Skocz do zawartości

Podłoga na gruncie. Woda pod izolacją


Recommended Posts

Moja posadzka na gruncie wygląda następująco:
- podsypka piach około 130 cm
- na to czarna folia budowlana 0,5
- chudziak około 14-15 cm
- izolacja chudziaka Dysprobit 2 warstwy
- na to papa podkładowa na złączach posmarowana Dysprobitem
- na to czarna folia budowlana 0,5

I tu pojawił się problem. Chciałem położyć na to styropian. Przez przypadek odchyliłem folię i ku mojemu zaskoczeniu zobaczyłem wodę. Między folią a papą jest duża ilość wody. Jest ona dosłownie na całej powierzchni. Dlaczego?

Budynek jest w stanie surowym zamkniętym.

Proszę o odpowiedź.
Link do komentarza
Teoretycznie papa powinna tworzyć warstwę paroszczelną, ale jak widać w praktyce nie zawsze tak będzie. Prawdopodobnie następuje wykroplenie wilgoci z niższych warstw podpodłogowych, która nie może odparować pod przykryciem folią. Nie ma to wpływu na izolację przeciwwilgociową podłogi, oczywiście przy założeniu, że podłoga jest wyżej od poziomu terenu i nie występuje wnikanie wody gruntowej lub zalewanie.
Link do komentarza
Cytat

Teoretycznie papa powinna tworzyć warstwę paroszczelną, ale jak widać w praktyce nie zawsze tak będzie. Prawdopodobnie następuje wykroplenie wilgoci z niższych warstw podpodłogowych, która nie może odparować pod przykryciem folią. Nie ma to wpływu na izolację przeciwwilgociową podłogi, oczywiście przy założeniu, że podłoga jest wyżej od poziomu terenu i nie występuje wnikanie wody gruntowej lub zalewanie.



Dom został postawiony wyżej niż grunt właściwy. Poziom zero jest wyżej o 1 m od gruntu właściwego właśnie na trudne warunki wodne na mojej działce.

Czyli rozumiem że mam się tą wodą nie przejmować? Układać styropian i zalewać?
Link do komentarza
Jeśli pod folią występuje tylko "pocenie się" to można przystąpić do dalszych prac. Jednak, gdy jest to warstewka wody bezpieczniej będzie zdjąć folię i pozwolić na przeschnięcie podłoża. Trudno bowiem określić, jak długo woda będzie wracać do gruntu, a ułożenie kolejnych warstw dociskowych może powodować jej wyciskanie w niekontrolowanym kierunku, tworzenie pęcherzy czy pęknięcie izolacji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...