Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ochrona instalacji elektrycznej - doświadczenia użytkowników (Wojciech)

Recommended Posts

Gość Arek
Zamiast kupowa dodatkowo listy ochronne polecam zastosowa ogranicznik przepię typu B+C i dodatkowo typu D a nie tylko C (zajmują w rozdzielni tyle samo miejsca a zapewniają większy stopień ochrony. Ograniczniki typu A (najczęściej montowane na słupie - tzw. iskierniki chronią przed przepięciem powstałym w skutek uderzenia pioruna w linie el-en Ograniczniki typu B chronią przed przepięciami powstałych od pioruna który uderzył obok linii el-en Ograniczniki typu C chrnonią przed przepięciami łączeniowymi Ograniczniki typu D chronią przed przepięciami powstałymi przy włączaniu urządzeń elektroenergetycznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Elektryk
A gdzie ochrona A i B ??? Jak jest tylko C to nie ma sensu stosować ochronników po prostu nic to nie da !!!.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość HandBurtHelpLaiter
Wszyscy mają własne zdanie. Pokończone szkoły, uczelnie. Dyplomy, uprawnienia, świadectwa kwalifikacyjne etc. Obiekt wykonany zgodnie z obowiązujacymi przepisami, w literki przedwówców wyposażony (A, B, C), pomierzony, odebrany. Nowy! Zsiedlony. Energetyka wystawiła na stronie internetowej ostrzeżenie o planowanych przełączeniach. Odłączyliśmy wszystko co zbędne. Został telewizor, telefon, komputer, wszak pracować trzeba.
Bilans strat: zasilacz telewizora 420 PLN, komputer z oprogramowaniem po wyliczeniu amortyzacji 2000 PLN, telefon około 40 PLN. UPS lokalny i router przeżył. Zarówki nie ucierpiały z wyjątkiem jednej co się rozerwała.
Konkluzja nie ma panaceum na wszystkie okoliczności.
P. S.
Po krawędzi biurka przed katastrofą przebiegła szara mysz. Widziały ją 2 osby. Gdyby była biała nie byłoby tego wpisu. Wszyscy deklarowali, że nie są po spożyciu... Laptopy pracujące na bateriach nie ucierpiały. Informatyk poodpinał wszystko i oświadczył że pracujemy na zapasowej farmie serwerów w oddalonej lokalizacji. Sekretarka zwolniła się wcześniej i wyszła kołysząc biustem. Następnego dnia indagowana oświdczyła, że uszkodzeniu ulegla metalowa kalmra spinająca stanik. Mimo pobierania nauk nie będę zaskoczony widząc krasnoludka balansującego na kablu z plecakiem wypełnionym swobodnymi elektronami, czego czytelnikom także życzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość IXI
Kwoty podane w artykule są już nieaktualne. Czteropolowy ogranicznik typu C to koszt ok. 110 zł. Jednopolowy - 30 zł. Tym BC dostać można od 55 zł. za jedno pole.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by montować więcej przepięciówek. Jest to wręcz zalecane w wielu przypadkach, np. gdy od rozdzielni do urządzenia końcowego linia zasilania ma więcej niż 10 metrów, co licząc wszelkie załamania w prowadzeniu przewodów w domu, wcale nie jest trudne do spełnienia.
Innym dobrym sposobem na przepięcia i wyładowania piorunowe to dobrze wykonany uziom - najlepiej fundamentowy. W zasadzie, bez dobrego uziomu to wszelkie przepięciówki nie będą działały właściwie. Uziom jest wazniejszy od odgromu. Piorunochronu nie trzeba wykonywać - uziemienie warto robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Myślę o wykorzystaniu połaci dachu pokrytego blachodachówką z aluminium jako elementu instalacji odgromowej. To będzie chyba dobra metoda, bo blacha ma grubość 0,6 mm. Wkrótce zamierzam wykonać uziomy, ale najpierw dokładnie sprawdzę, jaki rodzaj uziomu najlepiej nadaje się dla naszego domu i gruntu. Jeszcze z nikim się nie konsultowałem w tej sprawie i nie znam cen. Pocieszam się, że na razie od bezpośredniego uderzenia pioruna strzegą nas wysokie drzewa i las.


Czyli Szanowny Autor zabrał się do wszystkiego od doopy strony, tak jak to leci jeśli dyletant podejmuje decyzje "bez konsultacji z nikim". I nieistotne, że nie wie czy instalacja odgromowa jest niezbędna, ale budując dom nie wiedział, że niezbędne jest wykonanie uziomu fundamentowego? Gdzie wtedy był inwestor? Gdzie był kierownik budowy? Gdzie był niby-elektryk, który jakoby był fachowcem?
Potrzebę wykonania instalacji odgromowej można samemu obliczyć korzystając z programu (darmowego i ogólnie dostępnego) GromEkspert http://www.spinpol.com.pl/index.php?artyku...dnik/gromexpert
A w sytuacji istniejącej tymi wszystkimi listwami ochronnymi można sobie... zabezpieczyć dobre samopoczucie, ale tylko do następnej burzy.
I niech się Autor nie dziwi, że ochronniki "przepuściły" napięcie. One tylko ograniczają amplitudę impulsu, poza tym muszą być prawidłowo uszeregowane, z zachowaniem odległości pomiędzy stopniami i nawet właściwego ukształtowania przewodów odprowadzających! Natomiast sprzętu domowego nie zabezpieczą nigdy, wyrzućcie to z głowy!
Poza tym, do czego mają odprowadzić impulsowy ładunek, skoro nie ma uziemienia, do kieszeni gospodarza chyba...
Wszystko opada przy takich poradach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×