Skocz do zawartości

remont a szkody górnicze


Recommended Posts

Witam,
mamy dosyć stary dom, pod który w najbliższym czasie podejdzie kopalnia a co za tym idzie pewnie i szkody górnicze. Zastanawiamy się nad zrobieniem poddasza jako użytkowe "na własną rękę". Moje pytanie jest takie, czy jeśli szkody górnicze wystąpią u nas i dojdzie do ewentualnego wypłacania ich czy mogą się przyczepić do tego że góra jest zrobiona? Metraż domu jest określony w akcie notarialnym na podstawie którego mój mąż otrzymał dom i nie ma do niego żadnego rysunku domu czy projektu. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Zgodnie z przepisami obowiązującej ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398)

Cytat

Art. 96. 1. Nie mają obowiązku uiszczenia kosztów sądowych:

12) strona dochodząca naprawienia szkód spowodowanych ruchem zakładu
górniczego, o których mowa w dziale VIII ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. –
Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2014 r. poz. 613, 587 i 850)


Link do komentarza
Dziwny zapis, bo przecież najpierw musisz udowodnić że ta szkoda powstała w wyniku ruchu zakładu górniczego. A to dopiero chyba biegły jest w stanie sprawdzić. Czyli zaczynając spór, nie wiesz czy szkody powstały w wyniku eksploatacji, a tym samym zaczynasz jak z każdą inną szkodą, zgłaszając sprawcę ale nie mając wiedzy czy to na pewno on jest winowajcą....ale nie spieram się.
Link do komentarza
Cytat

Jak byk pisze - "strona dochodząca" - czyli od wytoczenia powództwa, bez względu na przebieg procesu i wydany werdykt.



No ok. Ale skąd strona dochodząca ma wiedzę na samym początku wytoczonego powództwa, że za szkody powstałe w budynku odpowiedzialna jest kopalnia a nie na przykład brak zbrojenia w fundamencie, złe warunki gruntowe itd...
ona (ta strona dochodząca) podejrzewa odpowiedzialnego za zaistniałe szkody. Więc mam wątpliwości czy sąd z góry założy zwolnienie z opłaty, nie mając pewności że za szkodę odpowiedzialny jest akurat sprawca związany z przytoczonym przez Ciebie paragrafem
Link do komentarza
Nie wiem jak to wytłumaczyć.
Może ustawodawca miał pomroczność jasną, a może jasnowidzenie ?

Niezależnie od tego prawo stanowi, że będzie broniło mniej zasobnych - dziwne, ale prawdziwe.
To nie jest zwolnienie z opłat, tylko brak obowiązku pobierania opłat - różnica istotna.

Zawsze przed sprawą sądową jest wezwanie kopali do ..............
Zawsze kopalnia odpowie:
1. Kopalnia co prawda na tym terenie prowadzi .............., ale zakres prac wyklucza .........., lub
2. Kopalnia prowadzi ............ i jest możliwe, że szkody nastąpiły na skutek jej działalności, lub
3. Kopalnia nie prowadzi na tym terenie ...........................

Dlatego warszawiacy nie pozywają kopalni Szombierki za szkody wywołane np. metrem i nie liczą na brak opłat sądowych.

pkt. 1 i 2 są wystarczającym "dowodem" na brak opłat, bo istnieje uzasadniona .....................

Ps. I doczytaj dobrze pytanie, bo coś mi się wydaje, że tam jest zakaz rozbudowy, a jeśli nie to i tak pyta o klasyczną samowolę budowlaną - za którą nijak odszkodowania nie dostanie - ale sprawę może założyć (po odmowie kopalni, albo zbyt małej kwocie odszkodowania) bez wniesienia opłat sądowych.
Link do komentarza
Sprawdziłem

W celu uzyskania odszkodowania najpierw udajemy się do zakładu górniczego odpowiedzialnego za wyrządzenie szkód. Składamy tam pisemny wniosek Dokument ten jest analizowany przez oddział kopalni – zostaniemy na piśmie poinformowani o wyniku analizy. Jeśli zakład uzna, że wniosek jest zasadny, nastąpią oględziny szkody, przy których jesteśmy obecni my, specjalista powołany przez kopalnię oraz ew. osoby trzecie. Z oględzin sporządzany jest protokół. Uwaga! jeśli nie zgadzamy się z ekspertem kopalni, możemy odmówić podpisania tego dokumentu.

Kolejnym krokiem jest dojście do porozumienia na drodze postępowania ugodowego pomiędzy zakładem górniczym a poszkodowanym.
Gdy jednak zakład odmówi podpisania ugody, pozostaje nam wszczęcie postępowania i walka o odszkodowanie za szkody górnicze w sądzie.

Odpowiedzialność zakładu za szkody regulują następujące przepisy prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz.U. Nr 163, poz. 981) – obowiązująca od 1 stycznia 2012 r.

Cytat

Ps. I doczytaj dobrze pytanie, bo coś mi się wydaje, że tam jest zakaz rozbudowy



A jeśli nie ma - to na stówkę jest potrzebna i wymagana opinia jeśli teren jest objęty w planie zgodą dotyczącą terenu na którym mogą powstać szkody górnicze.
Ja musiałem do pozwolenia na budowę taki dokument mieć.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Dnia 22.11.2015 o 21:44, joanna06061 napisał:

Witam,
mamy dosyć stary dom, pod który w najbliższym czasie podejdzie kopalnia a co za tym idzie pewnie i szkody górnicze. Zastanawiamy się nad zrobieniem poddasza jako użytkowe "na własną rękę". Moje pytanie jest takie, czy jeśli szkody górnicze wystąpią u nas i dojdzie do ewentualnego wypłacania ich czy mogą się przyczepić do tego że góra jest zrobiona? Metraż domu jest określony w akcie notarialnym na podstawie którego mój mąż otrzymał dom i nie ma do niego żadnego rysunku domu czy projektu. icon_rolleyes.gif

Wykonanie poddasza można zrobić na zgłoszenie. Nie potrzebujecie specjalnego pozwolenia.

Dnia 23.11.2015 o 09:31, bobiczek napisał:

 


Najpierw trzeba skarżyć kopalnię i udowodnić że to z winy szkód powstały określone szkody.
Wpłacić trzeba również 5% wartości sporu, a to często przekracza możliwości finansowe skarżących.

 

W szkodach górniczych nie trzeba płacić 5% wartości sporu, kancelaria z Katowic powiedziała natomiast, że jak się przegra sprawę to trzeba ponieść koszty. Najlepiej zapytać specjalistę dokładnie jak to zrobić.

Link do komentarza
56 minut temu, Jędrek DżejDżej napisał:

W szkodach górniczych nie trzeba płacić 5% wartości sporu

Czym się różni pozew dotyczący szkód górniczych od innych pozwów cywilnych?

Mam troszkę zebranych doświadczeń od bezpośrednio zainteresowanych, którzy takowe pozwy składali i wiem że byli zobligowani wpłacacić (zresztą jak w każdej sprawie cywilnej) wspomniane 5% wartości sporu.

Możesz rozwinąć temat i napisać co się zmieniło?

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • dodatkowo: - wszystkie normy akustyczne danych materiałów są badane tylko na materiałach pełnych bez żadnych bruzd i dodatkowo w warunkach laboratoryjnych (sam producent potwierdził że nie robi się badań na materiale który został już naruszony).  
    • kroki jakie wykonałem: - jak masz możliwość wejścia do sąsiadów i wykonania fotek łazienki to byłoby przydatne ale nie konieczne - zgłosiłem sprawę do dewelopera jako reklamacje - deweloper przekazał sprawę zarządcy - ustalane było czy była zgoda na takie przeróbki - była wizja lokalna zarządcy (wiadomo że potwierdziło się że rury są w ścianie) - zarządca po wizji nakazał sąsiadce przywrócić ściany do stanu pierwotnego (sąsiadów zlali temat) - zgłosiłem zgłosiłem sprawę do Nadzoru budowlanego przez Epuap - nadzór wykonał wizje lokalną u sąsiadki oczywiście potwierdziło się wkucie - wykonałem na własną rękę jeszcze ekspertyzę/orzeczenie techniczne  ściany które wykazało że masa ściany jest za mała(rzeczoznawca budowlany) - był sprawdzane projekty czy ktoś czasem nie zezwolił na zmianę usytuowania rur itd. - Nadzór przesłuchiwał również budowlańca który wykonywał prace remontowe u sąsiadów. z tego co wiem w PINB'ach takich spraw zaczyna przybywać właściwie są zalewani tego typu sprawami. u nas ludzie dopiero zaczynają dochodzić swoich praw jeśli chodzi o sprawy akustyki we własnych mieszkaniach, mój brat który jest inżynierem budownictwa w Niemczech mówi że tam akustyka to bardzo poważny temat i nie wmawia się lodżia takich głupot jak to że mogli sobie wybudować dom, Ogólnie na forach u nas opisując takie sprawy możemy napotkać tylko i wyłącznie hejt. powołałem się na: - Co do zasady w obiektach wielorodzinnych obowiązuje zakaz pogarszania akustyki już po wybudowaniu budynku mieszkalnego. - instrukcji użytkowania lokalu(w regulaminie mamy wpisane że jest zakaz wkuwania) oraz na: rt. 5.pkt 1 Ustawy Prawo Budowlane a w szczególności rozdział IX Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i stanowią wadę trwałą w tej części obiektu. Zgodnie z § 323. 1 W.T . Budynek i urządzenia z nim związane powinny być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby poziom hałasu, na który będą narażeni użytkownicy lub ludzie znajdujący się w ich sąsiedztwie, nie stanowił zagrożenia dla ich zdrowia, a także umożliwiał im pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. PS:staram się aktualizować temat na forach aby pomóc innym jak sobie z tym radzić. mogę powiedzieć tylko tyle że na pewno nie odpuszczę nawet jakby to miało trwać jeszcze 5 lat
    • Witam  wszystkich chciałbym się poradzić gdyż robię dla dziecka pokój  w starym pomieszczeniu przylegającym do domu  i będę dostawial ściankę porothermu 10  przy starej ścianie zewnętrznej.   Z hasioka ogólnie całość jest z zewnątrz ocieplona styropianem ,pytanie moje brzmi czy murujc nowa ścianę jest konieczność dania dodatkowej izolacji między ścianami jakąś wełną 50 czy nie trzeba?
    • Co to za działanie, jak od początku listopada ciemno, głucho i ponuro.
    • Napisaliśmy obszerny artykuł o działaniu instalacji fotowoltaicznej w zimie + wykres wydajności instalacji przez cały rok. Zapraszamy do lektury: https://evolive.pl/fotowoltaika-zima/   Poniżej wykres dla instalacji 6,3kW:
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...