Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Jaki bojler będzie lepszy ciśnieniowy czy bezciśnieniowy i jakiej mocy?

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Jaki bojler będzie lepszy ciśnieniowy czy bezciśnieniowy i jakiej mocy? Chcę zasilać prysznic z dwóch bojlerów 10 l włączanych tylko na czas 15 do 20 minut przed użyciem szybkie nagrzewanie, współpracujących z automatycznym regulatorem temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogrzewacze bezciśnieniowe współpracują z baterią trójdrożną, która odcina ciśnienie wody przed urządzeniem. W chwili, kiedy ciepła woda jest zakręcona w ogrzewaczu nie panuje ciśnienie wody, które jest w instalacji wodnej. Bateria trójdrożna spełnia również rolę zaworu bezpieczeństwa. Pojemnościowe ogrzewacze w wersji bezciśnieniowej występują z reguły w wersji do zasilania umywalki w ciepłą wodę. Są to urządzenia przeznaczone do jednego punktu odbioru wody. Ze względu na konieczność zastosowania baterii trójdrożnej i jej odpowiedniego połączenia z urządzeniem powinny one być zlokalizowane blisko siebie. Należy pamiętać, że urządzenia bezciśnieniowego z zasady nie można podłączyć w sposób ciśnieniowy, gdyż może to prowadzić do jego awarii.

Urządzenia ciśnieniowe mogą w ciepłą wodę zaopatrywać od jednego do kilku punktów odbioru wody. Najczęściej można je podłączać zarówno w sposób bezciśnieniowy, jak i ciśnieniowo. Przy podłączeniu ciśnieniowym z jednej strony do ogrzewacza doprowadzamy wodę zimną, z drugiej strony wodę ciepłą rozprowadzamy do jednego lub kilku "kranów".

W kabinach prysznicowych, zwłaszcza w domkach campingowych stosuje się często bezciśnieniowe podgrzewacze przepływowe np. EPJ.P Primus firmy Kospel. Jeżeli jednak chodzi o elektryczne ogrzewacze pojemnościowe to są to z reguły urządzenia ciśnieniowe.

Nagrzanie 20 litrów wody grzałką o mocy 2kW od temperatury 10 do 40 st.C będzie trwało orientacyjnie ok. 22-25 minut. 20 litrów ciepłej wody, w zależności od zastosowanej wylewki prysznicowej, wystarczy na prysznic trwający średnio od 2 do 7 minut.

W opisywanej sytuacji najsensowniejsze wydaje się zastosowanie podgrzewacza przepływowego o mocy ok. 12kW np. PPE2-09/12/15 firmy Kospel. Jest to urządzenie trójfazowe, elektroniczne w którym można ustawić temp. wody wylotowej z urządzenia w zakresie od 30 do 60 st.C. Podgrzewacz załączy się tylko wtedy, kiedy odkręcimy kran z ciepłą wodą. Wydajność podgrzewacza o mocy 12kW zapewnia odpowiednie ilości wody do zasilenia standardowej wylewki prysznicowej o zapotrzebowaniu na wodę w okolicach 5-6 litrów na minutę. Zastosowanie opisanego podgrzewacza przepływowego zapewnia dużo lepszy komfort użytkowania niż w przypadku zastosowania zbiornika o pojemności 20 litrów z grzałką elektryczną. Edytowano przez Eksperci Kospel (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Do krótkotrwałego użycia wykorzystuje się podgrzewacze przepływowe "grzejące" natychmiast ale wymagające odpowiednio dużej mocy (do prysznica przynajmniej 9 - 12 kW). Bojlery wymagają długiego nagrzewania (0,5 - 1h) zależnie od mocy grzałek, a bojlery bezciśnieniowe wymagają korzystania ze specjalnej baterii czerpalnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...