Skocz do zawartości

JAKA ŚCIANA DZIAŁOWA


Recommended Posts

witam,
chcę wydzielić łazienkę z pokoju, z czego najlepiej zrobić ściany działowe?
Myślę o bloczkach z bet. komórkowego gr 10cm,
na dole jest strop Kleina,
łazienka ma być w narożniku pokoju, tak, że krótsza ściana 156cm miałaby być wzdłuż belek, dłuższa 290cm w poprzek belek stropu
poza tym, w ścianie gr 28cm chcę wybić otwór na drzwi 80X205 cm, ale obok już są istniejące drzwi, tak, że między otworami w konstrukcji ściany zostałoby 25 cm cegły, nadproże miałoby być usytuowane poniżej tego (prawdopodobnie Kleina) istniejącego, wysokość pomieszczenia 3m, z czego najlepiej wykonać to nadproże i jak głęboko go oprzeć?
Nie wiem jaki jest strop powyżej, myślę, że drewniany, ale nie mam pewności, kierunku rozpiętości też nie umiem ustalić, ale w ścianie zewnętrznej na wys. stropu są otwory
Link do komentarza
Cytat

...a jeżeli chodzi o akustykę i koszta?


Ściana działowa w zabudowie lekkiej jest jedną z najtańszych przegród budowlanych.
Jak uwzględnisz jeszcze że właściwie nie potrzeba dla takiej ściany wykonywać żadnych obliczeń i łatwo w niej poprowadzić wszelkie instalacje... same plusy.
W stosunku do BK też znacznie lepiej izoluje dźwiękowo.
Link do komentarza
Samemu? Nie wiem czy potrafisz stawiać konstrukcje pod płyty gipskartonu. Nie ma w tym żadnej filozofii, ale doświadczenie jest niezbędne.
Trzeba znać dokładny rozstaw i miejsce wszelkiewgo wyposażenia łazienki. Bo w ścianę w tych miejscach, gdzie mają być mocowania należy dać wzmocnienia. Trzeba znać rozmieszczenie baterii do wody, szafek, lustra, oświetlenia, geberit, wannna... WSZYSTKO!
Bez narysowania dobrego rysunku, czarno to widzę. Chyba, że się to robi stale, to się pamieta o szczegółach.
Nie jest to proste, widziałem kilkadziesiąt razy jak robili, byłem też pomocnikiem kilka razy, ale bałbym się sam to robić. Bo problem w tym, ze poprawki po założeniu plyt są bardzo trudne.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...