Skocz do zawartości

Podłączenie kaloryferów


miloszgno

Recommended Posts

Witam!

Mieszkam w domu jednorodzinnym na pierwszym piętrze. Na parterze jest piec gazowy, który ogrzewa grzejniki na parterze i pierwszym piętrze.
Chciałbym odłączyć się od parteru i założyć sobie piec gazowy na pierwszym piętrze.
Takie mam pytanie: powiedzmy ze mam 5 pomieszczeń, w każdym jest grzejnik. Jak je podłączyć do pieca, żeby wszystkie się równomiernie nagrzewały?
Czy jest jakaś reguła?

Czy po prostu wystarczy iść od jednego do drugiego, aż do ostatniego? Czy jakoś układ się zamyka, czy nim sie wraca na poszczególne kaloryfery?

Rozrysowane grzejniki oraz pomieszczenia przedstawiam na załączniku.
Prose o podanie czy takie rozwiazanie jest dobre? Czy inaczej byście rozstawili grzejniki?
Piec gazowy znajduje sie w lazience (z komora zamknieta).

Prosilbym o podanie czy droga podłączenia grzejników jest obojętna czy jest jakaś dane reguła?

dziękuje za pomoc
pozdrawiam
M

zalacznik

DSC01446.jpg

Link do komentarza
w dowolnym pomieszczeniu (jednak najbardziej korzystne jest umiejscowienie centralne) montujesz szafkę pod lub natynkową z rozdzielaczem (zasilający + powrotny) z ilością obwodów równą ilości grzejników, do tej szafki doprowadzasz od kotła dwie rury (zasilającą i powrotną - jeśli z miedzi to 22 mm, jeśli z polipropylenu to sugeruję 32 mm, od rozdzielacza do każdego grzejnika prowadzisz po dwie rury 16 mm, regulacja odbywa się poprzez ustawienie nastawy wstępnej na zaworze termoststycznym na każdym grzejniku, jeśli z jakichś powodów nie masz takich zaworów to można wyregulować grzejniki na zaworach powrotnych, jeśli nie masz takich zaworów to pozostaje kryzowanie grzejników
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją, która może być wykonana na dowolny wymiar. Więcej informacji na naszej stronie internetowej:  https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/podbitka/podbitka-z-blachy-trapezowej-tp-7p-z-perforacja/  
    • Przede wszystkim obróbka blacharska jest ewidentnie źle zrobiona, Chodzi o ten pas blachy nad rynną. On powinien kierować wodę do rynny, a chociażby na drugim zdjęciu widać, że woda spływa po nim na bok i dalej po ścianie . Bardzo możliwe, że akurat na tamtym rogu najlepszym wyjściem byłoby dodanie narożnika do rynny i przynajmniej jej kawałka na tej ścianie.  Na pozostałych zdjęciach widać zaś nawet zacieki na ścianie, na której jest rynna. Czyli ewidentnie pas nadrynnowy i rynna nie spełniają swojej roli. Ale patrząc na zdjęcia 3 i 4 nie ma się co temu dziwić. Czy tam krawędź obróbki rzeczywiście jest powyżej poziomu tarasu? Powinna być wpuszczona niżej, tak aby woda spływała po powierzchni tarasu, następnie na obróbkę i z niej do rynny.  Przecież tu nie ma żadnej skomplikowanej techniki. Warto wziąć  parę wiader wody i po prostu wylać je na taras przy krawędzi w tych krytycznych miejscach. Wtedy będzie bardzo dobrze widać którędy spływa woda i gdzie trafia w inne miejsca niż powinna. Dobrym przykładem jest ten kawałek obróbki ze zdjęcia 2. Przecież przy takim jej ukształtowaniu i braku rynny poniżej woda po prostu musi spłynąć z tej blachy na elewację. 
    • W przypadku drewna odległość pomiędzy punktami mocowania może być duża. To akurat istotna zaleta tego materiału. Podbitka z PVC jest natomiast dość wiotka i nie można przekraczać zalecanych odległości. W sytuacji, gdy ma to być podbitka pod całą wiatą prawdopodobnie trzeba będzie najpierw zrobić ruszt nośny z desek (w odstępach np. 0,5 m) i dopiero do niego mocować panele PVC. 
    • Muszę to sprawdzić . Aktualnie nie ma mnie w domu. Generalnie blacha była dodana tydzień temu. Oryginalnie dywan jest zakończony jak wskazane na strzałkach . Obawiam się że bez skucia i dostania się do pasa nadrynnowego się nie obejdzie . W pomieszczeniu użytkowym sucho . hydroizolacja i dywan ma już ponad 3 lata.    Co najlepiej zrobić czy faktycznie kuć czy można próbować to zrobić od spodu . Elewacja i tak do poprawek i malowania na tych dwóch ścianach więc jeśli jest jakiś sposób żeby to poprawić proszę o wskazówki ?  Kołki od balustrady były montowane i zatapiane w hydroizolacji a ta górna część jest tylko nałożona . 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...