Skocz do zawartości

Zdrowy i energooszczędny dom w stylu architektonicznym KONSOLA


Recommended Posts

Chcielibyśmy przybliżyć ideę stylu architektonicznego KONSOLA, który zakłada budowę domów o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię, domów które są zdrowe, praktyczne i piękne icon_smile.gif

Budujemy budynki mieszkalne architektonicznie otwarte i konstrukcyjnie zamknięte, które zbudowane są z powtarzalnych modułów i składają się z 2 części: wewnętrzna i zewnętrzna, zamontowana na wspornikach.

Jest to nowy sposób budowania.

Jeśli będą jakieś pytania, bardzo chętnie odpowiemy. Zapraszamy do dyskusji tu na forum lub na priv.
Link do komentarza
czy ja wiem, czy chcę abyś mi tu cokolwiek tłumaczył? hmmm :scratching:
Sam wstęp lekko odrzuca, ale ten bełkot (nie potrafię tego inaczej ująć, przykro mi) z ostatnich stron to już kompletna klapa. Za głupi jestem na pojmowanie tego zawiłego rozpisywania się, być może gdyby był jakikolwiek obrazek to może bym coś pojął, chwycił choć samą ideę tej Konsoli.
Ale cóż, architekt nie posługuje się obrazkami, to przeca oczywiste :bezradny:

te wywody i określenia w "opracowaniu" ocierają trochę o sformułowania w stylu "niecentralne zadaniowe" gdzie chodziło li tylko o ogrzewanie elektryczne "suche", czyli w tym przypadku chyba propagowanie jakiegoś tam systemu prefabrykowanego
a wszystko wygląda trochę na to, jakbym zazdroszcząc Stasiowi, chciał koniecznie wysilić się i napisać wierszyk lub piosenkę, hi hi, to by dopiero był UTWÓR
Link do komentarza
Przeczytałem broszurkę, zachęcony głównie wypowiedzią Barbossy.
Poległem na tym:

"Zaletą rozwiązania i sposobu według stylu architektonicznego Konsola jest to, że możliwa jest w trakcie eksploatacji budynków zmiana ich wystroju architektonicznego, na co pozwala zastosowana konstrukcja trzonostruktury i rozłączny sposób połączenia elementów polistruktury do ryglowsporników lub wsporników, które zaopatrzone są w elementy mocujące." (źródło: linka)

Mnie to trąci sekciarstwem.

Macie pomysł, ale poza własną terminologią, fatalną!, co właściwie proponujecie?
W jakiej technologii te domy stają? Z czego?
Dlaczego upieracie się przy budowie domu, który przetrwa 200lat? Bo rodzina? Procesy społeczne zachodzą przecież coraz gwałtowniej, coraz więcej ludzi migruje w te i we w te.

I poprawcie język, jakim napisano tę broszurkę. To jakaś chora nowomowa.
Już wolę to:

Było smaszno, a jaszmije smukwijne świdrokrętnie na zegwniku wężały, peliczaple stały smutcholijne, a
zbłąkinie rykoświstąkały.

Przynajmniej wiem, że jest to zabawa językiem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...