Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Czy jest sens ocieplenia domu wybudowanego w latach 70 - ściana trójwarstwowa

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam,
bardzo proszę o pomoc. Czy jest sens ocieplenia domu wybudowanego w latach 70 w technologii z pustką powietrzną pomiędzy warstwami ściany. Bloczek gazobeton 24cm, 35 cm pustki powietrznej i 12 cm cegła na zewnątrz budynku. Jak najlepiej to wykonać, aby uniknąć zawilgocenia? Byłbym wdzięczny za poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konstrukcja ściany zewnętrznej jaką Pan przedstawił w opisie to technologia trójwarstwowa (ściana konstrukcyjna gazobeton 24 + pustka + ściana osłonowa 12cm cegła).

Obecne standardy budownictwa klasyfikują taki rodzaj ścian na niskim poziomie z zaleceniem poprawy ochrony cieplnej przy pomocy izolacji mocowanej na zewnątrz budynku. Nie ma też żadnych przeszkód by ściany zewnętrzne budynku zbudowane zgodnie z powyższym opisem docieplić. Bardzo duża ilość budynków z lat 70, 80 była wzniesiona w technologii trójwarstwowej.

Pierwsze docieplenia tego typu budynków zostały wykonane w latach 90 i jak wynika z ponad dwudziestoletniego okresu eksploatacji, potwierdzają się argumenty i zasadność wykonywania prac dociepleniowych. Docieplenie budynku nie powoduje zawilgocenia. To brak odpowiedniej ochrony cieplnej jest powodem powstawania zawilgocenia, zagrzybienia, złych warunków higienicznych, braku komfortu, itp.

Słabo zaizolowane ściany zewnętrzne lub całkowity brak zastosowania materiałów izolacyjnych powoduje nadmierne wychładzanie się ścian (sufitów, podłóg), co stanowi bardzo dobre warunki do rozwoju pleśni. Wilgoć, która zawsze jest w powietrzu (optymalne warunki dla użytkowników to około 55% wilgotności) przy źle zaizolowanych ścianach zewnętrznych dochodzi do sytuacji wykroplenia się pary wodnej zawartej w powietrzu na zimnej powierzchni ściany wewnątrz domu.

W sytuacji, gdzie ściany zewnętrzne budynku są docieplone, nie dochodzi do ich wychłodzenia, a temperatura na powierzchni ścian wewnątrz jest na tyle dużą, że nie dochodzi do wykroplenia się wilgoci. Nie powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni, grzybów. Zdecydowanie poprawia się komfort użytkowania, zmniejszają się wydatki na ogrzewanie.

Docieplając istniejące budynki warto zastosować styropian o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada, są to płyty z dodatkiem grafitu (szare), a ich izolacyjność w porównaniu ze zwykłymi płytami jest o około 30% lepsza. W podobny sposób przekłada się to na zastosowaną grubość płyt. Np. 15 cm grubość płyt TERMONIUM PLUS fasada, będzie chronić budynek w taki sam sposób jak ponad 21 cm warstwy zwykłego białego styropianu.

Warto pamiętać, że docieplenie powinno być wykonane przy użyciu kompletnego systemu ociepleń, pochodząc ego od jednego producenta, objętego Aprobatą Techniczną.

Termo Organika w swojej ofercie posiada kompletny system, w skład którego wchodzą: styropian, tynki, farby, kleje, siatki. Więcej informacji odnośnie materiałów i szerokiej palety kolorów znaleźć można na www.termoorganika.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...