Skocz do zawartości

Długość modularna stropu a dł. belek Porotherm


Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Witam,
Mam ogromną prośbę, czy może mi ktoś wyjaśnić jak jest w przypadku dł. modularnych stropu Porotherm, producent podaje dł. modularne belek np. 6m. Czy w takim razie jako rozpiętość modularną stropu w osiach mogę przyjąć 6m. Czy jak w przypadku np. Terivy jeszcze trzeba odsuwać je o 2/3cm ???

I drugie pytanie czy dł. modularna może być o wymiarach nietypowych jeśli np. zamawiam belki na wymiar o określonej, zmienionej długości (innej niż ta w katalogu) ponieważ w projekcie mam nietypowe wymiary w świetle ścian ? Edytowano przez Marek_B (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano
Jeżeli 6 m to 6 m. A podparcie belki to chyba więcej powinna wynosić niż 2-3 cm, bo chyba o to Ci chodziło pytając o "odsuwaniu".
Natomiast co do drugiego pytania z dłuższej belki dotniesz krótszą, podobnie jak z garami, jeżeli cały się nie zmieści docinają do odpowiedniej szerokości.
Napisano
czyli można przyjąć że długość modularna belki jest równa długości modularnej stropu tzn. "belka dotyka osi konstrukcyjnych" ale przez nie nie przechodzi ??
Gość mhtyl
Napisano
Cytat

czyli można przyjąć że długość modularna belki jest równa długości modularnej stropu tzn. "belka dotyka osi konstrukcyjnych" ale przez nie nie przechodzi ??


Pisz po naszemu icon_biggrin.gif zaglądnij w projekt i zobacz rozpiętość ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych po wymiarze sam dojdziesz ile belka ma długości (mam na myśli ta 6 m).
Piszesz,że belka dotyka osi konstrukcyjnych, czyli ma podparcie na szerokości ściany (bloczka), i ta odległość Cię interesuje.
Napisano (edytowany)
Dobra to tak dokładnie sytuacja.
Rozpiętość w świetle ścian (ścian wewnętrzna 24cm, zewnętrzna 40cm -bloczki ) w projekcie - 5,145m

Wybrałem belki o dł. 5,4 m z oparciem na ścinie wewnętrznej 12,5cm i ze zewnętrznej 13cm

Belek o tej dł nie ma w katalogu.
I teraz pytanie czy dł w osiach, długość modularna stropu Porotherm może być taka jak belek.
Czyli czy rozpiętość modularną stropu mogę podać że została przyjęta jako dł. belki stropowej.


Wymiarów nie idzie zmieni tzn.brak zgody z "wyższej" :/ Edytowano przez Marek_B (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano
Cytat

Dobra to tak dokładnie sytuacja.
Rozpiętość w świetle ścian (ścian wewnętrzna 24cm, zewnętrzna 40cm -bloczki ) w projekcie - 5,145m

Wybrałem belki o dł. 5,4 m z oparciem na ścinie wewnętrznej 12,5cm i ze zewnętrznej 13cm

Belek o tej dł nie ma w katalogu.
I teraz pytanie czy dł w osiach, długość modularna stropu Porotherm może być taka jak belek.
Czyli czy rozpiętość modularną stropu mogę podać że została przyjęta jako dł. belki stropowej.


Wymiarów nie idzie zmieni tzn.brak zgody z "wyższej" :/


jeżeli dobrze Cię zrozumiałem to belka musi być 6m a minimalne podparcie to wg katalogu czy projektu odczytasz. Co do pustaków to nie muszą pokrywać się z długością belek(ostatni pustak powinien zachodzić na mur i powinien być zaślepiony,zakapslowany bo to aby zaprawa z wieńca nie wpływała do środka),bo przecież musi tam się jeszcze zmieścić wieniec stropowy.

Cytat

Wymiarów nie idzie zmieni tzn.brak zgody z "wyższej" :/


Do zmiany wymiarów nikt Cie nie będzie namawiał bo to nawet nie dopuszczalne, jedynie odpowiedni człek może to zrobić.
Co do długości tego stropu to też sam sobie wyliczysz ile pustaków przypada na metr bieżący i tedy mnożąc wyjdzie Ci długość i ilość pustaków stropowych.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Belki mają tyle mb ile sobie kupisz icon_smile.gif Dostępne są "rozmiary" co 25 cm i od tego trzeba odjąć oparcie po obu stronach - zazwyczaj po 10-15 cm. Jeśli więc masz pomieszczenie o długości 6m, to kupujesz belki o długości 625 mm i masz idealnie po 12,5 cm z obu stron jako punkty oparcia. Nie powinno się natomiast docinać tych belek, bo tam jest zbrojenie, którego nie powinno się naruszać i powinno to być właśnie w modułach. Belka o długości 6 metrów nie wystarczy Ci na pewno do pomieszczenia o takiej samej długości - zawsze musisz sobie założyć te 20-30 cm zapasu.

P.S. to wszystko powyżej jest a propos belek stropowych w systemie Porotherm. Nie wiem jak to dokładnie wygląda przy innych systemach gęstożebrowych, bo nie mam doświadczenia. U mnie są gestożebrówki Porothermu i jestem bardzo zadowolony z efektu końcowego!! icon_smile.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
    • Czy Redakcja nie może zapytać rzecznika prasowego ministerstwa?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...