Skocz do zawartości

Jaki powienien być dom...


Recommended Posts

Mam wybudowany dom według projektu indywidualnego. Chciałbym podzielić się z wami kilkoma uwagami na temat tego jak powinien być mój drugi dom.

Piszę o tym, bo zamierzam go wybudować i ciekaw jestem waszych opinii, co chcielibyście zmienić, a co zostawić ze swojego domu jeśli moglibyście budować drugi?

Obecnie chcę wybudować mały dom, bo dzieci nas tylko odwiedzają i więcej jak 150 m2 mi ni potrzebne. Drugi dom powinien być cieplejszy sauną, ogrodem zimowym i koniecznie w cichy miejscu.

To tyle marzenia...

Wspomnę tylko, czego chcę uniknąć w drugim domu? Mam obecnie za małą kotłownię, ocieplone poddasze a moim zdaniem poddasze powinno być użytkowe, ale nieocieplone. Nie mam też wymarzonej oranżerii, zbyt skomplikowany dach oraz brak pomieszczenia gospodarczego.

Pozdrawiam

Michał
Link do komentarza
Zacząłem właśnie budować dom na stare lata - zamieszkam w nim tylko z żoną. Dom budujemy poza miastem (ok. 20 km od centrum Wrocławia) nie dlatego, że jesteśmy miłośnikami wsi, ale ze względu na cenę działki - za różnicę w cenie w mieście i poza miastem można spokojnie postawić dom. Nasz dom będzie domem parterowym, o pow. ok. 100 m2, dla 2 osób powinno wystarczyć. W domu będą dwie sypialnie, pokój do pracy, salon, kuchnia, łazienka, w.c., pomieszczenie gospodarcze. Moje priorytety to ponadstandardowe ocieplenie podłogi na gruncie, ścian i stropu, okna z zestawem 3-szybowym, wentylacja z odzyskiem ciepła, ogrzewanie podłogowe z solankową pompą ciepła z kolektorami gruntowymi, przydomowa oczyszczalnia ścieków. Budowa domu (ściany, okna, dach) to koszt poniżej 100 tys. złotych, natomiast instalacje to następne 50 tys. złotych. Zdecydowałem się na drogi system grzewczy (3xdroższy niż np. byle jaki kocioł dwufunkcyjny na gaz PB) ze względu na późniejsze koszty eksploatacyjne. Szacuję, że koszt zwrotu może wynieść nawet do 10 lat (zależy od wzrostu cen gazu płynnego, może być tylko 5 lat), ale najważniejsze są dla mnie późniejsze koszty eksploatacji, póki jest praca i zdrowie oraz siły jakoś się zarobi, ale co jeśli człowiek straci pracę, przejdzie na nędzną emeryturę? Na dzieci trudno liczyć, one też muszą się dorabiać i zapewnić byt swojej nowej rodzinie, na pewno będzie miło je gościć na wsi.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Gość Wentylek
Robię teraz wentylację w domu ogrzeanym elektrycznie, zupełny parter by na emeryturze nie fikać po schodach . 40 cm styropianu w podłodze, 40 cm wełny w ścianie i cegła licówka na zewnątrz, 50 cm wełny w dachu. Srodkowa wysunięta część to salon z aneksem kuchennym a po obu stronach dwa trzypokojowe mieszkania z łazienkami. Gdy są sami gospodarze grzane jest tylko jedno mieszkanie.
Link do komentarza
Gość Wentylek
Przecież nikt nie pisze, że nie można lepszych okien niż przewiduje norma. Dach 0.08W/m2xC ściana 0.1 W/m2xC podłoga 0.1W/m2xC okna i drzwi 1.1W/m2xC tyle podają aktualne unijne dyrektywy.
Link do komentarza
Jeśli budować dom to z garażem (oczywiście jeśli tylko posiadamy auto). Tylko garaż nie taki na 3,5 do 4 m. szerokości ale przynajmniej na 6m . Znajomy wybudował dom z takim niewielkim garażem i teraz to ma problem z wysiadaniem nawet z auta. A to właśnie garaż pełni najczęsciej rolę takiego małego pomieszczenia gospodarzczego nie tylko na rowery , kosiarkę czy opony zimowe ale nawet na farby i lakiery z pedzlami które przecież nie ma gdzie trzymać w domu itp. ...
Link do komentarza
Cytat

Jeśli budować dom to z garażem (oczywiście jeśli tylko posiadamy auto). Tylko garaż nie taki na 3,5 do 4 m. szerokości ale przynajmniej na 6m . Znajomy wybudował dom z takim niewielkim garażem i teraz to ma problem z wysiadaniem nawet z auta. A to właśnie garaż pełni najczęsciej rolę takiego małego pomieszczenia gospodarzczego nie tylko na rowery , kosiarkę czy opony zimowe ale nawet na farby i lakiery z pedzlami które przecież nie ma gdzie trzymać w domu itp. ...



Od tego jest pomieszczenie ZA garażem.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Wspomnę tylko, czego chcę uniknąć w drugim domu? Mam obecnie za małą kotłownię, ocieplone poddasze a moim zdaniem poddasze powinno być użytkowe, ale nieocieplone.


Dlaczego poddasze ma być nieocieplone? Przez dach ucieka masa energii, a nawet proste docieplenie sporo zmienia. Sadze, ze to ci sie szybko zwroci, a w audycie enrgetycznym (beda wymagane przy budowach i sprzedazy), bedziesz mial nieciekawa pozycje, ktora mocno obnizy wartosc domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...