Skocz do zawartości

Buderus Gb072 a dwa obiegi grzewcze


Recommended Posts

Napisano
Witam jestem posiadaczem niedawno uruchomionej kotłowni z piecem Buderus GB072 oraz sterownik RC 300 - dom 160 m2 powierzchni ogrzewanej - ok 100 m2 podłogówka reszta grzejniki. Podczas rozmów z instalatorem ustaliłem, że chce mieć możliwość oddzielnego sterowania podłogówki i oddzielnego sterowania grzejnikami. Zapewnił mnie że będzie taka funkcjonalność i ustaliliśmy, że jeżeli się zdecyduję na to "oddzielne- niezależne" sterowanie dołoży mi drugi sterownik - taki sam jak RC 300 tyle tylko, ze będzie bezprzewodowy. Chodzi mi o to, że RC 300 znajduje się w salonie gdzie jest podłogówka, podczas np. imprezy w salonie robi się ciepło przez co piec nie grzeje, a w sypialniach gdzie są grzejniki - jest zbyt chłodno. Wygląda na to, że zdecyduje się na ten drugi sterownik - celowo bezprzewodowy. Pytam czy w ogóle jest taka możliwość aby podłączyć ten drugi sterownik i czy to będzie jedyny koszt ( tak zapewniał mnie instalator). W tematach instalacji grzewczych jestem zupełnym laikiem. Przed instalacją wyobrażałem sobie, że z pieca będą wychodziły 2 rurki: pierwsza- na grzejniki, druga na rozdzielacz podłogówki, a sterowniki będą włączały jeden obieg lub drugi, albo dwa naraz. Dziś przyjrzałem się instalacji i z pieca wychodzi tylko jedna rurka do ogrzewania C.O. Pytanie czy będę mógł osiągnąć zamierzony efekt kosztem jedynie dodatkowego sterownika czy w grę wchodzi jakiś zawór sterowany elektronicznie. Pytam, bo nie jestem jeszcze do końca rozliczony z instalatorem, a nie chcę aby mnie wprowadził w błąd i obiecał, że coś będzie działało a np za rok ( jak zdecyduję się na drugi sterownik) okaże się że muszę dołożyć jeszcze jakieś 1000$ ;)

Poniżej załączam zdjęcie przyłączy

DSC01446.jpg

Napisano
Z opisu nie wynika, jak skonfigurowana jest instalacja zatem można jedynie wskazać ogólne zasady modyfikacji. Uzyskanie zróżnicowanej mocy grzewczej w poszczególnych pomieszczeniach w zależności od panujących tam warunków
wymaga sterowania obiegiem grzewczym w tym pomieszczeniu. Zapewniają to głowice termostatyczne przy grzejnikach lub termostaty sterujące zaworem mieszającym przy ogrzewaniu podłogowym.

Temperaturą odniesienia, która steruje pracą kotła (poprzez sterownik) będzie temperatura panująca w reprezentatywnym pomieszczeniu najmniej narażonym na zmiany niezależne od warunków pogodowych. Dzięki temu utrzymywana jest bazowa moc grzewcza, która będzie redukowana w poszczególnych pomieszczeniach, gdy pojawią się
dodatkowe źródła ciepła.
Napisano (edytowany)
Z opisu faktycznie nie da się wnioskować o szczegółach wykonania i skonfigurowania tej instalacji. Najprostszy wariant rozwiązania problemu sterowania to zastosowanie wyłącznie sterownika bezprzewodowego. Przewodowy będzie zbędny, bo bezprzewodowy można dowolnie przenosić, wybierając najbardziej reprezentatywne w danym czasie pomieszczenie (np. te sypialnie, kiedy w salonie są goście). Ten sterownik będzie nadzorował pracę kotła i jego ewentualne właczenie/wyłaczenie. Drugi sterownik, ewentualnie nawet prosty termostat może współpracować z zaworem na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. W razie potrzeby zamknie przepływ, jeżeli w części z ogrzewaniem podłogowym temperatura będzie wystarczająco wysoka. A reszta instalacji będzie dalej pracować normalnie. Jednak możliwych wariantów jest tu wiele. Bez znajomości konkretnego budynku trudno doradzać. Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...