
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...