Skocz do zawartości

Zużycie gazu do ogrzewania CO i CWU


lukasz83

Recommended Posts

Gość adiqq
Cytat

tak wogóle to nie jest łatwo kogokolwiek wyrzucić z mieszkania, a jak ma dzieci !



wiem o tym - piszę to z perspektywy ponad 5-letniego wynajmowania mieszkania lokatorom icon_biggrin.gif
ale zrozumiałem, że kolega chce po prostu zmienić miejsce zamieszkania od 15.04 (a kazała się wynieść do 30.03), a nie mieszkać na koszt właścicielki icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

jaki masz okres wypowiedzenia w umowie?
chyba nie może ci ot tak dzisiaj przyjści i powiedzieć że masz się do końca marca wyprowadzić....




okres wypowiedzenia mam jeden miesiąc

Cytat

Amortyzacja, koszty przeglądów, napraw, itp. + opłaty wliczane są (traktowane są) jako koszty eksploatacyjne.
O ile w umowie nie pokazano sposobu naliczania ich - każda forma naliczania (i obliczania) jest prawnie dozwolona.

Co do podatku, w umowie najmu wyraźnie wyodrębniono czynsz i opłaty eksploatacyjne, wobec czego, tak czy siak, podatek naliczany będzie tylko od wynajmu.




penie i tak ale przy podpisywaniu umowy jak i w samy okresie najmu nie było mowy o ponoszeniu kosztów amortyzacji. Dowiedziałem się o tym jak ją sprawdziłem w gazownik ile miła rachunek to dopiero powiedziała że ona " sobie tak wylicza " a wcześniej nie było mowy więc jej " tajne " koszty nie są zgodne z umową bo niema ich tam wyszczególnionych sa tylko media - a reszty brak.
To ja wywóz śmieci kosztuje 16,90 a ona kasuje 27,50zł to tam tez jest amortyzacja kostki przed domem ?!

Cytat

wiem o tym - piszę to z perspektywy ponad 5-letniego wynajmowania mieszkania lokatorom icon_biggrin.gif
ale zrozumiałem, że kolega chce po prostu zmienić miejsce zamieszkania od 15.04 (a kazała się wynieść do 30.03), a nie mieszkać na koszt właścicielki icon_lol.gif




Nie mam zamiaru jeszcze mieszkać na jej koszt ale czas pokarze - nie może od tak sobie mnie wyrzucić. Pójdzie do sądu to trochę potrawa icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

okres wypowiedzenia mam jeden miesiąc



Zazwyczaj ten jeden miesiąc ze skutkiem na koniec miesiąca czyli jak przyjdzie 1 marca i da ci wypowiedzenie to i tak będzie dopiero 30 kwietnia, no chyba że masz 30 dni wpisane a nie miesiącami kalendarzowymi.

Link do komentarza
Cytat

Zazwyczaj ten jeden miesiąc ze skutkiem na koniec miesiąca czyli jak przyjdzie 1 marca i da ci wypowiedzenie to i tak będzie dopiero 30 kwietnia, no chyba że masz 30 dni wpisane a nie miesiącami kalendarzowymi.



właśnie jest tak napisane czy jak dostałem wypowiedzenie wczoraj to do kiedy muszę się wyprowadzić ona chce do 30 marca abym oddał mieszkanie
Link do komentarza
Cytat

właśnie jest tak napisane czy jak dostałem wypowiedzenie wczoraj to do kiedy muszę się wyprowadzić ona chce do 30 marca abym oddał mieszkanie


Jakby nie patrzeć to jeżeli masz wypowiedzenie 30 dni i dostałeś wczoraj to najbliższy termin mija dopiero 22 kwietnia więc nie widzę problemu. Pytanie na co się pani powołała, może na jakiś punkt o niepłaceniu czy coś i wówczas jest inny termin wypowiedzenia.

Zazwyczaj pisze się formułkę:
Na podstawie par...... wypowiadam umowę najmu mieszkania ze skutkiem na dzień ....
Link do komentarza
Gość adiqq
a ma potwierdzenie że dostałeś wypowiedzenie?
bo jak jej nic nie podpisałeś, to sobie może....zegar nawet nie zaczął tykać, a zmusić cię do podpisania nie może....
nie takie numery ludzie wywijają....

sie naczytałem kiedys, jak miałem problem z lokatorem - to włosy dęba stawają icon_biggrin.gif
na szczęscie u mnie był happy-end Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jakby nie patrzeć to jeżeli masz wypowiedzenie 30 dni i dostałeś wczoraj to najbliższy termin mija dopiero 22 kwietnia więc nie widzę problemu. Pytanie na co się pani powołała, może na jakiś punkt o niepłaceniu czy coś i wówczas jest inny termin wypowiedzenia.

Zazwyczaj pisze się formułkę:
Na podstawie par...... wypowiadam umowę najmu mieszkania ze skutkiem na dzień ....




niema ani słowa dlaczego pytałem się jej powiedział " nie muszę podawać powodu , wypowiedzenie jest napisane na połowie przedartej kartki "

Cytat

a ma potwierdzenie że dostałeś wypowiedzenie?
bo jak jej nic nie podpisałeś, to sobie może....zegar nawet nie zaczął tykać, a zmusić cię do podpisania nie może....
nie takie numery ludzie wywijają....

sie naczytałem kiedys, jak miałem problem z lokatorem - to włosy dęba stawają icon_biggrin.gif
na szczęscie u mnie był happy-end



nie jestem głupi nic nie podpasałem icon_biggrin.gif więc mi może ...
Link do komentarza
Cytat

niema ani słowa dlaczego pytałem się jej powiedział " nie muszę podawać powodu , wypowiedzenie jest napisane na połowie przedartej kartki "



nie jestem głupi nic nie podpasałem icon_biggrin.gif więc mi może ...



Trafiłeś na wyjątkowo "prostą" kobietę. Może być że takie do sądu nie idą, tylko dzwonią po łysych kolegów synalka icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Synalek handluje częściami do komputerów ta piz.... niech dzwoni po kolegów widziałem ich ehhh



E spoko, ty postępuj zgodnie z zapisami umowy i tyle. Teraz to wypowiedzenie powinna ci wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru icon_smile.gif Ciekawe czy zdąży przed świętami.
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

witam,

to jak może ta " Pani " brać tą kasę za amortyzacje ? jak niema wspomnianego tego w umowie ani nie wspomniała podczas podpisywania umowy , dopiero dowiedziałem się jak zrobiłem dym o wysokie rachunki za gaz



kolega napisał wyżej:

Cytat

Amortyzacja, koszty przeglądów, napraw, itp. + opłaty wliczane są (traktowane są) jako koszty eksploatacyjne.
O ile w umowie nie pokazano sposobu naliczania ich - każda forma naliczania (i obliczania) jest prawnie dozwolona.



dla mnie to trochę dyskusyjne, uważam że takie rzeczy powinna precyzować umowa, bo może prowadzić to do sporej dowolności... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

kolega napisał wyżej:



dla mnie to trochę dyskusyjne, uważam że takie rzeczy powinna precyzować umowa, bo może prowadzić to do sporej dowolności...



Ja mam w umowie napisane że jako właściciel mieszkania przeprowadzam remonty generalne i dokonuję przeglądu pieca bo wiem że zrobię to dobrze i że w ogóle to zrobię. Na najemcę nie mam co liczyć. Koszt to 150 zł rocznie więc nie płaczę z tego powodu.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego napisałem, że "prawnie dozwolone" - to w odpowiedzi o sugestie drogi sadowej w tym zakresie.



może i dozwolone ale w umowie nie ma ani słowa o tym , i uważam że jest to bezpodstawne,

A tak świątecznie była Pani i wręczyła mi kolejny rachunek miałem zapłacić dzisiaj a w umowie jest że do 16-tego każdego miesiąca .... powiedziała że jak jej nie dam dzisiaj pieniędzy to po świętach wyłączy mi media.
Rachunek z gaz 470 zł zużycie 4,11 Gj

ku.... już mi ręce opadają a niech mi tylko coś wyłączy mam w domu małe dziecko oraz trzy akwaria icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

może i dozwolone ale w umowie nie ma ani słowa o tym , i uważam że jest to bezpodstawne,

A tak świątecznie była Pani i wręczyła mi kolejny rachunek miałem zapłacić dzisiaj a w umowie jest że do 16-tego każdego miesiąca .... powiedziała że jak jej nie dam dzisiaj pieniędzy to po świętach wyłączy mi media.
Rachunek z gaz 470 zł zużycie 4,11 Gj

ku.... już mi ręce opadają a niech mi tylko coś wyłączy mam w domu małe dziecko oraz trzy akwaria icon_smile.gif




Witam dzisiaj podjechała Pani i wyłączyła mi gaz i ciepłą wodę , bez słowa ani żadnego wezwania.
Proszę o pomoc co robić - dzwoniłem na policje i jak się pojawi ponownie mam dzwonić podjedzie patol. Dodam że mam 2,5 roczne dziecko w domu

Cytat

może i dozwolone ale w umowie nie ma ani słowa o tym , i uważam że jest to bezpodstawne,

A tak świątecznie była Pani i wręczyła mi kolejny rachunek miałem zapłacić dzisiaj a w umowie jest że do 16-tego każdego miesiąca .... powiedziała że jak jej nie dam dzisiaj pieniędzy to po świętach wyłączy mi media.
Rachunek z gaz 470 zł zużycie 4,11 Gj

ku.... już mi ręce opadają a niech mi tylko coś wyłączy mam w domu małe dziecko oraz trzy akwaria icon_smile.gif




Witam dzisiaj podjechała Pani i wyłączyła mi gaz i ciepłą wodę , bez słowa ani żadnego wezwania.
Proszę o pomoc co robić - dzwoniłem na policje i jak się pojawi ponownie mam dzwonić podjedzie patol. Dodam że mam 2,5 roczne dziecko w domu
Link do komentarza
Cytat

A dziwisz się :




Piszesz jakbyś był z jej rodziny , lub w podobny sposób oszukiwał ludzi !!! żenada co ty kolego piszesz , ciekawe czy chciałbyś być tak nabijany w butelkę i nie mieć żadnych praw. Weź usiądź do stołu zjedz pisankę może te głupoty ci przejdą

Cytat

Jest dokładnie tak samo zgodne z prawem jak odmowa przyjęcia (podpisania odbioru) wypowiedzenia.




Zgodnie z art. 6a wspomnianej ustawy wynajmujący jest obowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących instalacji i urządzeń związanych z budynkiem umożliwiających najemcy korzystanie z wody, paliw gazowych i ciekłych, ciepła, energii elektrycznej, dźwigów osobowych oraz innych instalacji i urządzeń stanowiących wyposażenie lokalu i budynku określone odrębnymi przepisami.

i to kolego dla Ciebie A ja nie zalegam !!!

Prawa wynajmującego

Podstawowym uprawnieniem wynajmującego, na wypadek zalegania z czynszem, jest wypowiedzenie umowy najmu. Wynajmujący może wypowiedzieć umowę, gdy najemca jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności.
Link do komentarza
Straszne to i cięzkie do wyegzekwowania, i zarówno ze strony najemcy jak i najmującego, dlatego prościej jest zarządać kaucji z 2000 tys i miec to w d zawsze można kogoś wyrzucić i z kaucji rachunki porególować poza ty trezba to dobrze opisać w umowie i dać zarobić prawnikowi z 200 stówy za zerknięcie na umowe to dobra inwestycja Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Straszne to i cięzkie do wyegzekwowania, i zarówno ze strony najemcy jak i najmującego, dlatego prościej jest zarządać kaucji z 2000 tys i miec to w d zawsze można kogoś wyrzucić i z kaucji rachunki porególować poza ty trezba to dobrze opisać w umowie i dać zarobić prawnikowi z 200 stówy za zerknięcie na umowe to dobra inwestycja




Był dzisiaj synalek powiedział że mamy opuścić mieszkanie do jutra do 12:00 bo one chce robić sobie biuro i nie może czekać. Powiedział że próbowano nam wręczyć wypowiedzenie i jest one skuteczne bo ma świadków. Bo jak powiedział zalegamy z opłatami ( jaki pisałem nie zapłaciłem z całej kwoty 274 zł za gaz ) i wypowiada nam umowę bez okresu wypowiedzenia.

Powiedział że jak opuścimy mieszkanie dostaniemy rachunki z gazowni do wglądu ale dopiero jak je opuścimy. I mamy tydzień prędzej powiadomić ich że się wyprowadzamy chcą być na miejscu ??
Link do komentarza
Cytat

Powiedział że próbowano nam wręczyć wypowiedzenie i jest one skuteczne bo ma świadków. Bo jak powiedział zalegamy z opłatami ( jaki pisałem nie zapłaciłem z całej kwoty 274 zł za gaz ) i wypowiada nam umowę bez okresu wypowiedzenia.



Prawda - pierwsze pogrubione.
Drugie pogrubione - prawda, o ile jest taki zapis w umowie.

Nie zapłaciłeś - takie są skutki.


Ps. Sprawdź umowę najmu, bo może być zapis o wielokrotności czynszu za nieopuszczenie lokalu w terminie wypowiedzenia.
Link do komentarza
Cytat

Prawda - pierwsze pogrubione.
Drugie pogrubione - prawda, o ile jest taki zapis w umowie.

Nie zapłaciłeś - takie są skutki.


Ps. Sprawdź umowę najmu, bo może być zapis o wielokrotności czynszu za nieopuszczenie lokalu w terminie wypowiedzenia.



Czyli ma prawo wyłączyć mi media bez ponoszenie jakich kolwiego konsekwencji ?! mam małe dziecko a nie dostałem nic na piśmie ze tak zrobi !

W umowie jest zapis że jak nie zapłacę opłat w w/w terminie zostaną naliczone ustawowe odsetki. Nie zapłaciłem całej kwoty za gaz ( resztę opłaciłem ) bo nie dostałem do wglądu faktura za gaz a mam takie prawo aby je zobaczyć.

Czy nie mam żadnych praw mam płacić i nie dyskutować ?! Edytowano przez lukasz83 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

okres wypowiedzenia mam jeden miesiąc



jeśli jest faktycznie jak napisałeś, to powinno być ok - ale nie wiadomo czy nie ma jakichś dodatkowych zapisów...
zeskanuj umowe, zamaż wrażliwe dane i wrzuć tutaj - będziemy mogli podyskutować...
Link do komentarza
Cytat

Czyli ma prawo wyłączyć mi media bez ponoszenie jakich kolwiego konsekwencji ?! mam małe dziecko a nie dostałem nic na piśmie ze tak zrobi !

W umowie jest zapis że jak nie zapłacę opłat w w/w terminie zostaną naliczone ustawowe odsetki. Nie zapłaciłem całej kwoty za gaz ( resztę opłaciłem ) bo nie dostałem do wglądu faktura za gaz a mam takie prawo aby je zobaczyć.

Czy nie mam żadnych praw mam płacić i nie dyskutować ?!


A co dziecko małe w szczególności ma tu na cokolwiek wpływ? icon_eek.gif
Link do komentarza
Co prawda sytuację mam zgoła inną i to ja jestem właścicielem a osoba która dzieli ze mną dom póki co nawet nie jest juz ani współwłaścicielem ani podnajemcą i jeżeli nie zapłaci to poniewaz nie jest podnajemcą to wyłączę liczniki a jeżeli jest to podnajem to wprowadzę licznik pree paid i zapłacę 5 zł ot i po kłopocie icon_wink.gif Reasumując jeżeli się nie posiada własnego lokum to jest się zdanym na łaskę innych i tyle i nie ma co się bzdyczyć trzeba było najpierw zatroszczyć się o lokum a potem rządzić i oceniać i tyle ... jeżeli zużywasz media i nie płacisz to kradniesz najpierw zapłać a potem zawalcz o własne prawa media nie tanieją a wiem z doświadczenia że jak się za nie osobiście nie płaci to wydaje się ze nic nie kosztują a tak niestety nie jest Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A co dziecko małe w szczególności ma tu na cokolwiek wpływ? icon_eek.gif




a niema ? są praw których się nie łamie

Cytat

skąd wiesz, skoro :




Sam sobie j.... w kolano icon_evil.gif




owszem wypowiedzenie swoją drogą ... ale nie dostałem na piśmie że wyłączy media a niema takiego prawa jak już to dopiero po trzech nie rozliczonych okresach płatności



Jakie terminy

Jeżeli najem lokalu jest na czas nieoznaczony, umowa najmu może być wypowiedziana:

- gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego (art. 688 k.c.);

- gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych albo krótszych niż miesiąc – obowiązują terminy ustawowe wypowiedzenia umowy najmu;

- gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc – najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego;

- gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego;

- gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód;

- gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Strony mogą w umowie najmu określić dłuższy od wskazanego powyżej w art. 688 k.c. termin wypowiedzenia najmu lokalu zawartego na czas nieoznaczony, ale nie może on być krótszy niż trzymiesięczny. Termin trzymiesięczny został wprowadzony w celu zapewnienia najemcy pewności wynajmu lokalu.

Link do komentarza
Cytat

a niema ? są praw których się nie łamie




owszem wypowiedzenie swoją drogą ... ale nie dostałem na piśmie że wyłączy media a niema takiego prawa jak już to dopiero po trzech nie rozliczonych okresach płatności



Jakie terminy

Jeżeli najem lokalu jest na czas nieoznaczony, umowa najmu może być wypowiedziana:

- gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego (art. 688 k.c.);

- gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych albo krótszych niż miesiąc – obowiązują terminy ustawowe wypowiedzenia umowy najmu;

- gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc – najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego;

- gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego;

- gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód;

- gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Strony mogą w umowie najmu określić dłuższy od wskazanego powyżej w art. 688 k.c. termin wypowiedzenia najmu lokalu zawartego na czas nieoznaczony, ale nie może on być krótszy niż trzymiesięczny. Termin trzymiesięczny został wprowadzony w celu zapewnienia najemcy pewności wynajmu lokalu.



Poprosze o bliższa wskazówkę tzn chociaż dziennik ustaw i nazwę aktu prawnego, bo ja znam podstawę że jeżeli ktoś nie dba o dziecko ( w szczególności nie zabezpieczając podstawowego dobra jakim jest dach na d głową ) to może mu być ono odebrane i tyle


i zacytuj umowe a nie blekot z KC

Poza tym w Twoim cytacie nie ma wzmianek o dziecku więc ponawiam pytanie co ono ma biedne wspólnego w tym wszystkim poza tym ze rodzić żałuje ok 270 zł za gaz bo nie rozumiem
Link do komentarza
Cytat

?




umowę cytowałem wyżej poczytaj ,
ten bełkot jest po to aby chronić ludzi a nie go naginać. Nikt tu nie żałuje 270zł - ale nie będzie mnie nabijał w butelkę.Proponuję poczytać od początku , będziesz wiedział w czym tkwi problem.



Cytat

Poprosze o bliższa wskazówkę tzn chociaż dziennik ustaw i nazwę aktu prawnego, bo ja znam podstawę że jeżeli ktoś nie dba o dziecko ( w szczególności nie zabezpieczając podstawowego dobra jakim jest dach na d głową ) to może mu być ono odebrane i tyle


i zacytuj umowe a nie blekot z KC

Poza tym w Twoim cytacie nie ma wzmianek o dziecku więc ponawiam pytanie co ono ma biedne wspólnego w tym wszystkim poza tym ze rodzić żałuje ok 270 zł za
gaz bo nie rozumiem




bełkot cd nie została żadna z tych przesłane naruszona



Jakie zdarzenia

Powodem wypowiedzenia umowy zawartej na czas oznaczony mogą być następujące zdarzenia:

- użytkowanie lokalu w sposób sprzeczny z umową i jego przeznaczeniem,

- wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku,

- podnajem lokalu lub też oddanie go osobie trzeciej do bezpłatnego używania bez zgody wynajmującego,

- niewpłacenie lub nieuzupełnienie kaucji.



twój post "bo ja znam podstawę że jeżeli ktoś nie dba o dziecko ( w szczególności nie zabezpieczając podstawowego dobra jakim jest dach na d głową ) to może mu być ono odebrane i tyle "

wiesz co piszesz ?????
Link do komentarza
Cytat

pewnie jest ale na końcu to ja strzelę GOOOLA.Sprawa penie skończy się w sądzie ale co tam będzie kilka kwestii do wyjaśnienia. A to jeszcze urząd skarbowy .....


wiesz to przykre ale jak sie mieszka na podnajmie to juz tak jest i podnajemcy z tego korzystają że jest się sory bezdomnym choć ja ich rozumiem bo i najmujący tez sie zachowują karygodnie tak czy siak serdecznie życzę ci abyś był panem w swoim domku i to szybko .... icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...