Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano
Dzień dobry,
jesteśmy z chłopakiem na etapie szukania działki pod stajnię pensjonatową. Mamy jedną konkretną na oku, która nam pasuje i jesteśmy w trakcie rozmów z właścicielem na temat ceny. Bierzemy kredyt dla młodych rolników [moje wykształcenie weterynaryjne podchodzi pod rolnicze icon_smile.gif] więc musimy w jego ramach" upakować" wszystkie koszty.

Na terenie działki/ gospodarstwa, o którym mowa jest już domek= ruderka drewniana, która nadaje się raczej tylko do rozbiórki [załącznik]. To jest malutki domek 5x10m, ale ze względu na naszą obecną sytuację i to, że obecnie meiszkamy w mneijszym mieszkaniu w bloku, to taki domek w zupełności by nam wystarczył. Jest tam doprowadzony prąd i woda, jest duży piec kaflowy, który chciałabym zostawić.
Moje pytanie jest takie, czy przy użyciu starych fundamentów [może ktoś napisze z własnego doświadczenia, czy zostawianie tak starych fundamentów, żeby obniżyć koszty budowy jest rozsądne?] możnaby na tym miejscu wybudować nowy domek 5x10 z poddaszem użytkowym mieszcząc się w 100 tys tak, żeby była jako taka łazienka, ściany, podłogi, [meble wzięlibyśmy na razie stare i agd też].
Budowa stajni dużo nas wyniesie więc musimy bardzo liczyć koszty, nie mamy wielkich wymagań meiszkaniowych.
pozdrawiam serdecznie
Kasia Kliczkowska

DSC01446.jpg

Napisano
Stare budynki zazwyczaj nie mają izolacji poziomej na fundamencie. Jeżeli nie widać żadnych pęknięć na ścianach to fundament moze być zdrowy, a czasami lepszy niż niektóre obecne. Żeby to ocenić należałoby częściowo odkopać fundament i mu się przyjrzeć - to powinna zrobić osoba z doświadczeniem budowlanym. I radziłbym to zrobić przed zakupem tej rudery.
Napisano
Cytat

Stare budynki zazwyczaj nie mają izolacji poziomej na fundamencie. Jeżeli nie widać żadnych pęknięć na ścianach to fundament moze być zdrowy, a czasami lepszy niż niektóre obecne. Żeby to ocenić należałoby częściowo odkopać fundament i mu się przyjrzeć - to powinna zrobić osoba z doświadczeniem budowlanym. I radziłbym to zrobić przed zakupem tej rudery.


dziękuję za odpowiedź.
Napisano
Pytanie czy tam wogóle są fundamenty. Bo coś, co jest 40-50cm w ziemi niekoniecznie można nazwać fundamentem. Zwłaszcza, jeśli chcecie pociągnąć chatkę w górę. Tam jest lekka słoma na ścianach /być może samo ocieplenie/ ale nie sądzę, bo okna są zlicowane ze ścianą. To inaczej niż w przypadku domu całkowicie murowanego. Fundamenty, jeśli są, mogą nie wytrzymać takiego ciężaru. To musi obejrzeć dobry fachowiec.

Ja bym radziła zrobić wszystko od podstaw.
Napisano
Cytat

Tak na marginesie - czy w tej chatce jest piec chlebowy ? Bo mi się taki marzy bardzo icon_smile.gif


jest duży piec kaflowy, ale wstyd się przyznać, nie wiem, czy jakaś część chlebowa jest. Tak bardzo skupiliśmy się na części gospodarczej, że dom został zakwalifikowany "do rozbiórki" i pominięty icon_redface.gif

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...