Skocz do zawartości

Ustawa o obrocie ziemią obniży wartość domów?


sepoy

Recommended Posts

Ziemia rolna będzie przede wszystkim uprawiana przez rolników, będzie produkcja rolna. Spekulanci ograniczą swoją działalność, a być może nawet wyeliminowana zostanie ta spekulacyjna sprzedaż i handle ziemią - mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.
A co z właścicielem domu, który wybudowali się na działce rolnej i zechce sprzedać dom? Czy nabywcą będzie mógł być tylko rolnik? Czy domów z ziemią nie będą mogły dziedziczyć po rodzicach dzieci z miast?

Teściowie w niedalekiej przyszłości zamierzali sprzedać dom na wsi i przenieść się do miasta. Do tej pory dużą wartość domu stanowiła jego lokalizacja, gdyż znajduje się w niedużej odległości 20km od miasta wojewódzkiego i dwóch miast powiatowych. Wartość oczywiście dla ludzi z miasta, którzy mieli zamiar wybudować się lub kupić dom na wsi, a pracować w mieście.

Teraz naprędce wystawili na sprzedaż dom z działką rolną 2 hektary i zastanawiają się co będzie jak nikt domu nie kupi. Dom ma 10 lat, jest w miarę nowoczesny i żaden rolnik z sąsiedztwa za "godziwą cenę" go nie kupi.

Link do komentarza
Niestety, będą do tyłu. jesli pogłoski o treści ustawy się potwierdzą. Jeszcze gorzej będą mieli ci, którzy mają kredyt do spłacenia zabezpieczony hipoteka. Cena działek, a więc i wartość całości spadnie znacznie i banki mogą zażądać zwiększenia zabezpieczenia. Niestety, przypomina to ochronę polskich sklepikarzy. Dostaną w doopę dwukrotnie i jeszcze dopłacą do tego w tej ustawie anty zagranicznym sieciom.

Dzieci będą mogły dziedziczyć tylko, jesli będą samodzielnie (bez możliwości wydzierżawienia) prowadzić gospodarstwo rolne przynajmniej przez 10 lat. Takie są ząłożenia do ustawy o których czytałem, sam jej nie znam.
Link do komentarza
Orientuje się ktoś, czy można by podzielić taką działkę geodezyjnie, wyodrębnić część z domem i przekształcić ją na działkę budowlaną, a działkę rolną sprzedać osobno?

Podobną operację można przeprowadzić w oparciu o obowiązujące przepisy (tzn. jest dla niej określona ścieżka) czy wymaga ona dodatkowych zezwoleń?
Link do komentarza
A tu komentarz
Odwiedź moją stronę

Cytat

Orientuje się ktoś, czy można by podzielić taką działkę geodezyjnie, wyodrębnić część z domem i przekształcić ją na działkę budowlaną, a działkę rolną sprzedać osobno?

Podobną operację można przeprowadzić w oparciu o obowiązujące przepisy (tzn. jest dla niej określona ścieżka) czy wymaga ona dodatkowych zezwoleń?



Wyluzuj. I tak już nie zdążysz do 1 maja.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Ustawa weszła w życie. Tak wygląda "dobra zmiana" wg PIS.
A propos działki rolnej teściów, o której pisałem lutym. Działkę udało im się jednak się podzielić, część rolną sprzedać rolnikowi z sąsiedztwa za symboliczną złotówkę, a część z domem sprzedali już godziwie icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witajcie. W tym roku wegetacja ruszyła zbyt wcześnie. Co będzie z owocami, to się pogodzę, trudno. Ale okrutnie ucierpiały moje hortensje. Pierwszy raz spotkała mnie taka sytuacja i nie za bardzo wiem co robić. Zostawić? Czekać? Ciąć - a jeśli tak to w którym miejscu. Może ktoś doradzić? Zaraz podeślę zdjęcia.                    
    • Zamontowalem reduktor cisnienia callefi zaraz za wodomierzem, ustawiony jest na 3 bary ale na koncu rury zasilajacej jest bojler a w nim zawor bezpieczenstwa 10 bar ustawiony na sztywno.  I niestety mimo ustawienia cisnienia na redukrorze na 3 bary cisnienie i tak wzarasta.   Pytanie jak to rozwiazac. Czy dolozyc jeszcze jeden zawor bezpieczenstwa ustawiony na 3 bary ?
    • E no, u mnie na wsi też większość nie jest idealna, w wielu płotach nawet po kilka sztachet brakuje... ale zapewniam, że to nie wiatr je wyłamał.    U mnie to pewnego ranka nawet przęsło całe leżało na ziemi. Śruby ósemki były urwane. Wszystkie cztery. I rurki kwadratowe będące żerdziami, wygięły się w łuk. Też nie od wiatru, a od ciężarówki... Zima była, płot na zakręcie, a kierowca pojechał prosto.
    • Dziękuję, uspokoiłeś mnie  U mnie stawiała to sprawdzona firma, więc powinno być ok Może ten płot wywrócony który mnie tak przestraszył był faktycznie źle zamontowany. To ogrodzenie starego terenu po stacji benzynowej. Po wywróceniu zdjęto baner i postawili te przęsła na miejsce. Chociaż na zdjęciu z google widzę że są widocznie lekko wygięte.  
    • Mam taką od dwóch lat i problemów nie było. Tyle, że nie wiem jaki Ty masz płot, chodzi o jego posadowienie. Ja nie mam żadnego przeciwczołgowego, chociaż opierać się o niego można, ale żeby pod naporem wiatru na banerze płot się wywrócił??? Takim czymś powinien się zająć powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, bo to zagrożenie życia dla mieszkańców i nie tylko. Taki płot w ogóle chyba nie miał słupków w ziemi. Albo wetknięte niczym kijki w doniczce. Bo rozumiem baner wyniesiony do góry na kilka metrów, ale żeby przewróciło taki przy ziemi??? To jest niemożliwe nawet w warunkach przeciętnego huraganu i zwyczajnego płotu. Nawet z blachy.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...