Skocz do zawartości

Jesienne nawożenie trawnika


Adamoo

Recommended Posts

Witam, potrzebuję porady odnośnie jesiennego nawożenia trawnika. Trawa została posiana w tym roku na wiosnę, wybrałem specjalną mieszankę suchum na tereny suche, ponieważ gleba nie jest za bardzo urodzajna i do tego jest problem z regularnym nawadnianiem, nie wiem czy to akurat jakieś znaczenie przy wyborze nawozu, ale wolałem o tym wspomnieć. Patrzyłem w internecie na nawóz vila yara do trawników skład ( fosfor w sumie 22%, potas 27%, siarka 2,3% i wapń 13%) czy byłby odpowiedni? No i co najważniejsze czy mogę nawozić na koniec września ?
Link do komentarza
Tak, nawóz jest odpowiedni. Nie ma w składzie azotu, za to ma fosfor i potas. Teoretycznie trawniki nawozi się do połowy września (ja tak robię, przynajmniej tak staram się robić), ale nawozy jesienne (tylko takie) można w stosować do końca miesiąca. Producent zaleca nawet stosowanie do października, więc sypać icon_smile.gif i nie martwić się, ale przestrzegać dawek.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Witam wszystkich! Dotychczas nie interesowałem się ogrodami i roślinami. Myślałem że ogródki to prosty temat ale zasiałem tylko trawę i od razu skucha!
Krótka historia trawnika (ma to być boisko do piłki):
1. wyrównanie terenu koparką ze spadkiem
2. nawiezienie ziemi (zbadałem samodzielnie ph - około obojętnego)
3. porządne wygrabienie/ wyrównanie
4. siew (01.10.2017 r.)/ walcowanie (deszcz trochę wypłukał mi nasiona)
5. trawka ładnie wzeszła przed zimą - była zielona
6. po zimie też chwilkę wydawała się zielona ale z dnia na dzień wygląda coraz gorzej. Trawa żółknie - ma wręcz lekko czerwonkawy kolor. Ziemia jest wilgotna (podlałem dwukrotnie deszczówką po zimie - mam studnię ). nie wiem co mam robić. Nawozić? nie dawałem wogóle nawozu dotychczas.
Proszę o pomoc co mam z tym zrobić bo zaczyna to wyglądać beznadziejnie...
zdjęcia na priv mogę podesłać. POMOCY!

20170425_194435.jpg

20170425_194511.jpg

20170425_194500.jpg

Link do komentarza

Nie znam się "świetnie". Sama nie mam trawnika w ogrodzie - za dużo przy nim pracy.

Tyle tylko co na wykładach i z opowiadań firm realizacyjnych.  Ja projektuję ogrody, ale ich nie zakładam.

 

Czerwona trawa wskazuje albo na brak fosforu - z resztą brak wiosennego nawożenia to błąd.  Polecam wysypać przynajmniej Azofoskę (albo Yara mila Complex)

Albo to może być choroba grzybowa: czerwona nitkowatość traw, spowodowana zbyt wysoką wilgotnością podłoża.

Wówczas trzeba popsikać Topsinem i zrobić aerację w formie nakłuwania gruntu i piaskowania otworów. I potem nawożenie.

 

Pod trawniki podłoże powinno być przepuszczalne. Na czystej glinie ciężko będzie uzyskać ładny trawnik. 

Edytowano przez Elfir (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Nie nawozi się trawnika jesienią. Mimo, że trawa jest zielona całą zimę to i tak nie wykorzysta tych składników. Wszystkie popłyną sobie w ciemną dal. Nawozimy wczesna wiosną potem w lecie do sierpnia. 

 

Jesienią tylko wapnujemy czyli jak nam rosną grzybki i mech to wapno, może być z magnezem. 

Wiosenne wapnowanie spali rośliny. 

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. W sprawie doboru polecam skontaktować się na przykłąd z https://www.saunierduval.pl
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...