Skocz do zawartości

Jak mocować kołki, wkręty, kotwy i śruby?


Recommended Posts

Gość adamis
Ciekawy wpis. Szkoda, że nie trafiłem na niego wcześniej, bo by mi się przydał. Sam montowałem półki w nowym mieszkaniu i uczyłem się wszystkiego.
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość Bolomeo89

Zbiór fajnych porad, przyda się na pewno nawet osobom, które zawodowo się zajmują remontami i pracami montażowymi. W mojej ekipie miewałem już praktykantów, którzy kiepsko sobie radzili nawet z podstawowymi zadaniami, a nie czarujmy się - poprawne użycie wkrętów to elementarz. Zauważyłem jednak że spore znaczenie ma także jakość samych wkrętów, bo niestety te najtańsze sprawiają duże problemy nawet jeśli mamy w ręku odpowiednie narzędzia. I jeszcze odnośnie tekstu, bardzo przydatne informacje na samym początku o trasowaniu. Niestety metoda "na czuja" nadal jest praktykowana, więc warto pokazać jak to trzeba robić właściwie. Pozdrawiam Autora i zespół portalu!

Link do komentarza
  • 2 lata temu...
2 minuty temu, Batman napisał:

Odkopię trochę. Jak mocować kołki? Na przykład belkę do betonu. Plastikowy kołek w beton a na to belka czy kołek przez belkę do betonu? Zawsze mnie to zastanawiało.

 

 

To zależy jakiego rodzaju masz na myśli kołki bo są różne, różniste do różnych zastosowań i obciążeń.

Link do komentarza
2 godziny temu, Batman napisał:

Szybki montaż to pewnie na drugim przykładzie z obrazka? Koszulka kołka przez belkę i ciach. A  takie kołki?

 

 

Co konkretnie chcesz przymocować? Bo nie ma sensu opisywać każdy kołek jak nie wiadomo co i do czego chcesz go użyć.

Ten czerwony kołek jest to kołek rozporowy a nie szybkiego montażu.

Do szybkiego montażu są tego typu kołki.

pol_pl_KOLKI-ROZPOROWE-SZYBKIEGO-MONTAZU

Link do komentarza

Kołek rozporowy ma wkręt z gwintem
pol_pl_Kolki-rozporowe-i-wkrety-Fischer-S-5-VK-20-sztuk-17793_1.jpg.5bb6af95e577e0d84c702e82a93a122c.jpg

 

natomiast "wkręt" do  kołka szybkiego montażu wygląda inaczej:

 

1971570063_Screenshot_2020-02-25KoekSzybkiegoMontauWKRT-METSM8x100100szt.png.93e4e39a20ff9280c3b58641e03f1fc5.png

ma "główkę" rozpierającą końcówkę kołka plastikowego i nacięcia, zapobiegające wysunięciu się "wkręta" mocującego.

 

Dobrze dobrany zestaw rozporowy jest elementem bardziej wytrzymałym, niż kołek szybkiego montażu. Dlatego zasadnym jest pytanie:

18 minut temu, mhtyl napisał:

Co konkretnie chcesz przymocować?

no i - do czego...

 

20 minut temu, mhtyl napisał:

Bo nie ma sensu opisywać każdy kołek jak nie wiadomo co i do czego chcesz go użyć.

Inaczej wyglądają kołki mocujące do płyt g/k, itd...

Link do komentarza

Wiem, że ten czerwony to nie szybki montaż ;)

Chcę zamocować legary 6x12 do betonowych słupków - czyli podstawę tarasu. Kołkami długości około 20 cm, ponieważ legar w pionie ma 12 cm. Legary nie są do końca równe - trzeba będzie je docisnąć. Dlatego zastanawiam się czy szybki montaż wytrzyma (kołek około 80x200). Czy jednak będzie lepszy kołek z łbem na klucz i wtedy dochodzi pogłębianie wiertłem płetwowym (łopatkowym), żeby główka kołka się schowała. Chodzi też o to kiedy się wkłada kołek tylko do betonu a belkę dociska śrubą a kiedy przedkłada się cały kołek przez belkę do betonu i wtedy dociska. Od czegoś to zależy?

Link do komentarza

Ja kupiłbym szpilki gwintowane, fi 10.

Nawierciłbym beton, do niego szpilkę na kotwie chemicznej, przewierciłbym belki i od góry podkładka płaska + sprężysta i nakrętka.

W belce można też wyfrezować wgłębienie, żeby się schowała nakrętka.

Można też potem zamaskować nawet zupełnie ten otwór.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Muszę jeszcze wybrać fugi. Czy warto kupować epoksydową do łazienki czy jednak zdecydować się na ceramiczną? A może jeszcze inna? Na balkon to chyba cementowa?
    • Robię listę rzeczy, które muszę spakować na tygodniowy wyjazd pod namiot, aby pobyt był maksymalnie komfortowy. Stacjonować będę na polu namiotowym z dwoma dużymi węzłami sanitarnymi (toalety+prysznice) Nie chciałabym obudzić się na miejscu z brakiem czegoś, czego kupienie będzie problematyczne na miejscu. Jeśli przyjdzie wam do głowy coś, co jest ważne, a przegapiłam, albo może ułatwić pobyt, proszę o info namiot - to najważniejsze, już kupiony Taki:  https://www.decathlon.pl/p/namiot-kempingowy-quechua-arpenaz-4-1-f-b-4-osobowy-1-sypialnia/_/R-p-177332 materac + śpiwory stolik +  krzesła niewielka tekstylna szafa turystyczna na ubrania spray przeciw owadom elektrofumigator turystyczny na komary w namiocie mini-regalik składany z trzema poziomami - postawię obok materaca, będzie można na nim położyć okulary, telefon, książkę lampki LED na baterie do zawieszenia pod sufitem zatyczki do uszu zestaw turystycznych garnków, naczyń i sztućców + kuchenka turystyczna krem z filtrem mokre chusteczki (te dla dzieci są bardzo uniwersalne) odzież na każdą pogodę klapki gumowe duże stojące lusterko ręczniki własnej roboty zestaw solarny do "robienia" prądu + akumulator powerbank Tyle mi przychodzi do głowy .... coś pominęłam? Rady wskazane .... sto lat nie byłam pod namiotem
    • Czy wyjazd pod namiot osoby z entomofobią może się udać? Odpowiedź: musi się udać, gdyż namiot już zakupiony, a termin urlopu zaklepany. Przeszkodą jest tylko lęk przed owadami Wnętrze namiotu przed komarami zabezpieczy mi urządzenie zwane elektrofumigatorem turystycznym. Niewielkie, z wbudowanym wiatraczkiem i paskowym wkładem, nasączonym środkiem odstraszającym komary. Działa na baterie, co jest cennym rozwiązaniem na polu namiotowym z utrudnionym dostępem do prądu w gniazdku. Mam nadzieję, że da radę.   Ale co z owadami, dostającymi się do namiotu po ziemi? Mrówki, kleszcze ... i inne pełzające potwory. Wymyśliłam, że kupię granulat na mrówki i rozsypię w trawie dookoła namiotu, tworząc zaporę przed wszystkim, co pełza. Powstaje pytanie - czy to się sprawdzi, i co najważniejsze - czy to jest bezpieczne? Czy nie zatruję się?   Może ktoś podzieli się sprawdzonymi sposobami na owady na biwaku?  
    • Tyle, że taką perforację (potrzebną przecież), bardzo lubią osy na przykład.  kilka lat temu musiałem czekać na zimę, żeby dostać się do lampy umieszczonej zbyt blisko takich dziurek.
    • Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją, która może być wykonana na dowolny wymiar. Więcej informacji na naszej stronie internetowej:  https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/podbitka/podbitka-z-blachy-trapezowej-tp-7p-z-perforacja/  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...