Skocz do zawartości

Porada eksperta dotycząca stanu domu przed zakupem


Recommended Posts

Witam,

chcę kupić segment pod warszawą z przełomu lat 90 i 2000 i chciałabym uzyskać poradę eksperta dotycząca stanu technicznego. W szczególności interesuje mnie stan instalacji elektrycznej oraz centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie tam jest gazowe, jest piec dwufunkcyjny z dużym zasobnikiem. Zależałoby mi żeby fachowiec powiedział czy istniejący piec jest ekonomiczny, czy wypadałoby go wymienić (ewentualnie na jaki). czy można zainstalować kominek, oraz czy to będzie uzasadnione ekonomicznie. Ogólnie w jakim stanie jest dom, czy czekają mnie wkrótce drogie i niezbędne modernizacje.

Ile taka opinia mogłaby kosztować? Zależy mi też na czasie.

Dodam, że nie chodzi mi o jakąś opinię rzeczoznawcy. Chciałabym, żeby ktoś kto się na tym zna, pojechał ze mną (tudzież z mężem) obejrzał wszystko, zajrzał gdzie trzeba i na koniec powiedział: może pani kupić, bo dom jest w dobrym stanie. Piec pani nie zrujnuje bo jest ekonomiczny. Albo, proszę sobie darować zakup, bo w przeciągu paru lat czekają panią duże remonty tego czy tamtego. Ewentualnie, dobrze by było wymienić piec bo ten nie jest ekonomiczny, najlepiej sprawdzi się jakiś typu....

mmonika81@gazeta.pl
Link do komentarza
Art. 62 prawa budowlanego mówi wyraźnie, że wszystkie obiekty budowlane muszą być poddawane okresowej kontroli, w tym również ich wszelkie instalacje, a ich częstotliwość jest szczegołowo opisana. Określone są również wymagane kwalifikacje osób dokonujących kontroli, i tak, wg pkt 5:
5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych, gazowych i urządzeń chłodniczych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 2 i pkt 6 oraz ust. 1b, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

Wystarczy więc znaleźć osobę wykonującą przeglądy i pomiary danych typów instalacji.

Namiary na elektryka mogę podać.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzięki za szczegółowe objaśnienie mojego problemu. Jak już pisałem zastosuję się do wskazówek i wykonam każdą poprawkę. Chciałbym w końcu mieć zrobione wszystko jak należy i choć zdolności manualnych zazwyczaj mi nie brakuje, to z wiedzą techniczną i regulacjami prawnymi bywam daleko w tyle i wtedy zaglądam tutaj bo tu zawsze znajdę kogoś skorego do pomocy.   Jak już pisałem poprzednio zostanie mi trochę wełny mineralnej i chciałem ją jakoś zagospodarować. A wierzchnia płyta G-K ze względów estetycznych. Mogę również płyty G-K przykleić bezpośrednio do komina na klej (bez wykorzystania wełny) jeśli to jest lepszy wariant bo nie chcę tych segmentów systemowych zostawić "nagich" i to potrafię a tradycyjnego tynku nigdy nie robiłem. Do tego komina podłączona będzie koza na parterze a rozpalać będę rzadko, gdy temperatura zejdzie bardzo nisko aby uniknąć pracy pompy ciepła na grzałkach bo moc bodajże 6 KW potrafi wyczyścić portfel. Ciepła na poddaszu z tego będzie więc niewiele.   Skorzystam z okazji i zapytam też czy rury wentylacyjne i odpowietrzające od kanalizacji które będą przechodzić przez warstwę ocieplającą pod deskowaniem powinienem jakoś zabezpieczyć przed poceniem się ?
    • To moze tak. Ktore ogrzewanie najtansze w rachunkach  i bezobsługowe ?
    • No widzisz, a ja jestem elektrykiem, mechanikiem, ale muszę też znać poprawną pisownię, historię, geografię, filozofię, ekonomię, poza tym mam pełne kwalifikacje rolnicze, z praktyki jestem handlowcem (zagranicznym, INCOTERMS-y znam na pamięć), ukończyłem kursy wizażu, programować maszyny CNC też potrafię, a i w kuchni sobie poradzę, głodny byś nie chodził. A, jeszcze jestem specjalistą serwisowym od maszyn biurowych piszących i liczących, kiedyś takie były, jeszcze przed komputerami. I technologiem obróbki skrawaniem. No i jeszcze dyrektorowałem ośrodkowi kultury, to też jakby nieco humanistyczne.   Więc czytaj, rozwijaj się, wszystko w życiu się przyda. Pamiętam, jak po kursie wizażu przez rok nie spoglądałem jak każdy facet, na biust i biodra każdej przechodzącej, tylko na twarze. I widziałem jak fatalnie kobity się malują. Bez pojęcia. Umiejętnie umalowanych było najwyżej kilka. Jakoś tak jest, że żaden inżynier nie przyzna się, że nie czytał Pana Tadeusza, ale humaniści (ci z ekranów komputrów) lubią się chwalić, że z matematyki, to znają jedynie liczenie kasy. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...