Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Molder

Zgoda sąsiadów na przydomową oczyszczalnię

Recommended Posts

Starając się o pozwolenie na budowę pani architekt poprosiła mnie abym przyniósł zgodę sąsiadów na oczyszczalnię z rozsączalnikiem. Zastanawiam się czy jest to konieczne, czy też jest to pewna nadgorliwość z jej strony?
Rozmieszczając elementy oczyszczalni zachowałem wymagane przepisami odległości rozsączalnika od granicy działki (ponad 4 m). Wokół mnie nikt się jeszcze nie wybudował, więc nie mogłem wziąć pod uwagę odległości od studni (brak jakichkolwiek studni) natomiast starałem się aby jak największe powierzchnie działek sąsiadów nadawały się do wywiercenia studni (zachowanie odpowiedniej odległości od rozsączalnika).
Oczywiście istnieją pewne obszary tych działek na których sąsiedzi studni zrobić nie będą mogli. Wydaje mi się jednak, że od tego są mapy geodezyjne aby na nie spojrzeć przed umieszczeniem studni w projekcie zagospodarowania działki.
Proszę podzielić się informacjami, jeśli ktoś miał podobne problemy. A może ktoś zna przepis prawa, który by opisywał taką sytuację?

Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Obszar oddziaływania przydomowej oczyszczalni wynosi 30 m od linii drenów rozsączających i w tej odległości nie można umieścić np. studni. Jest więc konieczne uzyskanie zgody od sąsiadów, gdyż pobudowana oczyszczalnia ograniczy ich możliwości dowolnego korzystania z działki m. in. budowy studni w dogodnym dla nich miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Obszar oddziaływania przydomowej oczyszczalni wynosi 30 m od linii drenów rozsączających i w tej odległości nie można umieścić np. studni. Jest więc konieczne uzyskanie zgody od sąsiadów, gdyż pobudowana oczyszczalnia ograniczy ich możliwości dowolnego korzystania z działki m. in. budowy studni w dogodnym dla nich miejscu.
Proszę nie wprowadzać czytelników w błąd.
Jeżeli Starostwo nie wnosi sprzeciwu, to ma na działa w oparciu o plan zagospodarowania, który określa dokładnie szczegóły.
Jeżeli jest to okolica z wodociągiem, to i tak nikt nie dostanie zgody na studnię, z wykorzystaniem do celów spożywczych, a tylko dla takiej studni wymagane są odległości 30m.
Reasumując, brak sprzeciwu ze strony Starostwa kończy temat budowy oczyszczalni, jeżeli została zbudowana zgodnie z dokumentacją przedłożoną w urzędzie.
Oczywiście, można się sądzić powołując się na "ograniczenie prawa swobodnego dysponowania nieruchomością", ale tużyczę powodzenia, i uwzględnienia ewentualnych kosztów.

Pisze to jako urzędnik znający realia.

P.S. Proszę sobie poczytać o walkach ludzi mieszkających w sąsiedztwie chlewni, które zostały wybudowane bez konsultacji z mieszkańcami okolic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Panie urzędnik – w 2007r były zupełnie inne przepisy i była „instytucja” zgody sąsiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Urszula Kozub
   Czyste powietrze Jak wiadomo, Unia nakłada na państwa członkowskie obowiązek zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz ograniczenia zużycia węgla. W związku z tym powstał program „Czyste powietrze”, które wspomaga inwestowanie w tzw OZE czyli odnawialne źródła energii. Oprócz innych ulg i dopłat istnieje program dopłat do instalacji pomp ciepła, powietrznych czy tez ziemnych. Warunkiem otrzymania takiej dotacji do pompy, minimum 30% jej wartości, jest likwidacja posiadanego węglowego kotła C.O. I tu bardzo proszę, niech mi ktoś wytłumaczy, po co istnieje taki warunek. Moim głupim zdaniem po to, żeby zniechęcić ludzi do instalacji takich pomp. Bo jakie może być inne wytłumaczenie? Przecież nikt rozsądny nie zlikwiduje sobie pieca, jeśli jest to nowoczesny, ekologiczny piec na ekogroszek. Nie dlatego, że mu go żal, tylko dlatego, żeby zapewnić sobie alternatywne źródło ciepła w razie bardzo ostrej zimy, ewentualnej awarii pompy, czy też innych zdarzeń losowych. Czy twórcy takiego ograniczenia sądzą, że posiadacz sprawnej pompy ciepła będzie sobie kupował węgiel i palił w piecu tylko po to, żeby im zrobić na złość? Podobno ma to być gwarancja, że posiadacz takiego pieca nie będzie palił w nim śmieci. I tu moje zapytanie: Skąd on ma brać te śmieci, jeśli jest zmuszony ekonomicznie do dokonywania segregacji odpadów, wszystko oddaje do recyklingu bądź utylizacji. Czy ma może chodzić po lesie i zbierać porzucone butelki po wódce i piwie, puszki, potargane i pobrudzone ziemią reklamówki i rozkładające się papierki, żeby je spalić w swoim piecu na ekogroszek? Przecież w takim piecu nie ma możliwości nic palić, prócz ekogroszku właśnie! Ponadto bez przerwy latają nad nim drony i sprawdzają, co też wylatuje mu z komina. Pytam więc jeszcze raz: jaki jest cel robić z ludzi idiotów?
  • Nie no myślę że schody nie powinny przeszkadzać. Tylko jakie drzwi by tutaj pasowały? Takie żeby wygluszyc hałas z dolu i było też wejście pod te schody? 
  • Ja tam się cieszę, że na PV jest ostatnio moda  i masz rację, to dobra inwestycja! No i tak jak pisałeś, ludzie się też obawiają wzrostu cen prądu i chętniej inwestują w fotowoltaikę. Myślę też, że ta moda będzie wzrastać. Widać to po Moim Prądzie, po tym ile wniosków wpływa.   Notabene, warto napisać że od wczoraj można też składać e-wnioski. Minął dopiero jeden dzień a tu już 56 wniosków złożonych online.
  • Czy wiecie jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu instruktażowego, pokazującego jak to zrobić! https://www.facebook.com/ViessmannPL/videos/2496437663725468/
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...