Skocz do zawartości

zmiana sposobu użytkowania


Recommended Posts

Witam,
od kilku dni sen z powiek spędza mi sprawa związana ze zmianą sposobu użytkowania części budynku mieszkalnego. Zapoznałem się już z procedurą i nie jest już ona dla mnie tajemnicą- oczywiście teoretycznie, gdyż w praktyce mam problem z pierwszym krokiem. Chcę wystąpić o WZ i muszę określić zamierzany sposób przekształcenia. Niby proste bo chciałbym prowadzić sklep (nie spożywczy) więc wypisz wymaluj charakter handlowy lub handlowo-usługowy. To tych dwóch opcji jak zasugerował mi projektant można dołączyć funkcję biurową tworząc hybrydę usługowo-handlowo-biurowy. Otóż moje pytanie jest takie: jaka jest to różnica w kwestii ewentualnych przeróbek obecnego mieszkania? Czy dołączając sobie część "biurową" nie skomplikuję sobie procedury przekształcenia. "Część biurowa" byłaby tylko na wszelki wypadek żeby zwiększyć możliwość wykorzystania lokalu gdybym np chciał w przyszłości wynająć lokal, w sytuacji gdy moja inwestycja nie powiedzie się. Proszę o poradę bo może niepotrzebnie komplikuję sobie sprawę.
Link do komentarza
Zgodnie z Prawem Budowlanym na cele usługowe można przeznaczyć do 30% powierzchni całkowitej budynku jednorodzinnego. Natomiast sposób dostosowania tej części zależeć będzie od rodzaju przewidywanej działalności i wynika ze szczegółowych przepisów budowlanych, sanitarnych, bhp itd. Jeśli zakres prac adaptacyjnych nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę to wydzielona na cele działalności gospodarczej część można użytkować bez formalności związanych ze zmianą przeznaczenia budynku.
Link do komentarza
Dopowiem, bo ważne są szczegóły:

1. Jeśli MPZP lub WZ określa przeznaczenie terenu tylko na cele mieszkaniowe, to rzeczone 30% decydują o tym, czy dany budynek będzie mieszkaniowym jednorodzinnym, czy też nie, a co za tym idzie czy można go stawiać (budować) czy tez nie można.

2. Jeśli MPZP lub WZ określają dany teren na mieszkaniowo-usługowy (lub podobnie), to z reguły, podane są parametry nieprzekraczalne dla zabudowy usługowej (produkcyjnej). Przy takim rozwiązaniu, może okazać się, ze obowiązkowy będzie odbiór przez inspektora budowlanego + ewentualne inne odbiory np. SANEPID (zależy to od przeznaczenia lokalu).

3. Pamiętać należy również o fakcie, że za powierzchnię niemieszkalną (usługową, produkcyjną) naliczony zostanie dużo wyższy podatek od nieruchomości – przykładowo za 1m2 pow. mieszkalnej podatek wynosi 0,65zł, a za usługową (produkcyjną) już ponad 20zł
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Guzik prawda. Zadzwoniłem z ofertą do takiej firmy i od razu padło pytanie: Budynek był ogrzewany? To nie mamy o czym gadać. I deski poszły w piec.
    • Witam,   Potrzebuję porady kogoś kto projektuje schody betonowe w miarę prostym programie i może podzielić się opinią na temat tego programu.   Dzięki za wszelkie informacje.
    • Dzień dobry,   Przedstawiam Państwu ofertę fimy WOOD-FERT: skup i sprzedaż starego drewna, rozbiórka starych drewnianych domów, stodół.   Oferujemy szeroki asortyment drewnianych produktów: deski, płyty, panele, belki – każdy z nich niesie ze sobą historię i jest gotowy do przyjęcia nowej roli. Od ścian obiciowych po unikalne meble – nasze drewno dodaje charakteru każdemu projektowi.   Masz stodołę, szopę, dom, wiatrak lub inną konstrukcję drewnianą? Skupujemy stare drewno, dając mu nowe życie. Odkryj z nami wartość drzemiącą w Twoich drewnianych konstrukcjach. Jeśli stoisz przed wyborem, co zrobić ze starą konstrukcją drewnianą, wybierz opcję, która przyczynia się do Twojego zysku – sprzedaj nam swoje stare drewno. Działamy na terenie województw: świętokrzyskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Odkupimy Twoje stare deski, belki i inne elementy drewniane. Oferujemy kompleksową rozbiórkę – od dachu, aż po fundamenty. Niezależnie od rozmiaru i kondycji Twojego budynku, gwarantujemy uczciwe wyceny i płatność gotówką.   Od 2016 roku jesteśmy na rynku międzynarodowym, dostarczając starannie wyselekcjonowane, stare drewno, stare deski z Polski. Nasze doświadczenie i położenie pozwalają na dostarczanie drewna, które jest nie tylko estetycznie wyjątkowe, ale i trwałe z zachowaną dozą historii. Jako wiodący specjaliści w obróbce i sprzedaży starego drewna, dostarczamy produkty najwyższej jakości na terenie całej Europy. Nasze unikalne stare deski, płyty, panele i belki doskonale sprawdzą się w projektach wnętrzarskich oraz przy tworzeniu niepowtarzalnych mebli. Nasze bogate doświadczenie na rynku międzynarodowym pozwala nam obsługiwać klientów z różnych zakątków Europy. Elastycznie dostosowujemy się do różnych potrzeb i wymagań, zapewniając kompleksową obsługę – od momentu wyboru materiału, aż po jego dostawę.   https://woodfert.eu/skup-starego-drewna/
    • Tak, to komin systemowy : SKORSTEN PLUS, wykonawca mi go wybrał bo ja się nie znam na tym. Nawet nie wiem, czy jest dobry czy nie. Na tej stronie jest cały jego opis :  https://www.skorsten.pl/skorsten-plus  a tu mały fragment : ...to uniwersalny system kominowy przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń na każdy rodzaj paliw. Stosowany z kotłami c.o. opalanymi zarówno paliwami stałymi, ciekłymi jak i gazowymi. Jest to najbardziej uniwersalny komin, który pozwala na zastosowanie w większości systemów grzewczych znajdujących się w ofercie rynkowej.   W środku jest ceramiczny wkład w otulinie z wełny mineralnej. A tak wygląda komin w przekroju :   Trzy mniejsze, przekreślone prostokąty to wentylacja.   Ta okładzina na nim, to styropian przyklejony na klej cementowy a na nim jeszcze siatka z włókna szklanego zatopiona chyba w tymże kleju i jako ostatnia warstwa, tynk cienkowarstwowy, częściowo widoczny. Wykonawca postawił mnie przed faktem dokonanym i sam zrobił to ocieplenie komina (używając płyt twardszego styropianu pozostałego po izolacji podłogi) na zewnątrz budynku ponad dachówkami, które kończy się jak widać na zdjęciach na poddaszu zaraz pod deskowaniem. Gdzieś powyżej jest zdjęcie jak to wygląda z zewnątrz. Znalazłem jeszcze takie oznaczenie kodowe : EN13063-1 T600 N1 D 3 G50, EN13063-2 T400 N1 W 3 O50 i EN13063-3 T600 N1 D 3 G50 .   Przyznam, że dalej nie wiem czy kontynuować z tą okładziną na poddaszu czy nie ? A co z moim pierwszym pytaniem :  
    • Dawno nie dyskutowaliśmy, a nadarza się okazja.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...