Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czy to jest wiciokrzew?


Recommended Posts

Witam.
Jak w pytaniu - a jeśli tak, to co to za odmiana?
Kwitnie na żółto, nie mogę nigdzie znaleźć podobnej odmiany.
Jednocześnie mam pytanie.
Jak to się tnie? Jesienią przesadziłem go właśnie w to miejsce, aby miał się czego "łapać", bo do tej pory zwijał się wokół siebie.
W związku z tym powstał taki ogromny suchy korkociąg - większość z góry się zazieleni, ale to w środku takie zdrewniałe.
Czy ja mam go jakoś prześwietlić?
A jeśli tak - to w jaki sposób Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wiciokrzewy rzadko się przycina. Raz na kilka lat gdy są zbyt duże można przeprowadzić cięcie odmładzające.
Gdybym to robił u siebie to nie zastosowałbym tak radykalnego cięcia, gdyż mogłoby spowodować brak kwitnienia.
Nie polecam cięcia od dołu - lepiej zacząć je od góry wycinając najpierw suche. Idąc w dół usuwałbym tylko najstarsze i najgrubsze pędy aby odmłodzić roślinę. To co się da owinąłbym do podpory.

Polecam film specjalistów od pnączy https://www.youtube.com/watch?v=xqKe4sfx1wk
W filmie omówiono cięcie wiciokrzewów (Lonicera). Szczepan Marczyński pokazuje, które wiciokrzewy przyciąć, a których nie przycinać wczesną wiosną, aby rośliny pięknie kwitły i zdrowo wyglądały.

Odmiana ta wygląda jak 'Graham Thomas' ale głowy nie dam!
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...
Jeśli masz problemy ze zlokalizowaniem rośliny, a masz zdjęcia możesz poszukać w Googlu za pomocą funkcji "Znajdź podobne obrazy". Powinno Ci wyświetlić zdjęcia tej samej rośliny / obiektu, dzięki czemu łatwiej ustalisz, co to dokładnie jest ;)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeśli masz problemy ze zlokalizowaniem rośliny, a masz zdjęcia możesz poszukać w Googlu za pomocą funkcji "Znajdź podobne obrazy". Powinno Ci wyświetlić zdjęcia tej samej rośliny / obiektu, dzięki czemu łatwiej ustalisz, co to dokładnie jest ;)Masz rację, tyle tylko że to nie jest fotografia z Googla, tylko moja własna icon_smile.gif
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
wygląda jak wiciokrzew Tellmana.

Zasadniczo wiciokrzewy tak mają, że się ogałacają od spodu, dlatego zaleca sie je czymś podsadzać.
Rozplącz co możliwe i podwiąż do podpory. Resztę i to, co się połamie to odetnij.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Wykonawca chce wiedzieć gdzie zlokalizować przyłącze względem budynku. Nie jest to wymóg konieczny, ale jakieś wstępne ustalenia   lokalizacji domu i wjazdu  będą konieczne.
  • Największym problemem jest chyba grubość wylewki, obecnie ma ok. 4cm, a wylewając 3cm ponad rury, bo mówimy o podłogówce wodnej + 14mm rura, to już wychodzi 44mm, a gdzie izolacja od spodu? Brak. Nie wiem też, czy ogrzewanie podłogowe można wogóle kłaść bezpośrednio na stropie. Inna sprawa, że to dom z lat 70 ze stropem żerańskim i nie wiem, czy robiąc płynna wylewkę nie obciążę go zbyt mocno. Nie wiem też czy strop jest krzywy, czy tylko obecna wylewka na nim jest taka niedoskonała. Zakładam możliwe oba scenariusze. Dlatego biorę pod uwagę suchy jastrych, bo 25mm mają dwie płyty Knaufa i zostaje miejsce na ogrzewanie podłogowe, np. Purmo TS14R, który ma tylko 17mm, albo Sander System Renovation, który ma 18mm. W obu przypadkach podłoga na gotowo wynosi 42-43mm. Jeżeli w takiej grubości da się zrobić podłogówkę i wylać płynną wylewkę, która aż nadto nie obciąży stropu to jestem za. Poza tym, nie we wszystkich pomieszczeniach planuję podłogówkę i tam mógłbym dać 2cm płyty, aby choć troche oddzielić wylewkę od stropu i go z jednej strony (w niewielkim jednak stopniu) ocieplić, a z drugiej wygłuszyć.   Dom to kostka z lat 70, dwa piętra, w całości podpiwniczony. Jeżeli potrzeba więcej detali, to proszę napisać jakie informacje są niezbędne.
  • Potrzeba więcej informacji o tym budynku, żeby coś sensownie doradzić. Tak pozostaje zbyt wiele niejasnych spraw. Na przykład, skoro strop wymaga wyrównania, plan zakłada ułożenie na nim ogrzewania podłogowego i problemem nie jest wytrzymałość stropu, to zastanawiałbym się nad sensem układania suchego jastrychu zamiast wylewki.  Przede wszystkim jaki to ma być rodzaj ogrzewania podłogowego - wodne czy elektryczne? Wodne w połączeniu z suchym jastrychem wymaga ukrycia rur, a w związku z tym zastosowania płyt systemowych z wyfrezowaymi zagłębieniami na rury. Takie płyty są dość drogie, lecz pełnią równocześnie rolę izolacji cieplnej. W tym momencie bym się przede wszystkim zastanowił czy łączna grubość warstw takiej podłogi, po uwzględnieniu konieczności jej wyrównania, będzie w istotny sposób mniejsza niż grubość wylewki? Tym bardziej, że niektóre tego rodzaju mieszanki umożliwiają ułożenie cienkiej warstwy ok. 3 cm ponad rurami. A wylewką można od razu zniwelować różnice w wysokości stropu. I jeszcze jedno - jeżeli pomieszczenia po obu stronach stropu są ogrzewane do tej samej temperatury, to pod pewnymi warunkami można zrezygnować z układania izolacji cieplnej.
  • ... w temacie, można użyć styropianu podłoga/dach na fasadę, natomiast jest to nie ekonomiczne jak już było to wspomniane wcześniej. W odwrotnej sytuacji, fasade równiez można położyć na podłogę, natomiast trzeba wylać nieco grubiej betonem. Informacje uzyskane od jednej z firm budowlanych.      Pozdrawiam  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...