Skocz do zawartości

Powierzchnia pomieszczenia, a powierzchnia ogrzewania podłogowego


Recommended Posts

Zmierzam do połączenia w salonie terakoty z panelami podłogowymi na środku salonu. Ponieważ zrezygnowałem z kaloryferów na korzyść ogrzewania podłogowego mam pewne wątpliwości. Stosunek "ciepłej podłogi" do nieogrzewanej wynosi 75/25, dokładnie na 30 m2 powierzchni salonu 22,4m2 to terakota z ogrzewaniem podłogowym. Czy przy takim stosunku i ułożeniu ogrzewania podłogowego w odstępach co 12 cm pod terakotą zdołam skutecznie ogrzać salon? Jak obliczyć moc takiej instalacji?
Dodam, że z powodów finansowych nie zamierzam kupować specjalnie produkowanych do podłogówki paneli. Podłogówka tylko i wyłącznie pod terakotą.
Link do komentarza
Cytat

Dodam, że z powodów finansowych nie zamierzam kupować specjalnie produkowanych do podłogówki paneli. Podłogówka tylko i wyłącznie pod terakotą.


Rozmawiałem z kilkoma handlowcami o panelach na podłogówkę i twierdzą,że do podłogówki nadaje się każdy panel powyżej 7 albo 8 mm grubości ale też widziałem przeznaczone do podłogówki panele ze znaczkiem ,że można kłaść na podłogówkę.Ile w tym prawdy trudno mi powiedzieć, musiałbyś popytać w hurtowniach z panelami, ciekawe czy to samo Ci powiedzą co mi icon_biggrin.gif Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Moja małżonka to straszny zmarźlak. Jak będzie zgrzytać zębami to przeprowadzamy się do Ciebie Daga. icon_smile.gif

Mhtyl - ależ poprawiłeś mi samopoczucie tą informacją. Oczywiście proszę o weryfikację, jeżeli masz takie możliwości.
Muszę też się przyznać, że po cichu rozważałem pod panelami puścić podłogówkę, ale w dużych odstępach, np. co 25 cm, aby delikatnie podgrzewać tę część, jednak bałem się przyznać do tego pomysłu, aby nie zostać zaraz wyśmianym.
Link do komentarza
Cytat

Moja małżonka to straszny zmarźlak. Jak będzie zgrzytać zębami to przeprowadzamy się do Ciebie Daga. icon_smile.gif



no kurcze .... to ja może jeszcze przemyślę? icon_rolleyes.gif icon_lol.gif

nie no , serio .... podłogówki tak dają, że czasem jak jest taka pogoda jak teraz wyłączam grzejniki w stołowym a zostawiam tylko podłogówki w kuchni i holu - bo tak ciepło w domu ... icon_rolleyes.gif
myślę, że nie będzie problemu ....
ale może niech się wypowie jeszcze ktoś żeby nie było tylko na mnie ... icon_biggrin.gif icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Mhtyl - ależ poprawiłeś mi samopoczucie tą informacją. Oczywiście proszę o weryfikację, jeżeli masz takie możliwości.
Muszę też się przyznać, że po cichu rozważałem pod panelami puścić podłogówkę, ale w dużych odstępach, np. co 25 cm, aby delikatnie podgrzewać tę część, jednak bałem się przyznać do tego pomysłu, aby nie zostać zaraz wyśmianym.


Tak dokładnie to teraz nie pamiętam bo ten temat przede mną (na wiosnę) to co zapamiętałem to to,że trzeba dobrze wygrzać posadzkę tak aby nie było za dużo wilgoci,pod panele powinno położyć folię (tylko nie pamiętam jaką ale chyba chodziło o zwykłą budowlaną) i zamiast podkładu wygłuszającego z pianki są specjalne podkłady z dziurkami, z otworami do ogrzewania podłogowego po to aby ciepło się łatwiej przedostawało.No ale jak już mówiłem musisz zrobić wycieczkę po sklepach czy hurtowniach z panelami i się powypytywać o to i o tamto icon_biggrin.gif
Link do komentarza
ja mam podłogówkę po całości, wszędzie co 10cm - dawałem tak ze względu na niską temperaturę zasilania (pompa ciepła) - grzeje bez zarzutu.
Jak dasz rzadziej, to też ogrzejesz, tylko pewnie będziesz musiał puścić trochę wyższą temperaturę.
Dużo zależy też od strat budynku, czyli zapotrzebowania na ciepło....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...