Skocz do zawartości

problem z ociepleniem poddasza.


Recommended Posts

Witam.
Jestem amatorem budowlanym, więc język jakim będę operował może nie być czysto fachowy, proszę o wyrozumiałość.
Planuję adaptację poddasza. Poddasze długie jest na 18m i szerokie na 8m. Po środku są 2 wnęki głębokie na 2m. Skos dachu zaczyna się od samego stropu pod kątem 45 stopni (nie występują ścianki kolankowe). W szczycie poddasze sięga 4m wysokości. Jętki są na wysokości 250cm i na tę wysokość zamierzam obniżyć sufit. Problem jest następujący:
Poddasze zostało ocieplone w całości wełną 15cm (oprócz ścianek szczytowych, które są zbudowane z jednej warstwy pustaka). Nad wełną jest folia paroprzepuszczalna (niebieska), a pod wełną jest folia paroizolacyjna( zwykła żółta).
1. Czy zatem mogę dołożyć na to wełnę 5cm między profilami nie dając już drugiej warstwy folii paroizolacyjnej?? Na wełnę od razu przykręciłbym regips.
Jeśli chodzi o podwieszany sufit, to chciałbym zrobić podobnie, tylko zastosować wełnę 15cm. Nad sufitem zostanie ocieplona przestrzeń, która w szczycie wynosić będzie 1,5m.
2. Czy nie lepiej zerwać jest obecną folię, dołożyć wełnę i dopiero ponownie ją założyć? A może położyć wełnę a na to drugą warstwę folii paroizolacyjnej??
3. Czy w krokwiach NAD podwieszanym sufitem potrzebna jest wełna, która jest tam obecnie czy zerwać ją razem z folią i położyć tylko na regipsy podwieszonego sufitu?

Bardzo proszę o pomoc dostosowaną do obecnego stanu ocieplenia poddasza. Czy ocieplenie będzie wystarczające? Czy wentylacja będzie ok? Co zmienić?
Z góry serdecznie dziękuję wszystkim życzliwym forumowiczom.
Link do komentarza
Może nie przedstawiłem problemu zbyt fachowo i jasno, więc zamieszczam zdjęcie obrazujące obecny stan ocieplenia. Zamierzam dodatkowo położyć na skosach wełnę 5cm i na wiszącym suficie wełnę 15cm. Nie wiem zatem czy mam zerwać folię paroizolacyjną, dołożyć wełnę na skosach i dopiero dać folię? Czy może ponakłuwać obecną folię w celu lepszego obiegu powietrza, dołożyć wełnę i dopiero wtedy założyć nową folię? Bardzo proszę o poradę.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Usunąć folię paroizolacyjną na skosach. Zamontować stelaż, dołożyć wełnę, przykleić folię paroizolacyjną. W części szczytowej przestrzeń nieogrzewana musi być wentylowana - izolacja cieplna dachu jest tam zbędna, ale może zostać jeśli umożliwi się przepływ powietrza (kratki wentylacyjne w szczytach, wywietrznik dachowy). Sufit powinien mieć układ warstw taki jak w połaci dachowej - folia paroizolacyjna, ocieplenie, folia paroprzepuszczalna, ażurowe pokrycie podłogi. Grubość wełny w tym miejscu to przynajmniej 20 cm. Ścianki kolankowe powinny również mieć taki układ warstw.
Link do komentarza
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

A jakie mogłyby być konsekwencje tego, gdybym na obecny stan dołożył:
- na skosy wełnę 10cm bez folii + płyty RK
- na sufit wełnę, pod nią folię paroizolacyjną+ płyty RK ??

Wentylacji niestety nie ma w przestrzeni nad sufitem icon_sad.gif

Chciałbym to zrobić ponosząc jak najmniejszy wkład finansowy i nie ingerując za bardzo w stan obecny.


Link do komentarza
Cytat

...
A jakie mogłyby być konsekwencje tego, gdybym na obecny stan dołożył:
...


Wilgoć w ociepleniu.


Cytat

...
Wentylacji niestety nie ma w przestrzeni nad sufitem icon_sad.gif
...


Cytat

...
(kratki wentylacyjne w szczytach, wywietrznik dachowy)
...



Na twoim miejscu zrobiłbym coś jeszcze ze ścianami szczytowymi.
Ta jedna warstwa pustaków nie wygląda za dobrze.

Ja u siebie ścianę (dokładnie taki sam przypadek) ociepliłem 15cm wełny mineralnej za ślepą ścianą z k-g
Link do komentarza
Postanowiłem, że folię ściągnę, dołożę wełnę 5cm w profile na skosy i założę folię ponownie. Na sufit dam dodatkowo wełnę 20cm i zrobię wentylację nad sufitem. Ściany szczytowe również zamierzam ocieplić, ale myślę nad styropianem a nie wełną. A Wy jak polecacie??
I jeszcze mam ostatnie pytanie - czy jeżeli dam wentylację w przestrzeni nad sufitem, to czy ta wełna która tam zostanie w jakimś stopniu przyczyni się do tego, że na w mieszkaniu na poddaszu będzie cieplej? Jeśli tak, to w jak dużym stopniu?? Bo jeżeli nie, to chyba lepiej zerwać stamtąd wełnę i położyć ją na sufit... Jak myślicie ??
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć. Jakie oczyszczalnie przydomowe wg Was są dobrym wyborem dla 4 osób?   W projekcie przewidziano oczyszczalnię Bio Hybryda 2500. Widzę, że nadal jest w sprzedaży. Czy to dobra oczyszczalnia? A może jest coś lepszego w podobnej cenie lub coś tak dobrego, że warto dopłacić?  
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...