Skocz do zawartości

Czy jest sens ocieplenia domu wybudowanego w latach 70 - ściana trójwarstwowa


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam,
bardzo proszę o pomoc. Czy jest sens ocieplenia domu wybudowanego w latach 70 w technologii z pustką powietrzną pomiędzy warstwami ściany. Bloczek gazobeton 24cm, 35 cm pustki powietrznej i 12 cm cegła na zewnątrz budynku. Jak najlepiej to wykonać, aby uniknąć zawilgocenia? Byłbym wdzięczny za poradę.
Link do komentarza
Konstrukcja ściany zewnętrznej jaką Pan przedstawił w opisie to technologia trójwarstwowa (ściana konstrukcyjna gazobeton 24 + pustka + ściana osłonowa 12cm cegła).

Obecne standardy budownictwa klasyfikują taki rodzaj ścian na niskim poziomie z zaleceniem poprawy ochrony cieplnej przy pomocy izolacji mocowanej na zewnątrz budynku. Nie ma też żadnych przeszkód by ściany zewnętrzne budynku zbudowane zgodnie z powyższym opisem docieplić. Bardzo duża ilość budynków z lat 70, 80 była wzniesiona w technologii trójwarstwowej.

Pierwsze docieplenia tego typu budynków zostały wykonane w latach 90 i jak wynika z ponad dwudziestoletniego okresu eksploatacji, potwierdzają się argumenty i zasadność wykonywania prac dociepleniowych. Docieplenie budynku nie powoduje zawilgocenia. To brak odpowiedniej ochrony cieplnej jest powodem powstawania zawilgocenia, zagrzybienia, złych warunków higienicznych, braku komfortu, itp.

Słabo zaizolowane ściany zewnętrzne lub całkowity brak zastosowania materiałów izolacyjnych powoduje nadmierne wychładzanie się ścian (sufitów, podłóg), co stanowi bardzo dobre warunki do rozwoju pleśni. Wilgoć, która zawsze jest w powietrzu (optymalne warunki dla użytkowników to około 55% wilgotności) przy źle zaizolowanych ścianach zewnętrznych dochodzi do sytuacji wykroplenia się pary wodnej zawartej w powietrzu na zimnej powierzchni ściany wewnątrz domu.

W sytuacji, gdzie ściany zewnętrzne budynku są docieplone, nie dochodzi do ich wychłodzenia, a temperatura na powierzchni ścian wewnątrz jest na tyle dużą, że nie dochodzi do wykroplenia się wilgoci. Nie powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni, grzybów. Zdecydowanie poprawia się komfort użytkowania, zmniejszają się wydatki na ogrzewanie.

Docieplając istniejące budynki warto zastosować styropian o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada, są to płyty z dodatkiem grafitu (szare), a ich izolacyjność w porównaniu ze zwykłymi płytami jest o około 30% lepsza. W podobny sposób przekłada się to na zastosowaną grubość płyt. Np. 15 cm grubość płyt TERMONIUM PLUS fasada, będzie chronić budynek w taki sam sposób jak ponad 21 cm warstwy zwykłego białego styropianu.

Warto pamiętać, że docieplenie powinno być wykonane przy użyciu kompletnego systemu ociepleń, pochodząc ego od jednego producenta, objętego Aprobatą Techniczną.

Termo Organika w swojej ofercie posiada kompletny system, w skład którego wchodzą: styropian, tynki, farby, kleje, siatki. Więcej informacji odnośnie materiałów i szerokiej palety kolorów znaleźć można na www.termoorganika.pl
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...