Skocz do zawartości

Wady i zalety kominków z systemem DGP i z płaszczem wodnym


Recommended Posts

Napisano

W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła w domu, należy zdecydować, czy wybieramy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) czy wkład z płaszczem wodnym, który będzie zasilał klasyczną instalację centralnego ogrzewania. Kominek pomocniczy również zaleca się wyposażyć w instalację do rozprowadzenia ciepła, w przeciwnym razie będzie on w stanie nagrzać jedynie wnętrze, w którym zostanie zainstalowany i ewentualnie pomieszczenia przyległe.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/18680-wady-i-zalety-kominkow-z-systemem-dgp-i-z-plaszczem-wodnym

Gość Mirek
Napisano
A czy kominek z płaszczem wodnym jest zgodny z prawem do stosowania w pomieszczeniu mieszkalnym?
Napisano
Cytat

W przypadku kominka, który ma być głównym źródłem ciepła w domu .....


Dz. U. Nr 75 z 2002 §132 1
"Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.”

W świetle powyższego dom należy wyposażyć w jeszcze jeden system ogrzewania, a to = koszty.
Napisano
A nie widziałem tam informacji że kominek z płaszczem wodnym nie nagrzewa się do temp optymalnej i często jest brudna szyba, mocno zasadzony kominek i komin. Ognia prawie wcale nie widać, a do tego z uwagi na niższe temp wkładu jest on mocno wrażliwy na nawet nieznacznie zawilgocone drewno. Jednym słowem koszt większy, komfort użytkowania niższy. Kominek ma dawać ciepło i atmosferę, jak nie widać płomieni to żadna przyjemność.

Sprawdzone organoleptycznie u kolegi który zamontował taki system. Nie jest zadowolony i efekt jest taki że kominka nie używa prawie wcale.
  • 1 rok temu...
Gość TEN CO MONTOWAŁ
Napisano
co by nie było dobry kominek z płaszczem wodnym to niestety niemiecki.Piszę bo sam mam i używam przez 10 lat bardzo polski i tak mam z szybą brudną i tyle niedopalonego drewna o kurzu na meblach nie wspomnę..Okazał się w praktyce średnio wart ale za duże jak na tamte czasy pieniążki,a i dzisiaj mało nie kosztuje.Problem z inwestorami jest taki ,że nie dają sobie przetłumaczyć żadnymi argumentami i kupują te tańsze,a przeciesz kominka nie nabywa się na parę lat.Potem właśnie są obiegowe opinie o złych i niedobrych kominkach.Jeśli ktoś jest zdecydowany na kominek z płaszczem wodnym to za tym musi iść bufor min.1000l,ale większy lepszy i cała odpowiednia instalacja z zaworem mieszającym i ups-em,oraz odpowiednim przekrojem komina jaki zaleca producent.A więc najpierw kup kominek a potem buduj komin.I wreszcie pamiętaj o większej kotłowni,bo na to wszystko potrzeba miejsca.
  • 4 miesiące temu...
Gość markuson
Napisano
Witam
Ja jestem posiadaczem kominka z płaszczem wodnym i od kilku dni pale tylko kominkiem. Nadmieniam, iż mam piec kondensacyjny na dom 200 m2 24kw kominek tez 24 kw czyli daje 19 kw bufor 200l nagrzewam do 55 C później idzie w podłogówkę na cały dom sterowanie zaworem trójdrożnym jak się podpali 3h to w domu 24 st C wysiedzieć się nie da w salonie, a palę deskami po budowie. Szyba to i czyszczenie kominka z popiołu co 3 -4 dni. Oszczędność na gazie trochę roboty, ale atmosfera bezcenna
Napisano
Korzystam z kominka z płaszczem przez 4 lata.
Zaraz po wprowadzeniu nie mieliśmy gazu i tak z roku na rok nam przekładali podłączenie. W związku z tym, przez pierwsze trzy lata ogrzewaliśmy nim cały dom 160m2 parterówka.
Już mi się ulewało to palenie :)
W tym roku mamy gaz i nawet jeden raz nie odpaliłem kominka. :)
Ale do meritum.
Przerzuciłem kilka gatunków drzew, oczywiście jak ktoś pali iglastym, to szyba od razu będzie czarna.
Paliłem brzozą (nie polecam bo mało kalorii) nadaje się świetnie tylko na rozpalenie.
Paliłem mieszankami z marketów oraz dębem i grabem.
Najlepszy z nich do palenia, to grab (przez dwa ostatnie lata był tylko on :) ), co prawda jest najdroższy ale jego kaloryczność to rekompensuje.
Jest czystym drzewem i przy nim nie maiłem jakiś problemów z czystością szyby.
Ma bardzo wysoką temperaturę spalania, po otwarciu kominka lepiej się odsunąć bo żar bucha okrutny nie to co przy innych. Pali się długi niebieskim płomieniem.

Dąb też jest niczego sobie jednak jest drzewem brudnym, tzn. ciągle strzela, i też szybko brudzi szybę. Kaloryczność też ma wysoką jednak niższą od grabu.

Jeśli któregoś roku zdecyduję się na zakup (bo na razie odbija mi się paleniem w kominku po trzech latach przymusu)drewna do kominka, to tylko grab i niewielka ilość innego drewna na rozpałkę, choćby brzozy.
Gość Ten co lubi kominek
Napisano
A pomyślał ktoś może po co komu normalny kominek w salonie? A czasem nie dla przyjemności? Ja z salonu kotłowni ani myślę robić, nie wspominając o sadzy, pyle i tego typu efektach ubocznych. Kominek jest dla mnie fajny gdy MOGĘ a nie MUSZĘ w nim palić. Pomyślcie o tym aspekcie pobratymcy. Pozdrawiam
  • 7 lata temu...
Napisano
Komentarz dodany przez hydro:
Przez 10 lat miałem w domu kozę z dorobionym płaszczem wodnym. Coś wspaniałego zasiąść wieczorem po pracy przy takim piecu. Oczywiście, żeby nie było usmolonej szyby trzeba odpowiednio wcześnie zadbać o dobrze wysezonowane drewno. Polecam, obecnie planuję budowę i też zamierzam mieć kominek, tylko z buforem i automatyką sterującą.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Powłoka poliuretanowa to obecnie najlepszy stosunek ceny do jakości dla osób, które chcą mieć dach  w prawie niezmienionej postaci "na lata". Pamiętaj, że  robocizna też jest ważna, chyba że sam pokryjesz  ten dach. Dodać trzeba też, że blacha blasze nierówna. Blachodachówka zazwyczaj teraz produkowana jest z blachy stalowej ocynkowanej o grubości niecałe 0,4 mm, a jeszcze parę lat temu  najczęściej spotykanym rozmiarem było 0,55 mm 
    • Herezja. Ch-ki B, C, czy D w zakresie zwarciowym są identyczne. Polecam Ci ten tekst z linku powyżej..  Selektywności nie da się uzyskać stosując klasyczne automaty nadprądowe.  Dla osiągnięcia selektywności trzeba by stosować zabezpieczenia selektywne na zasilaniu, ale energetyka się na to nie godzi. 
    • Masz "szybszy" B16 w tamtej skrzynce.     Zwarcie było na tyle silne, że "wybiło" wcześniej wyłącznik (B16 w skrzynce głównej), zanim ten w domowej skrzynce  zareagował Wyłączniki nadprądowe działają zarówno na przeciążenie, jak i zwarcie. Zadziała ten, który pierwszy wykryje przekroczenie granicy prądu zwarciowego — i ma najszybszy czas reakcji.   Jeśli tamten B16   był bliżej źródła zasilania (np. w skrzynce licznikowej lub głównej), to on mógł szybciej zareagować, przy zwarciu prąd "idzie do źródła", i pierwszy bezpiecznik, który to wykryje, wyłącza zasilanie.     Jeśli dwa bezpieczniki B16 są szeregowo, to nie ma gwarancji, że zadziała ten "bliżej zwarcia". Zadziała ten, który zareaguje szybciej — a czas reakcji bywa różny (nawet w identycznych modelach).       Gdy ten B16   wyłączył się, (najprawdopodobniej zabezpiecza całą instalację domową), zostało  odcięte zasilanie wszystkich obwodów — zarówno światła, jak i gniazd.       Jeśli ten B16 wyłącza się jako pierwszy przy zwarciu również w innych obwodach, prawdopodobnie, zabezpieczenia nie są dobrane selektywnie, główne zabezpieczenie powinno  mieć wyższy prąd lub charakterystykę C/D, a domowe np. B10., albo trzeba zastosować  C16 lub D16.      
    • 🏡 Szukasz sprawdzonego partnera w nieruchomościach w Polsce lub marzysz o własnym apartamencie w Turcji? Poznaj HEIM Estate – agencję, która przeprowadzi Cię przez cały proces zakupu, wynajmu lub inwestowania w nieruchomości w kraju, gwarantując indywidualne podejście i najlepszą, starannie wyselekcjonowaną ofertę rynku pierwotnego. https://heimestate.com/   A dla miłośników słońca i wakacyjnego klimatu polecamy Nieruchomości TURCJA – ekspertów w zakupie domów i apartamentów nad Morzem Śródziemnym. Zapewniają kompleksową obsługę i bezpieczeństwo transakcji, pomagając Ci spełnić marzenie o wyjątkowej nieruchomości w Turcji.   👉 Zaufaj profesjonalistom i zrealizuj swoje plany z najlepszymi! Sprawdź też Biuro Cypr Północny Nieruchomości – ekspertów w nieruchomościach na Cyprze. Dzięki ich wsparciu kupisz apartament lub willę w jednej z najpiękniejszych lokalizacji nad Morzem Śródziemnym, bezpiecznie i bez zbędnych formalności.   Cypr to nie tylko wspaniała pogoda przez cały rok, ale i atrakcyjne ceny, rosnąca wartość inwestycji i łatwość procesu zakupu dla obcokrajowców.   Skontaktuj się z CyprPółnocny.com.pl i spełnij swoje marzenie o kawałku raju pod palmami! 🌴
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...