Skocz do zawartości

Sauna tradycyjna za 3000 złotych


Recommended Posts

Chcieliśmy mieć saunę, ale bez wydawania na to fortuny. Nigdy nie brałem pod uwagę zlecenia wykonawstwa firmie, ponieważ najniższy koszt wykonania sauny o potrzebnych u nas gabarytach sięgał 9000 zł. Mogłliśmy wydać na saunę 3000 zł - mówią Halina i Mietek, Czytelnicy Budujemy Dom


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/wellness/a/15848-sauna-tradycyjna-za-3000-zlotych

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość gregor
Trochę przesada z tym drewnem sosnowym. Ja wykonując saunę samodzielnie zamknąłem się w 4,5 tys.
Piec Sawo 8kW ze sterownikiem zewn. 2 tys,
Drewno lipowe (porządna boazeria i ławki) 900zł
Drzwi ze sklejki impregnowanej i ocieplenie - 500zł
Myślę, że zamknąłem się w 4 tys, ale polskiej lipy nie zamieniłbym na nic innego.
Link do komentarza
Cytat

Sauna rzeczywiście tania, ale zastosowane materiały i piec, to najniższa półka cenowa, a drzwi nie spełniają kryteriów bezpieczeństwa.



Drzwi to w ogóle pomsta do nieba, zamek prokuratorski, a całość nie lepsza. Sosna, niezależnie od jej przygotowania to pełna porażka, gdy osikę czy topolę można kupić niemal w każdej wsi. Ciekawe jeszcze jak wygląda oświetlenie. Ogólnie to przypomina mi "patrz się na mnie i nie rusz" a nie saunę.


Cytat

Myślę, że zamknąłem się w 4 tys, ale polskiej lipy nie zamieniłbym na nic innego.



Za miękka, wspomnisz mnie po kilku latach użytkowania. Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
W saunie z linka przerażają mnie przede wszystkim drzwi, wszechobecna oszczędność rzuca się w oczy. Ja mam u siebie drewno olchowe i moim zdaniem sprawdza się najlepiej. Piec to Ring Wall kupiony za ok 2 tys (aktualnej ceny nie znam). Całość kosztowała mnie dokładnie 5000zł ale po pierwsze wybierałem najlepsze materiały a po drugie mam większą powierzchnię niż autor artykułu.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
umarłem, jak to zobaczylem. jaka cena, taka sauna. nie leje sie zywica ze sciany? te drzwi jeszcze sie zamykaja? o lawach nie wspomne. sadze ze to najdrozszy opal w zyciu :)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

umarłem, jak to zobaczylem. jaka cena, taka sauna. nie leje sie zywica ze sciany? te drzwi jeszcze sie zamykaja? o lawach nie wspomne. sadze ze to najdrozszy opal w zyciu icon_smile.gif


Jak umarłeś to tego posta zapewne napisał Twój duch.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Faktycznie, oszczędność, i to podejrzana. Ja w prawdzie nie starałem się obcinać kosztów, bo wiem, że na czymś jakość musi polec, jak się oszczędza. Jednak 9 tys. wcale nie trzeba dawać.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Gość Malaak
Super. Bardzo doceniam własnoręczne wykonanie. Dla niektórych ludzi liczy się to .żeby było drogo (snobizm w najczystszej postaci )A ważne by cieszyło i dobrze działało. Gratulacje :)
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
retrofood uargumentuj swoją tezę lub wyjmij pawie piórko z dupy - dlaczego ma nie działać !? przeczytałem opis i wszystko jest prawidłowo wykonane. Sam posiadam saunę w swoim domu od 20 lat (drewno to sosna Kanadyjska). Osiągane temperatury to tak jak napisał twórca postu na wysokości 160cm to 80-100 stopni po sufitem wiadomo więcej +120 stopni. Zastosowanie szybów wentylacyjnych nisko przy drzwiach oraz po przekątnej w suficie gwarantuje dopływ świeżego powietrza. Stosowanie sauny w parach w okresie jesienno-wiosennym raz na 3 tygodnie - niemal wszystko tak samo jak u mnie ;-) Pozdrawiam Mietka i Halinę. Świetna robota !!!
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Projektując i planując Saunę , chyba nikt nie myśli z góry o jej remoncie i naprawach , czego nie unikniemy przy zastosowaniu najtańszych materiałów, gorszej jakości. Sauna ma służyć wiele lat , takie też było nasze założenie i zdecydowaliśmy się na firmę Komfort i Relaks z Torunia która zajęła się wszystkim. Mamy saunę 4 osobową i zmieściliśmy się w 10 tyś. Sauną służy nam już 4 rok i jesteśmy bardzo zadowoleni. Często pozorne oszczędności okazują się dodatkowymi wydatkami po czasie.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość daroskwaro69
Totalna lipa, wystarczy dokładnie przeczytać artykuł. Montaż kabiny-całą zimę, aby była dobra wentylacja nalezy otwierać drzwi itp. No i samo stwierdzenie własciciela, że saunuje się raz na trzy tygodnie świadczy o całkowitym bezsensie. Ciekawę po co ja zbudował? Robić coś, aby udowodnić,że jest to tanie (licząc robociznę wyjdzie ,że najdroższe) chyba nie ma sensu. Prawdziwy saunowicz kożysta z sauny przynajmniej raz w tygodniu, delektuje się odpoczynkiem, marzy o tym. Skończcie z takimi bezsensownymi artykułami, że Polak potrafi, bo skończyły się czasy komunizmu juz dawno. Wtedy każdy sam wszystko robił. Próbujcie zachęcić ludzi aby kożystali z usług profesjonalnych wykonawców, wtedy wszystkim wyjdzie to na dobre. Ogólna ocena moja artykułu w skali od 0 do 10 równa jest 0.
Link do komentarza
Cytat

wybrałem drewno sosnowe (chciałem brzozowe, ale nie mogłem go nigdzie kupić). Jest sporo tańsze, a z problemem sęków i żywicy potrafiłem sobie poradzić. Wystarczyła ostra selekcja listew, by ograniczyć ilość sęków.

Żywicę, sączącą się mikroskopijnymi kropelkami, usuwałem szpachelką na samym początku korzystania z sauny. Wystarczyły trzykrotne przetarcia. Teraz już mam z tym spokój.

Tra ta ta ta. Dom moich dziadków jest zbudowany z sosny. Stare sosny, odziomki, bez sęków, jakich już prawie nie ma w lasach. Ale jak słoneczko przygrzało, to nawet po 50 latach żywica się perliła w niektórych miejscach, a Tobie trzy przetarcia starczyły... Powiedz to dzieciskom w przedszkolu. Może uwierzą w takie bajki. Sauna z desek sosnowych to porażka na całej linii.

Cytat

Drzwi do sauny są takie same, jak w całym budynku.

Ten konsultant to widzę taki sam fachman, jak i pomysłodawca. Drzwi do sauny ze zwykłym zamkiem i metalową klamką... Ludzie, myślcie! To nie boli!

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Koszty pana kosztow wyniosly 3 tys bez robocizny to jak pan chciał firmie zaplacic 3 tys jak zwykle jak sie buduje to caly czas sie oszczedza na czy mozna ok ale bez dziadowania wszyscy chca domu za milion a wydac 300 tys standard.A pozniej o ekioa zla takie wady to nie zaplace jak zwykle nie ma sie co dziwic ze coraz trudniej o ludzi w budowlance za marne grosze chce sie miec luksusy a placic grosze.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...